Není to jen dloubání pupínků, ale i podkládání hlavy, mnutí očí, vytahování kůže, olizování prstu pro otočení stránky, kousání nehtů nebo kůže, hlazení, škrábání apod. Způsobů, jakými lidé sahají na svůj obličej, je mnoho. Vědci z univerzity v Lipsku dokonce publikovali v odborném časopise PLOS One studii, podle které si i studenti medicíny, kteří by měli na hygienu obzvlášť dbát, sahají na obličej v průměru více než dvacetkrát během jedné hodiny.  

shutterstock-1606546750.jpgFoto: Shutterstock

U některých lidí jde zkrátka o hluboce zakořeněný návyk, který si mnohdy ani neuvědomují. Jak se můžete zkusit dotýkání obličeje odnaučit? V první řadě vezměte v úvahu, že to bude těžké, a proto dbejte na pravidelné a pečlivé mytí rukou. Když vám touha nepůjde ovládnout, alespoň se snažte mít ruce co nejčistší.

Pokud ucítíte nutkání, zkuste si ruce zaměstnat jinak, poškrábejte se místo toho na ruce, vezměte do ruky tužku, antistresový balónek apod.

Klinický psycholog Zachary Sikora také pro server healthline.com doporučil, aby si člověk různě rozvěsil lístečky s rozkazem nesahat, které to budou dotyčnému pořád připomínat. Je dobré mít takový lísteček nalepený například na pracovním počítači, na palubní desce v autě, v koupelně, na dálkovém ovladači a také si ho dát jako pozadí na mobilním telefonu.

Jeho další radou je mazat si pravidelně ruce krémem, který velmi pronikavě voní. Pokaždé, když si ruce přiblížíte k obličeji, dojde vám, že tam nemají co dělat. Na podobném principu je založené i nošení rukavic v místnosti.

Spočívá-li váš problém v tom, že máte často potřebu mnout si oči, zkuste více spát a pořídit si kapky do očí, které je osvěží. Vaše prsty to pravdu neudělají.

Jestliže si musíte neustále rukama odendávat vlasy z obličeje, sepněte je sponkou nebo při příští návštěvě kadeřnice zvolte jiný účes. 

Pokud vás například venku, bez možnosti umýt si ruce, popadne touha poškrábat se na obličeji, udělejte to přes čistý papírový kapesník.

I když vám návyk možná zpočátku nepůjde překonat, nezoufejte, nejde to ani mnohým státníkům a odborníkům na zdraví. Během svých projevů o tom, jak je důležité si nesahat na obličej, to totiž řada z nich dělá.

Reklama