Každý máme k braní léků jiný přístup. Někomu tabletky nevadí, někdo je polyká jako na běžícím pásu, další se jim brání. V příběhu k dnešnímu tématu se redaktor Jakub D. Kočí svěřuje s tím, že patří do třetí skupiny lidí, přesto jednu tabletu denně spolknout musí...

tabletyLidé se dělí podle věku, pohlaví, barvy pleti, národnosti... a podle svého přístupu k užívání léků, respektive polykání tabletek. Z tohoto hlediska existují tři základní proudy.

  • 1. skupina: Neřešící

Člověk patřící do této skupiny žije docela normální život. Když je nemocný, zajde si k lékaři a polykání předepsaných tabletek mu nečiní problém. Dokonce i když nemocný není, bere si sem tam preventivně nějaké vitamíny, či si zajde do lékárny v zimě pro cucací bonbony proti škrábání v krku. Tabletky bere jako běžnou součást života, nevyhýbá se jim, ale ani jejich braní nijak nehrotí.

  • 2. skupina: Závisláci

Lidé, kteří bez tabletek nemohou žít. Jsou jimi posedlí - ráno spolykají dvě tuny vitamínů, jakmile je něco zabolí, ládují do sebe analgetika, studují nejnovější trendy v medicíně a hledají, kterou tabletku ještě nezkusili. Jejich nejoblíbenější obchod je lékárna a s magistrou dovedou fundovaně i hodinu hovořit o tom, jaký má který volně prodejný lék účinky a z čeho se skládá. V žertu se o takových lidech hovoří jako o „Američanech s nejdražší močí na světě“.

  • 3. skupina: Odmítači

Odmítač tabletek je člověk, který se z nějakého vnitřního přesvědčení, nejčastěji z důvodu, že do těla nechce dávat příliš mnoho chemie, rozhodl, že se bude polykání tabletek vyhýbat, jak jen to je možné. Když dostane od lékaře předpis, pravděpodobně ho nevyzvedne a namísto do lékárny zamíří do obchodu s bylinami, anebo prostě nemoc přetrpí bez prášku. Tito lidé se často uchylují k různým alternativním způsobům léčby lidských neduhů.

Přiznávám, že sám patřím nejspíš do třetí skupiny lidí, i když jsem asi trochu říznutý jedničkou. Tabletky polykám opravdu nerad a dlouhodobě na milost jsem vzal jednu jedinou z čistě racionálního důvodu. Ježto jsem vegetarián, chybí mému tělu potřebný vitamin B12, který člověk získá pouze a jen z konzumace masa. A tak si ho dodávám do těla uměle. Naštěstí moje Béčko je takový malý sladký bonbonek, takže ho ani moc jako tabletku nevnímám, spíš jako mlsku - jinak bych s ním měl daleko větší problém.

Téma dne 16. března 2012: Vy a tabletky

  • Jaký máte vztah k polykání tabletek?
  • Saháte hned po prášku, když vás něco zabolí?
  • Vyhýbáte se práškům jako čert kříži?

Napište mi svůj postoj k tabletkám a jejich konzumaci jako příspěvek k tématu. Za ten samozřejmě můžete získat dárek, tentokrát opravdu stylový - dětský multivitamin a multiminerál Marťánci s Imunoacivem od Walmarku, ve kterém najdete Mluvící Marťapero, a doplněk stravy Citrovital - výtažek z grapefruitových jadérek od firmy Herb-pharma. Pokud chcete mít šanci na získání tohoto dárku, nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu a do naší e-mailové schránky (viz odkaz níže) ať dorazí nejpozději 16. 3. 2012 v 15.30 hodin.

martcitro

Reklama