Odborníci radí, že není na škodu vyrazit jednou za čas na dovolenou bez partnera. Milada (29) si to nemyslí, přesto tráví dovolené bez svého partnera rok co rok. Už pět let.  

„Většinou mi to nikdo nechce věřit, ale s Radimem jsme ještě nikdy neměli společnou dovolenou. Myslím takovou tu opravdovou. Nezažili jsme, jaké je vyjet si na celých čtrnáct dní k moři, nebo se celou tu dobu jen tak společně válet doma. On by vlastně stačil i týden, jenže to nejde,“ stěžuje si Milada, které něco takového chybí. Jenže ač by oba společně strávené delší volno uvítali, plánovat si jej nemohou.

holiday

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Máme tu smůlu, že pracujeme u zaměstnavatelů, kteří nám termín dovolené rok co rok určují sami. A samozřejmě, že jako naschvál ji máme každý jinak. Není to svévole našich šéfů, pracujeme zkrátka ve společnostech, kde jsou takzvaně pracovně hluchá místa, takže se majitelům nevyplatí, abychom v té době chodili do práce. V námi určený termín vyžebráme tak maximálně prodloužený víkend, ale to není ono. I když i za to jsme vděční,“ svěřuje se mladá žena, která proto každý rok pátrá mezi příbuznými a známými, kdo s ní někam pojede.

„Nezvládla bych jet na dovolenou sama, tak se většinou s někým domluvím. Jenže je to čím dál tím těžší. Už jen pár mých kamarádek nemá ještě rodinu ani partnera a tudíž s kým trávit volno. Řešení vidí každý jednoduše. Jasně, někdo z nás může dát výpověď a přizpůsobit se volnu toho druhého. Jenže oba nás práce baví a navíc u nás, skoro na venkově, není úplně snadné najít si práci. Každý si tu dobrou zuby nehty drží,“ dodává Milada, která letos vyráží na dovolenou se svou sestrou a její rodinou.

Jak je to s určováním termínu dovolených?

Dobu čerpání dovolené je povinen určit zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo.

  • Při sestavování rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance (péče o děti v období jejich prázdnin, rodinná dovolená, léčení v lázních apod.).
  • Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
  • Neurčí-li zaměstnavatel dovolenou do 30. 6. následujícího kalendářního roku, má zaměstnanec právo určit si čerpání dovolené sám.

V rozvrhu čerpání dovolené lze určit v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem rady zaměstnanců hromadné čerpání dovolené, tzv. celozávodní dovolenou, jen jestliže je to nezbytné z provozních důvodů. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než 2 týdny a u uměleckých souborů 4 týdny v kalendářním roce. Nelze tak např. dohodnout hromadné čerpání dovolené v letních měsících po dobu 2 týdnů a v období mezi vánočními svátky a Novým rokem po dobu 1 týdne. Určení hromadného čerpání dovolené z jiných než provozních důvodů není možné.

Více informací o čerpání dovolených naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama