Dramatiky České televize uvidí i diváci v zahraničí, a to nejen v Evropě, ale například také v Číně. Na mezinárodním televizním veletrhu NATPE, který probíhal v Praze, nakupovali distributoři především původní dětskou tvorbu a filmy, které zpracovávají motivy z české historie.

Jan Hus

Triptych Jan Hus se po premiéře na prestižním francouzsko-německém kanálu ARTE dočká i dalšího uvedení pro německé publikum. Na veletrhu NATPE jej totiž od České televize koupil distributor Betafilms. I další snímek, který se věnuje specifické etapě českých dějin, Život podle Václava Havla, uvedou zahraniční televize. Pro Skandinávii a pobaltské státy jej koupil distributor MTG, který spravuje volně dostupné kanály v deseti zemích Evropy. O jiné významné osobnosti české kultury, Antonínu Dvořákovi, se zase dík filmu Americké dopisy budou moci dozvědět televizní diváci až v Číně. Americké dopisy zde již stejně jako koprodukční snímek Malý pán uspěly na Mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji.

Antonín Dvořák

„Zahraniční distributoři mají obecně zájem o většinu žánrů z české produkce. Tradičně se ale velmi dobře prodávají především dětské příběhy a Večerníčky a také naše filmová tvorba. Vedle prodeje Amerických dopisů nyní s Čínou jednáme ale například i o připravovaném hudebně vizuálním projektu Vivaldianno nebo mezinárodní verzi cyklu Národní klenoty UNESCO,“ komentuje výkonný ředitel obchodu České televize Hynek Chudárek.

Od ledna budou diváci opět nakupovat u pana Selfridge, v napětí je udrží Mammon

Mezi novinky, které po veletrhu naopak poputují k českým divákům, patří čtvrtá řada populárního britského seriálu Pan Selfridge. Na obrazovkách se objeví už v lednu. Do Británie zavede diváky také seriál Případy detektiva Murdocha, který bude pokračovat osmou sérií, či nový dokumentární cyklus Londýnské metro.“S velkým ohlasem se u našich diváků setkal uznávaný žánr severské krimi. Po seriálech Zločin a Most jim proto nyní nově nabídneme sérii norské provenience, politický thriller Mammon. Zájem máme také o dánský kultovní a respektovaný seriál Borgen, který určitě patří k tomu nejlepšímu, co bylo ve Skandinávii v oblasti seriálů natočeno,“ avizuje programový ředitel Milan Fridrich

Vysokými hodnotami spokojenosti, originality i zaujetí pravidelně oceňují diváci také dokumentární válečné cykly vysílané na programu ČT2. Jejich řady rozšíří nově zakoupená práva na pětidílné pokračování cyklu Poslední tajemství Třetí říše, rekonstrukce šesti největších bitev mezi Třetí říší a spojenci v cyklu Velké bitvy 2. světové války nebo výpravný cyklus mapující Velkou válku.¥

Reklama