Holanďanům se Tongu kolonizovat nepodařilo. Povedlo se to až o století později Jamesi Cookovi, který ostrovy navštívil opakovaně, nazval je „přátelskými ostrovy“ a získal je pod britskou nadvládu.

Salote, což by se dalo přeložit jako Carlota, se narodila jako prvorozená dcera krále Jorge Tupou II.  v roce 1900. Její dětství nebylo příliš šťastné, protože jí ve dvou letech zemřela matka. V devíti letech ji poslal otec na pětileté studium do Auclandu a mezitím se znovu oženil. Bohužel zplodit mužské potomky se mu nepodařilo.

Salote-Tupou-III-of-Tonga-in-1908.jpg
Foto: Salota v roce1908.
Unknown author; Restored by Adam Cuerden, Public domain, via Wikimedia Commons

Královnou se Salote stala po smrti svého otce ve svých osmnácti letech. I když byla právoplatnou následnicí, její političtí odpůrci jí toto právo zpočátku upírali. Ve svých sedmnácti letech se provdala za místního šlechtice, s nímž měla tři děti. Její korunovace na Salota Tupou III. proběhla v říjnu 1918 v Královské kapli. Salote měla na sobě tradiční polynéský oděv – bílé zdobené šaty až k zemi a přes ně dlouhý hermelínový plášť, sepnutý zlatým řetězem. Vzadu měl plášť dlouhou kožešinovou vlečku. Kolem krku měla krásný náhrdelník z velkých hranatých briliantů.

Salote-Tupou-III-of-Tonga-in-coronation-robe.jpg
Foto: Salota Tupou III. v korunovačních šatech.
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Hned v roce 1918 - v prvním roce její vlády - zasáhla zemi pandemie španělské chřipky, které padlo za oběť asi 1800 obyvatel, což bylo asi osm procent obyvatelstva. Salote se ukázala jako moudrá panovnice. V době její vlády země vzkvétala, stavěly se školy, silnice, nemocnice i domy pro obyvatelstvo. Proto byla v zemi velice oblíbená. Když začala mít vážné zdravotní problémy, cítil s ní celý národ.

V Evropě vzbudila velkou pozornost v souvislosti se svatbou královny Alžběty II., kam byla pozvána. Přijela v tradičním oděvu své vlasti. I když ten den mrholilo, jela v otevřeném kočáře, aby mohla všechny Londýňany pozdravit. Nebylo možné ji přehlédnout. Její vzhled byl impozantní! Vážila přes sto kilo a a měřila skoro dva metry! Výšku asi zdědila po předcích, ale její barokní rozměry byly zapříčiněny jejím apetýtem. Nade vše totiž milovala pečená selátka.  

Tupou1930.jpg
Foto: Královská rodina.
Unknown author, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Začátkem listopadu 1965 byla královna Salote letecky převezena do Aucklandu na ošetření v nemocnici. O měsíc později se její stav prudce zhoršil a ona v pětašedesáti letech umírá. O pět let později se její země vymanila z britské nadvlády…

obrazek.png
Foto: Rodinný erb.
Original design attributed to Reverend Shirley Baker (1836 - 1903). SVG by Tau‘olunga, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Zdroj info: Giuliana Rotondi: Královny a princezny, 2018
 
Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama