Dnes není již neznámou, že plavání žen v těhotenství prospívá. Toto plnohodnotné cvičení, udržující nastávající maminky v kondici, vedou zkušení odborníci – vyškolené porodní asistentky nebo fyzioterapeuté. Paní Lucie Schützová, porodní asistentka, aquafitness instruktor, se kromě masáží těhotných věnuje v jednom pražském centru pro trvalé zdraví i plavání a aquafitness cvičení – jak právě pro těhotné, tak i maminky po šestinedělí.
Plavání je obecně považováno za prospěšné – k protažení i posílení svalů. Jaké benefity přináší těhotným ženách?
Voda má úžasné vlastnosti, a proto samotné cvičení a plavání je pro těhotné ženy velmi příjemné. Cítí se odlehčené a uvolněné. Voda jim umožní provádět cviky snadno a ve větším rozsahu. A přitom na ně působí odpor vody jako přirozená a přiměřená zátěž.
Dochází tak k lepšímu procvičení kloubů i svalů. Asi největší výhodou je, že je nebolí záda a dokonce se ukazuje i vliv na samotný porod. Ten bývá uvolněnější a bez propagace bolestí
v křížové oblasti.
Mnohé maminky si tento sport v těhotenství raději odepřou z obav před nedostatečnou hygienou v bazénu. Jsou takové obavy na místě?
Osobně si myslím, že v dnešní době musí všechny bazény splňovat velmi přísná hygienická měřítka. Dnes a denně se provádějí speciální testy, které prověřují kvalitu vody. Je určitě dobré nejprve si bazén a k němu přilehlé prostory (toalety, sprchy, šatnu) důkladně osobně prohlédnout. Gynekologické problémy jsou často mylně přisuzovány pobytem v bazénu. Ty se však často spouští pouze na základě oslabení imunitního systému a větší tělesné námahy. Samozřejmě, že těhotným ženám raději doporučím méně navštěvované bazény. A to ne ani tak z důvodu hygieny, ale bezpečnosti.
Při jakých indikacích by těhotná žena neměla plavání a cvičení ve vodě absolvovat?
Kontraindikace plavání a cvičení ve vodě jsou stejné jako u jiných pohybových aktivit těhotných.
Celkové: onemocnění srdce, krvácení z dělohy, kýla, onemocnění čípku, ženy po
Částečné: vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, poruchy štítné žlázy (závažné a nestabilizované), diabetes I. typu (domluva s lékařem), předchozí předčasný porod, epilepsie,
chronický zánět průdušek, extrémní nadváha nebo podváha.
Obecně řečeno by měla každá těhotná konzultovat možnost cvičení se svým ošetřujícím lékařem a informovat ho. Neměla by chodit plavat, pokud se celkově necítí dobře!
Jak dlouho hodina plavání a cvičení těhotných trvá? Jak probíhá taková typická hodina?
V našem centru trvá setkání s porodní asistentkou 90 minut. Nejprve si 20 minut povídáme
na různá témata týkající se těhotenství, porodu, šestinedělí, péče o dítě,….
Pak následuje cvičení a plavání, které trvá 50-60 minut. Začínáme krátkým rozplaváním. Následuje strečink, zahřátí (některé aquafitness prvky), pochod vodou. V průběhu celé lekce se střídá cvičení s pomůckami (kolečka, destičky, žížala) a plavání. Posilují se jednotlivé partie těla: ruce, nohy, prsní svaly, záda a trochu i bříško. Těhotné se učí uvolňovat kyčle, ale i celé tělo. Vše zakončuje strečink a nácvik porodního dýchání.
Dalších 10 minut je vyhrazeno na relaxaci.
Cvičí se po šestinedělí stejné cviky jako v těhotenství?
Dá se říci, že cviky jsou stejné, ale s větší intenzitou a rychlostí. Samozřejmě, že se zvětšuje možnost zařadit i delší aerobní zónu, ale také prodloužit čas posilování jednotlivých partií.
Opět je důležité, aby se maminka cítila dobře a byla v pořádku po gynekologické stránce. Cvičení ve vodě pro ně bývá velmi příjemné a nevyčerpává tolik jako jiné aktivity v tělocvičně.
Nový komentář
Komentáře
Plávanie mám rada,pretiahnem si celé telo a cítim sa ako práve narodená
A rozmýšľala som aj nad tým,že ak budem tehotná tak by som rodila do vody,akurát že to chce viac informácií.
ja plavani nemusim a neriskovala jsen to ani v tehotenstvi
Já bych chtěla rodit do vody,neví někdo jaké to je?
na těhotenské plavání bych chtěla chodit, jen nevím jak se vyrovnám se svým odporek k vodě
tak to já vodu nemusím
Já plavu ráda i tak, nebudu přece čekat až budu těhotná
V těhotenství jsem naplavala stovky kilometrů. Prsa, kraul, docela mi šla kondička nahoru. Jednou jsem v 35tt šla na aquqcosi a byla to těžká nuda
. Jsem solistka
Do bazénu mezi lidi nechodím ani netěhotná, natož s pupkem...
Já bych se bála, že mě tam do toho břicha někdo kopne...
RenataP:
to je fakt.
Co se v těhotenství pracně učíš, na porodním sále okamžitě zapomeneš
nácvik porodního dýchání je celkem k ničemu...
V hodinu H si tělo stejně řekne o to svoje dýchání D...