Znáte to, pracujete do noci, pak si ještě něco přečtete, kouknete na film v televizi, pak ještě sprcha a hodiny mezitím ukazují půl druhé v noci. Tak teď už jen nařídit budíka na 6 hodinu ranní a můžete v klidu spát. Ráno se probudíte, místo očí červené bubliny, pod bublinami černočerné kruhy, pleť - no taky nic moc. Hmmm, no možná, že na tom spánku přece jen něco je.

Věděla jste, že…

…lidé se dělí na dvě skupiny spáčů. Jedni jsou sovy a druzí skřivánci. Sovy neusnou před půlnocí, zatímco skřivánci by nejraděj zalezli do postele hned po večerníčku.

…průměrně lidé prospí za svůj život 23 let. To, že člověk by měl spát 8 hodin denně, není tak docela pravda. Někomu stačí spát hodin 6, někomu je zase 10 málo.

…dobře se vyspat má skoro stejné účinky jako návštěva kosmetického salónu. Nejen, že se při spánku zvyšuje tvorba hormonu zvaného melatonin, který napomáhá psychické rovnováze, ale zároveň se regenerují svaly a buňky pokožky.

…podle odborníků je dobrý spánek základem pro dobrý sex. Člověk, který je nevyspalý nebo naopak rozespalý ani nemůže být dobrý milenec.

…v mozku je něco jako regulátor spánku. Podle lékařů zabývajících se spánkem je mnohem zdravější dát si 20 vždy po třech nebo čtyřech hodinách. Jenže, co si budeme namlouvat, takový rytmus je více než neproveditelný.

Chcete-li ale přesto ponocovat, nikdo vám v tom stejně nezabrání. Na ráno si pak připravte: 2 kolečka šťavnaté okurky, možné jsou také dva sáčky vylouhovaného čaje, studený obklad, tónovací krém, silně krycí make-up, korektor, oční kapky, sluneční brýle a škrabošku.