Už jste někdy usínaly s plným žaludkem? Asi ano, bylo vám těžko, převalovaly jste se ze strany na stranu… A s prázdným? Zřejmě také. A stavy o nic lepší. Pocit hladu, dostavující se bolesti hlavy a opět převalování se ze strany na stranu.

eat

Co znamená nejíst před spaním?

Každý organismus si to během svého života nastaví jinak. Jiný je organismus člověka pracujícího přes den, jiný přes noc. Jiný je muže, jiný ženy. Zaměříme se na ženy. Lékařské statistiky uvádí, že až 80% ženské populace, nehledě na věk, se už někdy snažilo, a nebo dlouhodobě snaží, držet dietu. Kromě cvičení a střídmé stravy vede v příručkách také „nejíst před spaním“. Ale co znamená „před spaním“? Je stanoven určitý čas? Některá žena jde spát v devět, jiná v deset, ve dvanáct, další až hodně po půlnoci.

Například slečna Jana je barmanka, pracuje do dvou, někdy i do tří do rána. Doporučené poslední jídlo v 17. hod. se na ní rozhodně nevztahuje. „To bych umřela hlady“, říká, i když už se léta snaží držet dietu.

Paní Jarmila zase chodí spát se slepicemi, neboť vstává ráno na šestou. „Poslední jídlo si dám v půl šesté, pak už nejím nic“, uvádí a dodává: „ale normální jídlo, třeba těstoviny, kuřecí maso s rýží apod. Zeleninový salát nebo nějaké to jablko, to bych měla hlad a u televize by mě pak honila mlsná.“

MUDr. Jiřina Šestáková radí

Optimální doba jídla před spaním není určena časově: nemusíme přestat jíst v 17. hod., 18. hod. S plným žaludkem se sice usíná špatně, ale s prázdným ještě hůře. Ideální doba posledního jídla před spaním je tři hodiny před ulehnutím. Řada žen však dělá tu chybu, že si za poslední jídlo dne volí například jen jablko, avšak to, stejně jako řada dalšího ovoce a zeleniny, podporuje trávení. Hlad se pak během chvíle dostaví ještě ve větší míře než předtím. Navodí nervozitu, bolesti hlavy, nesoustředěnost. S myšlenkou hladu pak obvykle sáhneme u televize po něčem, na co bychom po normální večeři chuť neměli.

Je dobré se večer trochu najíst. Ano, optimální doba pro večeři je mezi  17. – 18. hodinou, kdo ale chodí spát později, může si hodinu posunout. Samozřejmě čím později jíme, tím více se snažíme vyvarovat tučných, těžkých a ostrých jídel. Takové těstoviny se sýrovou omáčkou podávané v 17. hod. strávíme o hodně lépe než kdybychom si je dali v 19. hod.

Čím později jíme, tím lehčí by jídlo mělo být

Rozhodně nedoporučuji usínat se silným pocitem hladu. Večeře by být měla, i když ne tak velká jako oběd. Může to být pečivo nebo malý teplý chod, či pouze třeba kaloricky bohatší předkrm z masa nebo ryby, obohacený o plátek citronu. Pokud ale jíme opravdu těsně před spaním, půlhodinku, hodinku, pak zvolme raději opravdu jen ovoce, pokud možno hodně šťavnaté, které v noci napomůže žaludku strávit zbytek potravy z celého dne.

Před spaním nepoužívejme alkohol, kávu, čaj, kolu a potraviny obsahující kofein. Působí povzbudivě a udržují organismus v bdělém stavu, měli by se konzumovat čtyři až šest hodin před ulehnutím do postele.

Čtěte také:

Reklama