Běžným dárcem krve se můžete stát v podstatě kdykoli, tu pupečníkovou ale můžete darovat jen párkrát za život. Proč to udělat, co odběr obnáší a kde k němu může dojít?

V případě odběru pupečníkové krve máte dvě možnosti. První z nich je, že si krev necháte uschovat v komerční bance pupečníkové krve pro svého vlastního potomka či jeho sourozence. Taková služba vás bude stát nemalý poplatek v řádu desítek tisíc korun, ale výsledek je přitom nejistý. Odborníci se totiž stále nedokáží shodnout, zda může vlastní krev danému jedinci skutečně pomoci. To ale nechme stranou. Kde pupečníková krev pomáhá bez debat, je v případě, že ji darujete nekomerční bance pupečníkové krve.

blood

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Co je pupečníková krev?

Nachází se v placentě a v pupeční šňůře. Je krví miminka, nikoli matky. Cenné v ní jsou kmenové buňky, které jsou základními kameny naší krve a imunitního systému. Ještě nemají definován svůj úkol, což znamená, že se z nich mohou stát krvinky, stejně jako buňky některého orgánu či tkáně. Proto jsou tolik důležité při transplantacích, kdy dokáží „opravit“ poškozené části těla, v nichž jsou buňky, které se neumí dále dělit. Pro takové zákroky lékaři nejčastěji využívají kmenové buňky anonymních dárců či sourozenců. Vlastní kmenové buňky lze přímo pro jejich dárce využít jen v některých případech, například při maligní aplastické anémii.

Proč ji darovat?

Je to bezplatné a můžete tak pomoci někomu, kdo to skutečně potřebuje. Pupečníková krev může být použita místo kostní dřeně na transplantaci, její pomocí se léčí také různé typy anemie, dědičných metabolických poruch a deficitů imunitního systému.

Kdo může pupečníkovou krev darovat?

Rozhodnout se darovat ji může kterákoli zdravá nastávající maminka. Během těhotenství není třeba chodit na žádné speciální prohlídky ani testy, stačí ty, které podstupují i ostatní maminky v rámci lékařské péče v těhotenství. Jen o svém záměru informujte svého gynekologa a samozřejmě i personál v porodnici, kde se rozhodnete rodit. Tam také vyplníte dotazníky týkající se vašeho zdravotního stavu a rizikových faktorů. Zároveň podepíšete i informovaný souhlas.

  • Dárcovství si můžete kdykoli rozmyslet.
  • Pupečníkovou krev není vhodné odebírat pouze v případech komplikovaných a rizikových porodů.

Jak odběr probíhá?

Odběr je rychlý, bezbolestný a nezasahuje do normálního průběhu porodu. Lékař odebere cca 70 ml krve pomocí sterilní jehly do vaku na odběr pupečníkové krve z pupečníku ihned po porodu dítěte, ale ještě před porodem placenty.

Co se bude dít po odběru?

  • Pupečníková krev musí být do 24 hodin po odběru v laboratoři, kde ji zpracují, zmrazí a uskladní.
  • Po porodu vám následně odeberou krev na vyšetření hepatitidy C a uchovají ji pro případné další vyšetření.
  • Po půl roce se dozvíte, zda je vámi darovaná pupečníková krev v pořádku. Pokud ano, bude pozvána na kontrolní krevní testy, které proběhnou u pediatra vašeho dítěte při jeho půlroční kontrole.

Pupečníková krev vydrží zmrazená dlouhá léta. Transplantována pak může být jakémukoli člověku z celého světa, který ji bude schopen přijmout. Vy o tom ale informována nebudete, vše je anonymní.

Kde můžete pupečníkovou krev darovat?

Ačkoli odběry pupečníkové krve jsou dostupné v desítkách porodnic po celé republice, většinou je provádějí jen v případě uschování krve pro vlastní potřebu. Pokud chcete krev darovat, máte v současnosti na výběr jen ze tří nemocnic:

  • Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze
  • Nemocnice Slaný
  • Nemocnice Česká Lípa

Máte zájem o více informací o darování pupečníkové krve? Naleznete je ZDE.

Čtěte také:

Reklama