Víme, co můžeme od Velikonoc očekávat u nás, ale jak je to s oslavami svátků jara jinde v Evropě?

 

Sladká italská holubice

 

Když se řekne Itálie, mnohým z nás se vybaví pizza či fotbal. Možná si vzpomenete na svoji letní dovolenou na pláži v Bibione či poznávací zájezd do Benátek.

Pojedete-li o Velikonocích do Itálie, připravte se na to, že většina místních v tomto období hojně navštěvuje kostely. Ke křesťanství se hlásí většina obyvatel Itálie, a proto je velký zájem i o tradiční křížovou cestu, kterou na Velký pátek na Via Sacra u Colossea pořádá papež.

 

Neděle je určena setkáním rodin při slavnostním obědě. Tradičním pokrmem jsou vejce, jarní zelenina a především jehněčí maso. V tento den se lidé také vzájemně obdarovávají velikými čokoládovými vejci.

Další tradiční velikonoční sladkostí je colomba, buchta z kynutého těsta ve tvaru holubice. A zatímco my v Čechách čekáme v pondělí na koledníky, Italové vyjíždějí na venkov či pořádají pikniky.

 

Po stopách velikonočního zajíce

 

Ani v Holandsku, v rodné zemi Vincenta van Gogha, bychom se šlehání pomlázkou nedočkali. Převážně protestanská země tradiční svátky už moc neslaví. LIdé se vypravují do kostela, ale ostatní velikonoční tradice jsou dost chudé.

 

Být malým dítětem, určitě by mi to vynahradilo hledání čokoládových vajíček v přírodě. Pro ty malé rodiče ukrývají sladkosti na zahrádce či v blízkém parku, ty starší vyrážejí do přírody po stopách velikonočního zajíce.

 

Místo koledníků čarodějnice

 

Ve Švédsku je tomu podobně jako u nás. K Velikonocům patřilo mnoho tradic, kterých se však dodnes moc nedochovalo. A tak pro Švédy znamenají Velikonoce především první prodloužený víkend.

Na trzích se prodávají březové metly ozdobené peříčky, které se dříve podobně jako naše pomlázky používaly k mrskání na Velký pátek. Ale dnes už proutky slouží jen jako dekorace.

 

Další odlišností od českých tradic je, že na Zelený čtvrtek můžete ve švédských ulicích spatřit houf čarodějnic. Zatímco v Čechách si kluci připravují košík na vajíčka, švédské děti oblečené do dlouhých sukní s šátky na hlavě zvoní u dveří a chtějí sladkosti. Těmi se lidé vykupují, aby jim male čarodějnice neprovedly nic zlého.

 

Chcete-li si však o Velikonocích pochutnat, do Švédska určitě zajeďte. Při tradičním obědě totiž nikdy nechybí uzený losos či různé druhy marinovaných sleďů. Večer na vás čeká domácí velikonoční koňak a pro děti jsou připravené sladkosti ukryté v pestrobarevných papírových vejcích.

 

Nevím jak vy, ale já o Velikonocích zůstanu raději doma. I když, italská velká čokoládová vajíčka…  

Zdroj: Česká centra

Reklama