Japonské slovo Hanami znamená vlastně „prohlížení květin“. V Japonsku je zvykem užívat si přechodné krásy květin, která vždy na jaře trvá jen krátkou chvíli, než vše odkvete. Japonci pozorují hlavně kvetoucí stromy – sakury.
 
V Japonsku se v tomto kvetoucím období lidé setkávají pod kvetoucími třešněmi, baví se a jedí. Jde o jakési hromadné pikniky. Často se toto veselí odehrává i večer za tmy. V Japonsku pro to mají termín yozakura, česky „noční sakura“. Na stromech jsou pověšené lucerny, které přispívají ke kouzelné atmosféře.


 
Hanami už se pravidelně koná i v Praze. U Vysoké školy chemicko-technologické je alej sakur, které se k tomuto japonskému veselí využívají. Letos se Hanami koná 25. dubna. Na programu je několik vystoupení včetně japonské flétny, vystoupení souboru a orchestru VŠCHT, moderní japonský tanec nebo improvizační divadlo. Samozřejmě bude k dispozici i jídlo - rolovaná zmrzlina, cukrová vata nebo císařské hamburgery. K pití bude nabízen například japonský čaj nebo speciální třešňové víno. Festival probíhá od 12 do 22 hodin. Více info v události na Facebooku.

Reklama