Tak jsme se tam vloni v létě konečně dostali. A stálo to za to. Jen pár kilometrů za hranicemi naší republiky a můžeme krmit a hladit spoustu zvědavých divokých zvířat. Že nevíte, kde je tohle možné? Přeci v rakouském Gänsendorfu!

Safaripark Gänsendorf nás zavede mezi zvířata Afriky, Ameriky a Asie. A rozhodně je nebudete muset pozorovat za mřížemi klecí či skly a ploty o něco větších výběhů. Toto safari nabízí 6 km dlouhý okruh, kterým projíždíte buďto vlastním autem, nebo safaribusem. Možná si říkáte, proč se vydávat tak daleko, vždyť safari máme i u nás, ve Dvoře Králové. Tohle safari je ale opravdu o hodně jiné. Umožní daleko větší kontakt se zvířaty, na mnohé si můžete i sáhnout.

Po zaplacení vstupného dostanete pytlík se žrádýlkem pro místní chovance. Je to dost rozumný tah. Zvířata dostanou jen to, co je pro jejich žaludky stravitelné, a nás návštěvníky jejich krmení neobyčejně potěší. Však na nás taky čekali hned kousek za pokladnami. Měli jsme co dělat, abychom odolali náporu opravdu oprsklých lam a aby se nám podařilo od nich odjet ještě s nějakými zásobami.
Lamy, antilopy, zebry, žirafy a mnozí jiní, normálně plaší kopytníci se na nás doslova vrhali, až jsme museli přivírat okýnka. Nerozpakovali se ani prostrčit okýnkem hlavu dovnitř a zbaštit to, co leželo na palubní desce. Synovi ožmoulali a parádně poslintali kraťasy. Fakt jsme nevěděli, co dřív. Fotit, natáčet, krmit, hladit nebo hlídat všechno, co by nám z auta mohli ukrást.
Úplně jinak vypadala projížďka mezi nebezpečnými tygry. Tam bylo nutno všechna okýnka auta pořádně uzavřít, což kontrolovala neustále projíždějící hlídka. Tygři na nás ale zvysoka (nebo spíše znízka) kašlali, vyhřívali se nataženi jeden přes druhého a ani se nepohnuli, až jsme pojali podezření, jestlipak se opravdu nacházíme mezi divokými šelmami, nebo se jedná o předložky před postele. No jo, je nikdo z hostů nekrmí, tak proč by se namáhali…

Letošní návštěvníci Gänsendorfu budou mít ještě jednu atrakci navíc. Budou moci sledovat více než 150 opic v jejich přirozeném prostředí. V roce 2003 byl totiž po více než třech letech práce otevřen v Evropě naprosto ojedinělý areál s volným výběhem pro opice. Areál se skládá z 2 500 m2 krytých ploch a 65 000 m2 volných výběhů. Stezkou přes most nad hlavami antilop a slonů se lze dostat na ostrov opic. Návštěvníci se mohou vydat po naučných stezkách sami, nebo využít zkušeného průvodce. V areálu prý žije největší šimpanzí kolonie v Evropě.

Hned vedle safariparku se nachází středisko volného času. Na děti zde čeká velké množství prolézaček, trampolín, výběhů s poníky, kozami apod. Větší děti si mohou vyzkoušet své horolezecké umění, kdy jištěni lanem prolézají různé žebříky a kladiny v korunách stromů. Svou odvahu mohou prokázat skokem z přibližně pětimetrové výšky (samozřejmě stále jištěni lanem). Našim dvěma klukům (12 let) se to moc líbilo. Připadali si jako hrdinové, že to dokázali. 
V parku je také připraven zábavný program, který se stále obměňuje.

Jak se nejlépe dostat do Gänsendorfu ?
Z Brna je to pouhých 115 km. Hranice překročte v Mikulově, dále se vydejte na Poysdorf.. Z Bratislavy je to 45 km.
Cesty jsou dobře značeny, určitě nezabloudíte. Gänsendorf projeďte až na konec, cesta k ZOO je lemována velikými „patníky“ namalovanými podle srsti různých zvířat.

Otevírací doba :
Ve 4.,5., 6., 9. a 10. měsíci roku :
Poslední možnost vjezdu do safari 15h30 , o víkendech v 16h00.
Do zábavního parku s areálem opic v pracovní dny do 17h00 a o víkendech 17h30.

O prázdninách jsou oba parky otevřeny o hodinu déle.

Cena :
Dospělý 14 EUR
Děti 3 – 15 let 10 euro
Děti do 3 let zdarma
Důchodci a studenti 12 euro


Vloni i několik let předtím platilo o prázdninách pravidlo, že pokud sebou dítě školního věku vezme vysvědčení a na něm má alespoň 5 jedniček, má vstupné úplně zdarma. My toho také využili. Jestli to platí i letos, jsem se na internetu nedohledala. Takže pokud se pro tento výlet rozhodnete, určitě pro jistotu vysvědčení svého potomka vezměte s sebou!
Další informace naleznete na www.safaripark.at  .