Jmenuje se Victor Odhiambo Okach a pracuje v IT oddělení mezinárodního kontaktního centra v Nairobi v Keni. Kromě toho se tenhle mladík s velmi skromným a kultivovaným projevem stará o svou rodinu, o rodinu své tety a na dobrovolnické bázi poskytuje počítačové lekce mládeži v Kibeře, jednom z největších slumů světa. Cítí to jako svou povinnost. Tam, kde je, se dostal díky pomoci lidí, kteří nechtěli jen přihlížet.

Victor a celá jeho rodina žijí v Kibeře. On sám má další tři sourozence, o které se stará matka samoživitelka, před lety se k nim navíc do domku o jednom pokoji nastěhovala nemocná teta se čtyřmi vlastními dětmi. I ve slumech patřila rodina k těm nejchudším a stávala se terčem posměchu a opovržení. O takových základních věcech jako školní docházka si mohli nechat jenom zdát.

viki

„Je velmi těžké sledovat vaše vrstevníky, jak chodí do školy, když vy nemůžete. Dokonce se to vnímalo jako ostuda pro mě a celou naši rodinu, že zatímco ostatní byli ve škole, já jsem pomáhal matce s prací a teprve když jsme vydělali nějaké peníze, mohl jsem jít také studovat. Opravdu mě to trápilo a hodně jsem se modlil k Bohu, aby se naše finanční situace zlepšila a já mohl na vyučování docházet,“ vzpomíná dnes Victor, jak usilovně toužil po něčem, čemu by se třeba české děti nejradši vyhnuly.

V Keni na vysokou a na návštěvu do Čech

A zázrak přišel v podobě programu „Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku“ občanského sdružení Centrum Narovinu. Ten umožňuje dobrovolným dárcům za cenu pouhé jedné kávy denně podpořit vzdělání konkrétního afrického dítěte a zajistit mu tak nadějnou budoucnost. Victora si vyhlédla rodina Plívových z Vodňan a svými sponzorskými dary ho postupně provedla všemi stupni vzdělání. „Victor nám po celá ta léta dokazoval, že jsme se v něm nemýlili. Dokončil základní školu, odmaturoval a pokračoval na vysoké škole, kde v roce 2010 získal titul „bakalář“ - obor Information technology,“ vyjmenovává pyšně Anna Plívová, pro kterou se během těch let stal Victor jakýmsi nevlastním synem. Dokonce ho a i s jeho rodinou navštívila v Keni a následně jej pozvala na 3 týdny do České republiky a do Vodňan.

viki

„Byl to splněný sen,“ vypráví Victor o prvním setkání se svými „adoptivními rodiči“. „Po celý dlouhý čas našeho vztahu jsem chtěl na vlastní oči vidět, kdo byl tak štědrý a dobrosrdečný, aby mi pomohl projít středním i vysokým vzděláním i přes to, kolik studium stálo. Sice jsem měl jejich fotky, ty ale nedokázaly ukojit mou zvědavost, a když jsem paní Plívovou poprvé spatřil, cítil jsem se, jako bych potkal svého strážného anděla. A pak jsme společně se smíchem procházeli ulicemi Nairobi...“

Čechy představovaly pro Victora obrovský zážitek: „Pokud bych dostal tu příležitost, moc rád bych žil v České republice. Je to hezká země, velmi mírumilovná, s odpovědnými a milými obyvateli. A má nádherné kulturní dědictví, například hrady,“ pochvaluje si. A co věci, na které jsme tak hrdí, české ženy a pivo? „Dlouho jsem byl přesvědčen, že keňské dívky jsou ty nejkrásnější, ale když jsem přistál v Čechách, zdejší dámy představovaly obrovskou výzvu. Dnes už vím, že české dívky i pivo jsou nejlepší!“ směje se Victor. Největší zážitek ovšem byl, když pro něj jeho „adoptivní rodiče“ uspořádali zahradní party. Byla první v jeho životě.

Nezapomínat a pomáhat

Victor měl nakonec štěstí, a i když svému osudu napomohl obrovskou dávkou píle a odhodlanosti, z každého jeho slova je cítit pokora a vděčnost jeho „strážným andělům“. Proto se také rozhodl zapojit do aktivit Centra Narovinu v Keni a pomoct tak, jak nejlépe umí: osvětou v oblasti počítačů: „Abych ukázal své „adoptivní rodině“ svůj dík, snažím se jít v jejich stopách a pomoct některým nevyužitým lidem v naší společnosti naplno rozvinout jejich potenciál. Proto jsem se spojil s Benem Ooko (keňský koordinátor Centra Narovinu, pozn. red.) ve skvělé iniciativě s cílem propagovat mír a poučit mládež ve slumech Kibery o počítačových technologiích. Skrze tento projekt budu přednášet o počítačích. Doufám, že se mi tak podaří změnit životy lidí v Kibeře, což je mou hlavní prioritou.“

viki

Snad se tak i Victorovi podaří přispět k tomu, že děti v jeho okolí získají větší šanci při budoucím hledání zaměstnaní a v zemi, kde je 70% nezaměstnanost, se uplatní tak, aby poté jejich děti nemusely hladovět a mohly chodit do školy. Tak jako budou moct i ty Victorovy.

„Za podporu, kterou mně i celé rodině poskytli, jim přeji požehnaný dlouhý život a prosperitu ve všech jejich snahách,“ vzkazuje Victor českým dobrovolníkům a dárcům a dodává: „Pamatujte, že požehnanější je ruka, která dává, než ta, která bere.“

Chcete se o programu „Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku“ dozvědět víc? Máte také chuť pomoci? Navštivte www.adopceafrika.cz a najděte si svého keňského kamaráda!

Reklama