Tím, co Janu trápí, je špatná finanční gramotnost. Nikdy nedostávala kapesné, a to je možná i důvod, proč si vlastní peníze tak užívá. Sama si ale nemyslí, že by žila na vysoké noze.
5e17369946103obrazek.png
„Vydělávám asi osmadvacet tisíc čistého. Přítele ani manžela nemám, takže abych si mohla dovolit bydlet v Praze, mám spolubydlící. Moje část nájmu dělá kolem deseti tisíc. Takže mi zbyde osmnáct na jídlo a další potřeby,“ jmenuje Jana.

Ze zmíněných osmnácti tisíc ovšem není schopná ušetřit skoro nic, a tak nemá žádnou finanční rezervu na horší časy. Žije od výplaty k výplatě a když se jí rozbije auto, musí žádat o pomoc přátele nebo rodinu. Není ovšem ani zdaleka jediná. Podle průzkumu CVVM z roku 2018 nedokáže vyjít s penězi přes 40 % českých domácností.

Není to ojedinělý případ

Že jsou na tom Češi s finanční gramotností na štíru potvrdilo i loňské měření České bankovní asociace. Její úroveň byla na 57 %. Rozdíly jsou také mezi lidmi různého vzdělání. Nejlépe z průzkumů vycházejí vysokoškoláci a nejhůře lidé se základním vzděláním.

Jana vysokou školu studovala, ale nedodělala jí. Zlákala jí vidina toho, aby si mohla co nejdříve vydělávat. Janiným problémem je skutečnost, že není zvyklá šetřit a své tužby odkládat do doby, až si naspoří víc peněz. Sice nežije v luxusu, ale také si neodpírá.

„Z jídla si nakupuju, co mám ráda. Snažím se jíst zdravě, takže u mě najdete například ryby nebo avokádo. A to se trochu prodraží. Když mi přátelé řeknou, abych s nimi jela třeba lyžovat, jedu, nebudu přece trhat partu. No a mám trochu úchylku na nakupování oblečení, ale zase číhám na slevy, takže na tom dost ušetřím,“ svěřuje se a dodává, že ze svého životního standardu, který se jí, jak několikrát opakuje, nezdá nijak vysoký, nemá v plánu slevovat.

„Sice mě štve, že nemám rezervu na horší časy, ale říká se, že peníze budou a my nebudeme. Chci si užívat, dokud jsem mladá,“ uzavírá Jana.

Jestli jste na tom podobně jako Jana, ale máte vůli něco změnit. Máme pro vás rady, jak svou finanční gramotnost zlepšit a ušetřit. 

Pro začátek je dobré udělat si představu, kolik peněz a za co během měsíce utratíte. Proto minimálně po dobu čtyř týdnů sledujte své výdaje. Každou platbu, každý nákup oblečení, potravin apod. si piště na papír. Na konci měsíce si sedněte a dejte dohromady, kolik a za co platíte.

Pravidlo 50/20/30

Potom je důležité si na jednotlivé druhy výdajů stanovit nějaký limit. Americká senátorka Elizabeth Warren doporučuje pravidlo 50/20/30. V praxi to znamená rozdělit vydělané peníze každý měsíc na tři hromádky.

Padesát procent budete mít vyhrazeno na nezbytné výdaje kolem domácnosti, tedy nájem, vodu, elektřinu, jídlo, saponáty, toaletní papír, benzin apod. Pokud zjistíte, že tyto položky činí víc než padesát procent, podívejte se po možnostech úspor. Může to být výměna dodavatele energií či minimálně vypnutí tekoucího kohoutku během čištění zubů apod. Ušetřit se dá i na jídle, a to nejen nakupováním potravin ve slevách, ale i tím, že jich nebudete kupovat tolik a posléze vyhazovat ty prošlé.

Třicet procent příjmu si můžete rezervovat na osobní výdaje. To je ta příjemnější část, protože tyto peníze mohou padnout na to, co máte ráda. Tedy například na sport, na oblečení, dovolenou, ale patří sem i účet za telefon. Ovšem neznamená to, že je opravdu musíte každý měsíc utratit i za cenu toho, že si pořídíte věci, které vlastně ani nechcete. 

A jak naložit se zbývajícími dvaceti procenty? To je právě ona finanční rezerva, která mnoha domácnostem chybí. Na tu byste měla sahat pouze v případě, že je to opravdu nutné. Když ji budete mít, nepřekvapí vás rozbitá pračka a nic podobného.

Konkrétní příklad

Jak by to mohlo vypadat v případě Jany? Padesát procent z osmadvaceti tisíc, tedy čtrnáct tisíc, by měla vyhrazených na základní výdaje. Se třiceti procenty, tedy s 8 400, si může užít zábavu. A stále jí každý měsíc přibude na účtu, nejlépe spořícím, dvacet procent v podobě 5 600 korun do rezervy.

Možností, jak uspořit je samozřejmě víc, záleží na konkrétním člověku, ale vždy je nutné mít povědomí o vlastní finanční situaci.

Čtěte také:

Reklama