055394313fe56-zahrada-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Okrasné dřeviny

Okrasné dřeviny jako túje jsou v tomto období relativně nenáročné. Důležité je chránit je před silnými mrazy. Pokud hrozí extrémní mrazy, můžete kolem kmenů mladších stromků nasypat vrstvu listí nebo mulče. To jim pomůže udržet kořeny v teple. Pravidelně kontrolujte, zda se na větvích nenahromadil sníh, který by mohl způsobit jejich lámání. Pokud je sníh příliš těžký, opatrně jej setřeste.

0f20a448faddc-stromy.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Ovocné stromy

Ovocné stromy potřebují v prosinci trochu více péče. Je čas na odstranění suchých listů a scvrklých plodů. Dále je dobré stromy obalit ochranným materiálem (např. pletivem) proti hlodavcům, případně zvěři, která by mohla okousat kůru. Mladé stromečky můžete překrýt chvojím nebo netkanou textilií, aby byly chráněny před mrazem.

Prosinec je také dobou vhodnou ke stříhání roubů. Při odběru roubů vybírejte zdravé, vnější výhony z jižní strany stromu. Délka roubu by měla být okolo 25-30 cm. Odebrané rouby svažte do svazků a uložte je na chladné a vlhké místo. Na jaře je pak zapícháváme do země.

Trvalky

Zatímco například hlízy jiřin už odpočívají uložené v přepravce či bedýnce, abychom je mohli na jaře opět vrátit do záhonku, jiné trvalky (ty mrazuvzdorné) zůstávají v záhonu přes zimu. I ty ale potřebují alespoň nějakou pozornost. Nejlépe uděláte, když je překryjete netkanou textilií, chvojím nebo listím. Když pak záhony zapadají sněhem, rozhodně ho neshrabávejte – poslouží jako ochrana proti mrazu. Naopak, pokud je sněhu málo, nahrňte jej právě na záhony.

29a614d5cf26d-kytky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: prirodnizahradytrejbal, zahradnictvi-flos, zahrada.cz