fototttt.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

Značka Xiaomi představila svou nejnovější vlajkovou řadu smartphonů, Xiaomi 13. Prostřednictvím intenzivní produktové spolupráce mezi společnostmi Xiaomi a Leica Camera, která je součástí strategického partnerství v oblasti zobrazovacích technologií, si mobilní telefony Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro kladou za cíl nabídnout svým uživatelům zcela nový zážitek z fotografování pomocí chytrých telefonů.

Vysoce očekávaná dvojice vlajkových modelů je hrdě navržena společně s firmou Leica a nabízí profesionální optické objektivy, stejně jako řadu pokročilých výpočetních a softwarových funkcí, které dotvářejí autentický zážitek z používání fotoaparátů Leica.

Mezi další prémiové funkce patří nejnovější procesor Snapdragon® 8 Gen 2 a vlastní systém správy baterie Xiaomi Surge, který zajišťuje silný výkon za všech okolností.

IMG-20230323-122757.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

My jsme telefon Xiaomi 13 Pro mohli vyzkoušet na fotografickém workshopu s uznávaným českým fotografem Petrem Kozlíkem, jehož hlavním zaměřením jsou portrétní, lifestylové, módní a reklamní fotografie.

K dispozici jsme dostali profesionální modelku, stylistu i fotoateliér a Petr Kozlík nám byl k ruce, aby se podělil o své rady, jak fotit portrétní, reklamní nebo módní snímky. Jedna ze základních rad byla snažit se neuříznout lidem na snímcích nohy pod koleny, ale nad nimi. V tom totiž dělá mnoho lidí chybu.

Naopak při focení portrétu zblízka vůbec nevadí, pokud ostřihneme na fotce kousek hlavy. Vždycky ale samozřejmě musíme koukat na to, jak snímek vypadá vizuálně jako celek. Mnohdy je lepší kus hlavy uříznout, než nad ní nechávat zbytečné místo. Naopak jindy je zase více místa nad modelem/modelkou dobré pro umělecký efekt. Záleží ale opět na celkovém dojmu.

rttrereee.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

Dále Petr Kozlík radil, že na snímku vždycky dobře fungují věci v pohybu, takže pokud máte vlající šaty nebo třásně, využijte toho. Samozřejmě hodně efektivně fungují na snímcích poletující vlasy. I nepatrný pohyb dokáže dát fotografii hodně. Je dynamičtější a živější.

Dále jsme se zabývali hrou se světlem. Pokud má například někdo tendenci k tomu, že má na fotografiích dvě brady, je dobré jeho obličej nasvítit více shora. Vždycky je také důležité dát pozor na stíny v obličeji, které ho mohou zbytečně deformovat, dělají fleky a nevypadají hezky. Těžko se pak odstraňují. Například při fotografování v létě, když je venku ostré světlo, radí Petr Kozlík fotit vždy ve stínu.

Jedna z věcí, kterou málo lidí při focení dělá, je hledání různých úhlů. Většina lidí si vezme telefon do ruky, drží ho rovně a cvaká. Petr Kozlík radí fotit s rozmyslem, vyzkoušet nejrůznější úhly, nebát se zkusit fotit více shora, stoupnout is na židli, zespodu, klidně si i kleknout, nebo se naopak k objektu více přiblížit. „Cvakejte až ve chvíli, kdy jste s tím, co vidíte, opravdu spokojení. Probírat se pak obrovským množstvím fotek není moc zábava," dodává.

641d75396d7cbblobid0.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

S telefonem Xiaomi 13 Pro vznikly v ateliéru opravdu pěkné povedené snímky. U některých bychom dokonce řekli, že vypadají jako z fotoaparátu. Klidně bychom je dali na titulku nějakého módního časopisu. Kvalita nás opravdu překvapila.

Vyzkoušeli jsme portrétní režim i přibližování. I fotky, které jsme fotili na příblížení, jsou velice hezké a neztrácejí na kvalitě. Fotky jsou pěkné, ostré a mají naprosto perfektní živé barvy. Ovládání je jednoduché, klasické. Není na něm žádná velká změna oproti předchozí řadě Xiaomi. Snad jen několik filtrů a režimů přímo od Leicy je tady navíc. Dají se perfektně využít a můžete si s nimi hezky vyhrát.

A na výsledné fotografie už se můžete podívat sami. Jsou bez jakýchkoliv úprav.

FotoJerrtet-4-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová
FotoJeertt-2-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

FotertoJet-1-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

FotoJertt.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

 FotoJetrt-4-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

FotweroJet.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

FotoJet-16-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová