Na vánoční dárky se těší snad každý. I ten největší škarohlíd pookřeje, když pod stromečkem rozbaluje úhledný balíček se svou jmenovkou. Jenže co rodina, to jinak štědrý Ježíšek. Krčíte rameny a říkáte si, no a co? Ne tak Zuzana (29) už několik let bývá na Štědrý večer zklamaná, že na ní přítel šetří.

„U nás doma, co si vzpomínám, byl Ježíšek vždycky štědrý. Pohledu na nespočet dárků pod stromečkem jsme si užívali. Vždycky chvíli trvalo, než přišlo na řadu jejich rozbalování. Ne že bychom byli nějací pracháči, šlo jen o drobnosti. A jejich množství nám asi vynahrazovalo, že v balíčcích není nic drahého. Hodiny jsme pak postupně, jeden po druhém, rozbalovali všechny dárečky a radovali se z každé drobnosti,“ vzpomíná Zuzana nejen na své dětství. Ve stejném duchu probíhají Vánoce v její rodině dodnes. Její přítel Standa je ale zvyklý na přesný opak.

dárek

„Štědrý večer jsme u nich doma trávila jen jednou a nestačila se divit, jak byl odlišný. Večeře trvala hrozně dlouho, po ní přišly na řadu zvyky a rozbalování dárků? Připadalo mi, že na pořadu dne jen tak mimochodem. Aby se neřeklo. Každý měl pod stromečkem jen jediný dárek! Je u nich totiž zvykem, že se členové rodiny mezi sebou domluví a každému koupí dárek společný. Dodnes nemůžu vymazat z paměti ten neuvěřitelně smutný pohled na těch pár balíčků, které se tam krčily,“ vypráví s tím, že tento zvyk zanechal na jejím příteli nesmazatelnou stopu.

„Nechci, aby to vypadalo nějak nevděčně, ale Standa mi už třetí rok po sobě dal pod stromeček jen jeden dárek. Ten první rok jsem to ještě chápala, byl tak zvyklý z domova. A bylo mi i nepříjemné, že se musel cítit celkem trapně, když rozbaloval tu spoustu dárků ode mne… Jenže následující rok se opakoval ten samý scénář! Zase jsem dostala jeden jediný dárek!“ říká Zuzana, která se odhodlala zeptat jej na důvod až třetí Vánoce.

„Taktně jsem mu naznačila, že mi to nepřipadá úplně fér. Jenže on evidentně vůbec nechápal, o čem mluvím. Prý by mu taky úplně stačil jeden dárek a je zbytečné kupovat mu jich tolik. Zkrátka si myslel, že se v tom vyžívám a dělám to ráda. No jasně že dělám! Po něm to ale prý nemám žádat. Prohlásil, že pro něj Vánoce nejsou o běhání po obchodech. Jenže to se nemůže přemoct ani kvůli mně, když ví, co pro mě Štědrý den znamená? Přijde mi to dost líto. I vůči našim. Také oni mu totiž kupují dost dárků, zatímco on i jim dá jen jeden. A většinou ještě společný. Podle mého názoru by zkrátka měl přijmout naši tradici a udělat alespoň nějaký kompromis. Vždyť po něm nechci tak moc! Tak uvidíme letos, jestli mu to konečně došlo,“ vyčkává Zuzana.

Čtěte také:

Reklama