Všichni si povinně platíme zdravotní pojištění, ale jen málokdo z nás využívá výhody nabízené zdravotními pojišťovnami. Přitom nabídka je skutečně široká. Řadu novinek a navýšení příspěvků přichystala v rámci preventivních programů pro své pojištěnce i Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, která v roce 2009 vyčlenila na prevenci více než půl miliardy korun.

Největší zájem je již tradičně o příspěvky na očkování. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR přispívá na očkování proti hepatitidě, karcinomu děložního hrdla a další očkování podle doporučení lékaře (proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokokovým nákazám, příušnicím nebo pneumokoku). „Některé ze zavedených příspěvků jsou v roce 2009 ještě výhodnější než v minulých letech. Pokud se pojištěnec rozhodne pro kombinované očkování proti hepatitidě typu A i B, dostane místo 500 nově 1000 Kč. Potěšíme i pojištěnce čerpající příspěvky na bezlepkovou dietu, roční částku jsme navýšili na rovné 3000 korun,“ upřesňuje Tereza Květoňová, vedoucí oddělení veřejných záležitostí VZP ČR.
 
O stávající výhody nepřijdete

Základem nabídky VZP ČR pro letošní rok jsou osvědčené programy roku 2008 – příspěvky na fixní rovnátka, cvičení rodičů s dětmi, program pro těhotné, příspěvky na přilby a chrániče pro děti, programy na snižování obezity u dospělých i dětí, příspěvky na bezlepkovou dietu, ozdravné pobyty a odvykání kouření. V mnohých případech došlo ale k zajímavému navýšení výhod. Vzhledem k tomu, že příspěvek na sportovní přilby a chrániče byl v roce 2008 jedním z nejžádanějších, bude VZP nabízet tuto výhodu nově i pro děti a mládež do 18 let a pro studenty dokonce až do 26 let (v roce 2008 byla věková hranice 15 let).

Další příjemnou novinkou je například i nový bonus pro diabetiky ve výši 500 Kč, který platí pro ty, co se rozhodnou snížit svou hmotnost nebo se zbavit závislosti na tabáku. Základní výše příspěvku na snižování nadváhy a obezity – 1000 Kč platí nově pro děti a mládež až do 18 let (dříve do 15 let). Pro starší je připravena částka až 500 korun. Pokud se rozhodnete přestat kouřit, VZP vás podpoří oproti loňsku tisícikorunou navíc. Dostanete tedy 2000 Kč! Těhotné kuřačky mohou čerpat nově 3000 korun.

Mamografický screening i pro ženy starší 69 let

Od 1. února 2009 začne Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR přispívat na mamografický screening rovněž ženám starším 69 let, a to jednou za dva roky částkou až 400 Kč. O příspěvek budou moci požádat i ženy, které absolvovaly vyšetření již v průběhu ledna 2009. Stačí společně s žádostí předložit i doklad o úhradě vyšetření v mamografickém screeningovém centru. VZP ČR se k tomuto kroku rozhodla na základě zkušebního projektu z roku 2007, kdy hradila mamografické screeningové vyšetření i ženám do věku 74 let. Výsledky projektu upozornily na poměrně vysoký výskyt karcinomu prsu u žen nad 69 let a značný zájem těchto žen o absolvování mamografickému vyšetření.

Ozdravné pobyty pokračují

Ani v roce 2009 nechybí v nabídce VZP příspěvky na ozdravné pobyty. Rodiče je mohou využít pro děti do 18 let 1000 Kč na tuzemské ozdravné pobyty včetně škol v přírodě, lyžařských pobytů atd.  Příspěvky jsou připraveny i pro dárce krve a kostní dřeně, a to ve výši 2000 Kč. Až do výše 5000 Kč přispěje na tuzemský či zahraniční ozdravný pobyt pojišťovna dětem s mentálním postižením, onkologickým onemocněním v remisi nebo chronicky nemocným dětem. Dospělí s onkologickým onemocněním v remisi s lymfedémem mohou využít příspěvku na ozdravný pobyt v ČR nebo v zahraničí ve stejné výši.

Přesné podmínky příspěvků jsou k dispozici na webových stránkách www.vzp.cz, jednotlivých pobočkách VZP, e-mailové adrese info@vzp.cz nebo infolince 844 117 777.

Reklama