pivonka

Pivoňky. Kdo by je nemiloval? Ještě než vykvetou růže, můžeme se kochat jejich velkými konkurentkami - pivoňkami, jejichž čas právě nastává. Říká se, že jsou nenáročné na pěstování, přesto se někdy stane, že nekvetou nebo kvetou méně, než bychom si přáli. Kde děláme chybu? Pár rad k úspěšnému pěstování najdete v tomto článku.

Sazenice pivoněk jsem dostala od sousedky, která jich měla plnou zahradu. Na mou otázku ohledně náročnosti pěstování jen mávla rukou a řekla, že je to takový „plevel“. Jen mě upozornila, že mám být trpělivá, protože nesnášejí přesazování a jen tak brzy nepokvetou. Trpělivost mi nepomohla. Ani po zmíněných třech letech jsem se nedočkala květů. Jen neduživých listů, které se horko těžko vytáhly ze země.

Pak jsme prodali chalupu a já ani nevím, jestli novým majitelům nakonec přece jenom vykvetly. Od té doby mám vůči těmto nádherným květinám ostych a do nové zahrady si je nepořizuji. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy.

k

Jak pivoňky správně pěstovat?

  • Stanoviště. Pivoňky nesnášejí přesazování, takže stanoviště vybírejte obzvláště pečlivě. Nejlepší je místo chráněné před větrem, aby nepolámal těžké květy. Může být na slunné poloze, ale spíš jim vyhovuje lehce zastíněné místo nebo toulavý stín.
  • Nároky na půdu. Pivoňkám vyhovuje výživná, ale propustná zemina, která nevysychá. V létě má ráda dostatek zálivky, ale nesnáší přemokření. Spíš snesou občasné krátkodobé sucho.
  • Pozor na hloubku výsadby! Pupeny na dužnatých kořenech musí být nejvýše tři centimetry pod povrchem půdy, aby mohly dýchat. Hluboko zasazené pivoňky slabě porostou, nepokvetou, nebo jen velmi málo. V prvním roce po výsadbě bude mít jen několik výhonů a květů. Odborníci doporučují první poupata oželet a odstranit je, aby květina zesílila a další rok nás odměnila bohatším kvetením.
  • Starší pivoňky už nevyžadují zvláštní péči. Po třech letech trpělivosti by vám pivoňka měla kvést už plné parádě množstvím nádherných květů.

Chybí-li z jara vláha jako letos, je dobré je zalít, ale po odkvětu vydrží i krátkodobá sucha. Odstraňujte semeníky, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. 

Pivoňka má tu výhodu, že je krásná nejen když kvete, ale i svými sytě zelenými listy, které dělají parádu jako ostatní keře.

p

Foto: facebook Starkl a facebook Elle Decoration

Čtěte také:

Reklama