shutterstock-1616858074.jpg

Foto: Shutterstock

Když se řekne Jaro, mnoho lidí si vybaví kvetoucí stromy. V Japonsku především nádherné sakury. Slovo sakura se dá přeložit jako japonská rozkvetlá třešeň. Nejsou to však jen stromy s pomíjivou krásou, která trvá pouze několik dní v období jara. V Japonsku mají velký kulturní význam.

V plném květu je tento nádherný strom pouze po dobu přibližně jednoho týdne. Po krátkém období plného rozkvětu začnou malé kulaté květy opadávat. Právě v této závěrečné fázi jsou sakury považovány za nejkrásnější a lidé s údivem pozorují, jak jejich růžové okvětní lístky elegantně plují ve větru směrem k zemi.

Japonci sakury rádi oslavují a pořádají slavnosti „pozorování květů“ známé jako Hanami. Nelze tedy na jaře cestovat do Japonska, aniž byste při tom ocenili krásu sakur a nepřidali se k oslavám Hanami. Sakury jsou v Japonsku vysázeny po celé zemi. Ulice, které jsou jimi lemovány, se nazývají namiki. Japonsko má více než 200 vyšlechtěných odrůd této rostliny.

shutterstock-1285488916.jpg

Foto: Shutterstock

Pozorování květů sakur je jev, který Japonci převzali z Číny během období Heian. Básníci, zpěváci, šlechtici, ale i členové běžných domácností se spojili, aby se kolem sakur shromáždili a ocenili jejich krásu. V průběhu let se strom stal v Japonsku velmi ctěným.

Sakury v Číně reprezentovaly ženské tělo, ale v japonské kultuře tato rostlina nabyla mnohem hlubšího významu. Japonci pozorovali životní cyklus stromů a našli v něm podobnost mezi lidským životem, jeho vzestupy a pády. Sakura ztělesňuje filozofii Wabi-sabi a šintoistické ideály nestálosti, naděje a obnovy a nyní je jedním z nejznámějších japonských přírodních symbolů.

shutterstock-776445706.jpg

Foto: Shutterstock

Pro Japonce třešňové květy symbolizují lidský život, pomíjivost, ušlechtilost a také čas obnovy. Jelikož je život květu sakury velmi krátký, připomíná nám, abychom se na chvíli zastavili, udělali si čas, ocenili chvíle s našimi blízkými a veškerou krásu, kterou život nabízí.
 
Kromě metaforického znázornění života mají sakury také hluboké spojení s buddhismem. Podle dharmy byl strom spojován už od 18. století s pojmem „mono no aware“ (japonský výraz pro vědomí pomíjivosti).
 
Sakura sloužila od nepaměti také jako inspirace pro mnoho umělců, kteří své dílo zakládali na japonských třešňových stromech. Od hudebních vystoupení a divadelních her až po úžasné obrazy a hlubokou poezii.

shutterstock-1031747011.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroj: Japan Endless Discovery, Tsunagu Japan, Sakura In High Park, AsianStyle

Reklama