Salcburk neboli Solnohrad. Toto historické město dostalo své jméno po soli, která se v jeho okolí těžila v dolech. I celá oblast po ní dostala své jméno – Solná komora.

Historie
Legenda praví, že Salcburk založil francouzský misionář, pozdější biskup Rupert, který sem přišel s mnichy kolem roku 700. Na základech dávného římského města Juvavum nechal postavit kostel a klášter svatého Petra (nejstarší funkční benediktinský klášter v německy mluvících zemích). Původní komplex shořel roku 1127, na jeho místě byla postavena románská bazilika, často přestavovaná. Roku 1622 založena univerzita – do města přišlo mnoho vzdělaných mnichů ve funkci učitelů. Spolu s významnými osobnostmi kulturního života měli v oblibě hudbu a divadlo. Tím asi založili tradici hudebního Salcburku. Dávná legenda rovněž připomíná irského biskupa Virgila, který ve městě vybudoval první katedrálu - dnes se jí jednoduše říká dóm. Také katedrálu stihl podobný osud jako kostel sv. Petra - požár. Dóm obnovený roku 1628 podle italského architekta Solariho pro 10 000 věřících se stal modelem barokní sakrální architektury své doby. Dodnes působí rozměry interiéru ohromujícím dojmem. V 8. století byl Salcburk povýšen na arcibiskupství. Stal se po Vatikánu druhým nejvýznamnějším církevním centrem Evropy. Vládnoucí arcibiskupové žili v přepychu, o čemž svědčí okázalá budova bývalého arcibiskupského paláce. Navíc byli na své město až přehnaně hrdí – důkazem je velké sousoší na náměstí před katedrálou s nápisem „Jediná země na světě je Salcburk“.

Zámky
Salcburk bývá někdy nazýván perlou Rakouska. V historickém jádru, které je v seznamu světového kulturního dědictví Unesco, jsou stovky jedinečných staveb. Najdete tu 80 kašen, 36 kostelů a 5 klášterů
. Oblíbeným místem jsou zahrady s ornamentálními záhony u zámku Mirabell (pův. Altenau). Arcibiskup Raitenau jej nechal postavit pro svou milenku Salome Altovou. Ač kněz, představoval ji jako svou manželku (měl s ní 15 dětí). Jeho nástupce Marcus Sitticus zámek přestavěl a dal mu jméno Mirabell. Budova prošla ještě několika stavebními úpravami. Dnes v ní sídlí salcburský starosta. Vyhledávaný je mezi snoubeneckými páry, hlavně z Japonska. Více navštěvovaným je zámek Heillbrunn nedaleko města. Vodní mechanické divadlo, fontány, jeskyně s vodotrysky baví návštěvníky stejně jako v 17. století, kdy byly zkonstruovány.

 

Pevnost na Mnišském kopci
Lanovkou z ulice Festungsgasse vyjedete na vrch Mönschberg. Jemu vévodí pevnost Hohensalzburg, největší zachovalý hradní komplex ve střední Evropě z 11. století. Stavba si vyžádala 650 let práce a nikdy nebyla dobyta. Když hrozilo nebezpečí, ukrývali se v ní vysocí církevní hodnostáři z města. Za prohlédnutí stojí technický výtah ze 16. století, tehdy tažený koňmi, tzv. salcburský býk - nejstarší hudební nástroj na světě, kterým se
ohlašovalo otevírání pevnostní brány. Dále knížecí komnaty (např. gotická Zlatá) nebo Hradní a Rainerovo muzeum. V pevnosti působí slavné loutkové divadlo, konají se středověké hry, středověké trhy, představují tradiční řemesla. Je odtud nádherný výhled na celé město, řeku Salzach a Alpy. Pevnost je třetím nejnavštěvovanějším místem Rakouska.

Mozartova muzea
Salcburk je především znám jako město Mozartovo. Nelze proto opomenout dům č. 9 v ulici Getreidegasse (Obilná ulička), kde se skladatel narodil. Dnes v něm nalezneme jeho muzeum, lze si tu prohlédnout mobiliář, rukopisy  i modely scén pro jeho opery. Další expozice je v domě na náměstí Makart, kam se Mozartovi přestěhovali, aby mohli pořádat koncerty pro své přátele.

Večeře s Mozartem
Salcburk ale nejsou jen památky. Je to i skvělé jídlo. Můžete podniknout okružní jízdu městem bryčkou a zajít do vyhlášeného
klášterního sklípku Stiftskeller St. Peter. Je to nejstarší restaurace ve střední Evropě (poprvé zmíněna r. 803). Pořádají se tu „Mozartovy večeře“. Muzikanti a zpěváci v historických kostýmech a s barokními hudebními nástroji (lze slyšet úryvky z Figarovy svatby, dona Giovanniho nebo Kouzelné flétny). Jídla dle starých receptů, kdy můžete ochutnat pokrmy z Mozartovy doby: krémová citronová polévka se skořicí, telecí maso se zeleninou ochucené Amarettem a jako dezert sladké Mozartovo tajemství, ledový zákusek s ovocem na talíři ozdobeném čokoládovým houslovým klíčem.

Místní speciality
Běžné restaurace nabízejí špekové zelí, zelné fleky, zelný štrúdl či zelné nudle. Nelze neochutnat pinzgauský pivní sýr či flachgauský ovčí a kozí sýr. Znalci ryb ocení mladého lososa, potoční pstruhy nebo chutné lipany. Oblíbenými jsou Bierfleisch – hovězí maso dušené na černém pivu a v kurzu je i jehněčí. Salcburským "národním" nápojem je pivo. Vaří se už 900 let. A známá je i krajová specialita Vogelbeerschnaps, jeřabinka. Z moučníků pak salcburské nočky (sladký sníh z vaječných bílků).

Mozartovy koule
Kdo by neznal slavné salcburské Mozartovy koule! Marcipán v oříškové a nugátové roládě, zabalený v čokoládové polevě je kulinářským symbolem Salcburku. Poprvé je prodával roku 1890 cukrář Paul Fürst.

Festival
Mozart a zase Mozart. Každý rok se v létě koná Salcburský festival, největší a nejvýznamnější operní a divadelní slavnost v Evropě k poctě Mozartova díla. Tradice vznikla r. 1920.

Pro turisty na kolech
Ve městě je přes 180 km tratí se servisními stanicemi
. Mnoho místních jezdí na kolech, například i policisté ve službě nebo soukromí pošťáci. Město organizuje pro cyklisty různé akce velmi často spojené s hudbou, doprovodným programem a třeba lampionovým průvodem - samozřejmě na kolech.

Vyjeďte do Salzburku ať už autem nebo na kole. Toto krásné město v klínu Alp stojí za návštěvu!

Reklama