Přinášíme vám další ze série článků o krásách divoké Afriky. Tentokrát je na pořadí Keňa. Autentická kultura, surová Afrika a především neustále usměvavé a pohostinné obyvatelstvo.

Do této východoafrické země jsme  letěli přes Dubaj s Emirates. Po přistání na letišti Jomo Kenyatta, rychlém průchodu celnicí a vydání víz jsme již pokračovali do centra Nairobi. Jezdí se zde vlevo a silnice jsou lemovány obchody a stánky, které připomínají tržiště na Kolbence. Všude vidíte chodce, z nichž někteří cestu domů využívají pro prodej zboží.

Keňa

Pokud chcete po přesunu z Evropy nabrat v Nairobi novou energii, doporučujeme ubytování v Kempinski Villa Rosa. Krásný hotel nabídne pokoje i luxusní suity a čtyři restaurace. Není to však jediná možnost, kde si v Nairobi odpočinout. Nelpíte-li na ubytování v centru města, jsou ideální resorty v rezidenčních čtvrtích. Vybrat si můžete například Windsor Golf Hotel s vlastním golfovým hřištěm nebo resort Hemingways. Ten se nachází v luxusní čtvrti, která byla domovem Karen Blixen, dánské autorky známého románu Vzpomínky na Afriku. V Nairobi najdete špičkové resorty a lodge s výhledem na zebry.

Masai Mara – park, který musíte navštívit

Masai Mara

Po přenocování v Nairobi jsme z malého letiště odletěli letadlem společnosti Safarilink do národní rezervace Masai Mara. Ta je známá vysokým počtem zvířat a především jejich migrací ze Serengeti v sousední Tanzanii. Ještě než jsme hladce přistáli na airstripu, obkroužil pilot naše útočiště, stojící na kopci uprostřed divočiny – Mara Serena Safari Lodge. Přivítá vás v něm usměvavý personál s nabídkou osvěžujících ručníků, ale vaše první kroky jistě povedou na terasu lobby, abyste se přesvědčili, že ten výhled je skutečný. Pak už stačí jen vzít dalekohled a začít hledat. Sloni, žirafy, buvoli, zebry – všechna tato zvířata se pohybují v okolí lodge. Velkou výhodou je nejen vyvýšená poloha, ale také blízká řeka Mara, ke které chodí zvěř ukojit svou žízeň. Po pohodlném check-inu zjistíte, že vůbec nemusíte chodit na terasu, stejný výhled totiž máte přímo ze svého pokoje. A když máte štěstí, za svým oknem můžete zamávat zvědavým paviánům či rodince divokých prasat. Kempy a lodge řetězce Serena jsou právem považovány za jedny z nejlepších v Keni.

Masai Mara

Ideální pro dovolenou v Keni je kombinace lodge, kempu a resortu – uvidíte několik různých míst, budete mít dost času na setkání se zvířaty a před cestou domů si odpočinete. Hned odpoledne po našem příletu jsme vyrazili na safari v pohodlném Land Roveru pro šest osob. Z otevřené střechy můžete pozorovat všudypřítomná zvířata, během jízdy přitom potkáváte další a další výpravy, jejichž řidiči poskytují informace o tom, kde zrovna zahlédli lva či leoparda.

Masai Mara

Lvice není tak těžké najít, zpravidla jsou v blízkosti své kořisti, ovšem lev, král zvířat, se pohodlně schovává v uctivé vzdálenosti. Největší oříšek byl ale leopard, kterého jsme stopovali asi hodinu. Ač jsme sjeli z cesty a houpavou jízdou se dostali až ke stromu, na kterém si připravil hostinu v podobě impaly, leoparda jsme pouze zahlédli. Jakmile toto plaché zvíře zavětřilo naši přítomnost, ztratilo se v nízkém roští. Naštěstí jsme si to ihned vynahradili. Viděli jsme totiž migraci, což v tomto období nebývá zvykem. Část opozdilců přecházela řeku Mara necelý kilometr od našeho lodge zrovna ve chvíli, kdy jsme se vraceli na oběd.

Masai Mara

Safari však není pouze o jízdě po prašných cestách a hledání zvířat. Začít den letem horkovzdušným balonem nad probouzející se divočinou je nezapomenutelné, především když po přistání posnídáte uprostřed stepi nedaleko stáda zeber a nad hlavou vám krouží sup. Stejně jako večerní koktejl u západu slunce se i tento zážitek řídí přísnými pravidly. Se skupinou musí být ozbrojený ranger a Masaj, aby zajistili vaše bezpečí. Masajové jsou etnickou skupinou, jež si zachovává svůj původní styl života. Návštěva jejich vesnice je sice turistickou atrakcí, ale rozhodně stojí za to. Masaj vám představí jejich zvyky a způsob života, na závěr si můžete koupit suvenýry z jejich produkce. A nebojte se smlouvat.

Masai Mara

Relaxace ve stínu hory Mount Kenya

Z Masai Mara jsme se přesunuli do Nanyuki, které leží nedaleko Mount Kenya, druhé nejvyšší hory Afriky. Od ubytování v resortu Fairmont Mount Kenya Safari Club jsme si slibovali výtečné služby a skvělé prostředí pro relaxaci. A nemýlili jsme se. Resort je velmi rozlehlý a vedle pokojů a suit nabídne také několik klidných vil. Během pobytu si můžete užívat relaxaci u bazénu, ve společnosti kachen a místních čápů marabu. Na 9jamkovém hřišti se zabaví golfisté, milovníci koní zase přivítají hotelové stáje. Resort má vlastní zahrady, v nichž roste většina ingrediencí pro místní kuchyni, a sousedí také se zvířecím sirotčincem.

Masai Mara

Keňané jsou velmi přátelští a bez problémů se s nimi dorozumíte anglicky. Nebrání se smlouvání, naopak jej očekávají. Běžným platidlem jsou keňské šilinky, které nejsnadněji směníte v hotelu či bance, obchodníci však nemají problém přijmout americké dolary. Pokud se vydáte do Keni, rozhodně nesmíte vynechat safari. Nabízí se několik národních parků a rezervací, jejichž návštěvu je dobré zkombinovat. Dobrodružnější povahy mohou začít plánovat sedmidenní výstup na Mount Kenya. A pokud vám jde o relaxaci, tak vězte, že ve vnitrozemí i na pobřeží Indického oceánu se nachází řada krásných resortů, jejichž personál vám s úsměvem splní každé přání. Vše se zde řídí heslem „hakuna matata“, magickou frází vyjadřující bezstarostnost.

Článek je připraven ve spolupráci se společností Exclusive Tours.