Jaký byl táta... obyčejný chlap... byl horník.

Od mládí toužil mít rodinu, a tak se jeho nejstarší dítě, moje sestra, narodila v jeho 21 letech... v 25 byl trojnásobným otcem. Nedovedu si dneska představit své synovce, že by byli už táty, a to je jim o pár let víc. Byli jsme chudina, několik let jsme žili jen z jeho stipendia, protože si  začátkem 60.let dodělával průmyslovku při dením studiu! S třemi dětmi.

O víkendech chodil fárat, aby  bylo něco navíc. A stejně si nepamatuju, že bysme měli bídu, i když stával frontu na banány a pomeranče, ostatně tenkrát to jinak nešlo... Na každé Vánoce, narozeniny i svátky jsme dostávali hračky, i když by na chleba nebylo... a dokázal i namalovat obrázek... papírovou skládačku... a v mých 8 letech (byla jsem nejrozmalenější, třetí dítě) jsme měli TAJEMSTVÍ - přinesl mi štěně foxteriéra, bože, ten nejkrásnější dárek na světě!!!

Maminka to nevěděla (tu bedýnku z obchodu donesla čistě náhodou :o)). Měl fantastický smysl pro humor a dokázal zpívat nahlas na celou ulici - měl široký repertoár, od budovatelských až po americké spirituály a končil "lidovkami". Ke stáru už se změnil, nemoc ho změnila, ale byl to pořád můj zlatej táta. Právě jsem mu byla koupit svíčku na hrob, to jediný už pro něj udělat můžu, strašně mi chybí, už čtyři roky...

Konflikty? Samozřejmě, že občas nějaké byly, upřímně řečeno, s mou příšernou pubertou se divím, že mě nezabil!!!  Nejvíc mě naštval tím, že nechtěl přestat kouřit, hádali jsme se celý život, jen ten poslední rok, co umíral doma na rakovinu, to už ne... Jestli byl přísný? Jo, to byl, někdy až moc... ale zpětně můžu říct, že to bylo jen ku prospěchu.

Mám děsný výčitky, že mi můj táta chybí mnohem, mnohem víc než máma, se kterou jsme toho namluvili podstatně víc... S tátou jsme uměli  spolu nááádherně  mlčet...

...


Děkujeme za moc hezký příspěvek :).

redakce@zena-in.cz

Reklama