„Hurá, už chodí!“ Tak přesně tohoto okamžiku, kdy dítě udělá své první krůčky, se rodiče většinou nemohou dočkat. Tatínkové hlavně proto, že s dítětem se dá podniknout spousta nových dobrodružství, maminky si pak oddychnou, že snad konečně trochu ubude špinavého prádla a prošoupaných kolen.

krucky

Pro správné pochopení, jak těžké tyto první krůčky pro dítě jsou, si musíme uvědomit, že chůze je souborem složitých úkonů pohybového aparátu dítěte, kde důležitou úlohu hraje koordinace, rovnováha, ale i propojení celého systému s centry pohybu a rovnováhy v mozku. Dá se tedy říct, že chůze je vyvrcholením psychomotorického vývoje ročního dítěte.

Tím ovšem samozřejmě nemáme na mysli to, že každé dítě začne chodit přesně ve dvanácti měsících. Ke každému je z hlediska vývoje nutno přistupovat jednotlivě a nesmíme čekat, že bude vždy odpovídat uváděným tabulkám, nebo sedět, chodit či lézt přesně ve stejnou dobu, jako Maruška od sousedů. Často se uvádí, že průměrné dítě zvládne samostatnou chůzi ve třinácti měsících, většina dětí se pak vejde do intervalu od deseti do patnácti měsíců. Nejsou ale výjimkou ani děti, které s prvními krůčky váhají ještě v měsících osmnácti.

Důležité je mít na paměti, že každé dítě je individuum, které ví samo nejlíp, kdy s chůzí začne. Nic není dobré uspěchat a chození obzvlášť. Pasivní tahání dítěte za ručičky nebo vedení za ruku, když ještě nedělá samostatné kroky, ničemu neprospěje.  Naopak může to být i příčinou toho, proč se dítě do vlastní chůze nehrne nebo špatně klade nožičky, které bylo zvyklé, když „šlo“ za ručičku, tahat za sebou.

Sporná jsou ve využívání i tzv. chodítka nebo odstrkovadla, do kterých se dítě zapře a posunuje je po zemi. Na jejich používání se neshodují ani odborníci, jisté je jen to, že dlouhodobé a nadměrné používání těchto „berliček“ nemá dobrý vliv na vývoj chůze. Neodkládejme tedy dítě do chodítka, když potřebujeme chvilku pro sebe, raději ho nechme chodit volně např. kolem nábytku. Až dozraje ta správná chvíle, ono se určitě pustí a odmění naši trpělivost právě prvními krůčky.

krucky2

Mysleme hlavně na to, že toto období je opět jedno z těch těžších a náročnějších. Dítě musíme hlídat doslova na každém kroku a jeho snahy o samostatnou chůzi ještě občas doprovází nějaký ten bolestivý pád a následná potřeba útěchy u nás v náruči. Buďme tedy dítěti na blízku, podporujme ho v jeho úsilí, co možná nejvíce chvalme, ale nepomáhejme. Nechme na něm, kdy se rozhodne chodit. Jen tak si totiž můžeme být jistí, že je na chůzi již zralé a jeho pohybový aparát ji zvládne.

S prvními krůčky přichází i velmi podstatná změna perspektivy – dítě se ze sedu zvedne a v jeho zorném poli se tak octnou předměty a překážky, které tam doposud nebyly. Musíme být tedy velmi opatrní a odstranit vše nebezpečné z jeho dosahu. Období kolem prvního roku věku je obdobím častých pádů a úrazů, snažme se tomu tedy předcházet a zbavme se i potencionálně nebezpečných věcí.

Buďme opatrní, předvídejme, hodně chvalme, nabízejme útěchu a láskyplné obětí, ale zároveň ponechme dítěti prostor pro to, aby mohlo být samostatné a nebálo se pohnout bez naší podpory. Nabídněme dítěti pomocnou ruku, ale v tomto případě jemu i nám uděláme lepší službu, když tato ruka bude jen pomyslná.

krucky3

Čtěte také:

Reklama