Zajímavou úvahu o mluvení s věcmi a k věci zaslala čtenářka Kytinkak. Podlení k mluvení k věci, potřebuje člověk mít v hlavě patřičný počet koleček, zato k mluvení s věcmi mu jich klidně může pár chybět...

Mluvení s věcmi je, podle čtenářky Kytinkak, docela normální. Za to mluvení k věci, to dá většině lidí hodně zabrat...


Přeji nádherné dopoledne a posílám trochu do dnešního tématového soudku: )))

Neříkejte mi, dobří lidé, že mluvit s věcmi je něco nenormálního. Protože je to vlastně daleko obvyklejší a pro lidi typičtější, než mluvit k věci. Protože k tomu, aby člověk mluvil k věci, musí mít hlavně o čem mluvit a musí mít v hlavě patřičný počet koleček, zatímco mluví-li se místo k věci k věci, může mít našinec klidně i o kolečko víc nebo míň.
Sotva se mezi námi najde někdo, kdo nikdy s nějakou věcí nemluvil.
U děvčat to začíná například již v útlém věku, kdy si povídají třeba s panenkou. Jako by tato byla lidskou bytostí, i když jí ve skutečnosti není. Protože je člověku tahle neživá bytost vlastně docela blízká, nejednou i bližší než tvor z masa a kostí. Trpělivě naslouchá a nemá v jednom kuse připomínky k obsahu a formě debaty.
Nebo co třeba takoví televizní či rozhlasoví moderátoři? Mluví k mikrofonu a vlastně nikdy neví, jestli třeba nejenom k němu. Jestli je na druhém konci drátu nebo signálu někdo jiný, který mu naslouchá.
A takových věcí, ke kterým se mluví, je habaděj. Tu vyslechneme litanii třeba opraváře, který domlouvá nefungujícímu aparátu, tu blondýna v minisukni prosí pokorně své nenatankované autíčko, aby netrucovalo, tu si někdo vylévá své srdce do příslovečné duté vrby,...
Někdy takový jedinec vypadá jako cvok a někdy to cvok doopravdy je. Většinou ale nikoliv. Většinou je to někdo z nás považovaných za normální. Prostě proto, že máme své věci rádi a i svou mluvou jim vyjadřujeme svoji náklonnost.
Nebo samozřejmě i pravý opak.
Nevěříte? Až dnes o sedmé či půl osmé usednete do křesla a zapnete obrázkovou bedýnku zvanou televizor, zapněte současně i magnetofon na nahrávání. A po skončení zpravodajství si zkuste přehrát natočené. Co zjistíte? Že i když se doma nacházíte sami, ticho panovat nebude.
Protože se z nahrávky zajisté polinou nadávky, jejímž tématem budou třeba nejnovější počiny naší vlády. A co si v tu chvíli od nás nebohý neživý televizor vyslechne, to snad abychom ani nezveřejňovali. I když televizor v tom bude nevinně. Jenže Nečas a spol. jsou daleko, kdežto televize...
A přilepíte-li ucho na zdi, zjistíte, že nejste sami. Že sousedé bezesporu láteří zrovna tak. Prostě s věcmi se mluvit dá a smí. A hovor s neživou věcí má i jeden obrovský klad: ať jí řekneme cokoliv, nosánek nám za to nerozbije: )))

Vaše,
Kytinkak

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 11. dubna 2012: Mluvíte s věcmi?

  • Mluvíte s věcmi? A s jakými? Co jim říkáte? Kdy jste naposledy s nějakou věcí mluvila?
  • Připadají vám lidé, co mluví s věcmi, trochu šílení? Nebo to považujete za normální?

Své příspěvky k tomuto tématu mi zasílejte nejpozději 11. 4. 2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Vaše příspěvky nechť jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a také šanci na získání pěkného dárku: slevového poukazu 1.000 korun do prodejen hodinek 4PM (FOR POSITIVE MOMENTS) k odběru značkových hodinek Axcent of Scandinavia a JetSet.

poukaz

Reklama