Ta proklínaná potvora, která bolestivé puchýřky kůže nebo sliznic způsobuje, se jmenuje celkem hnusně herpes simplex. Nejčastějšími typy tohoto viru jsou:
- Typ 1 - vyvolává převážně projevy na rtech a v okolí úst
- Typ 2 - postihuje oblast kolem genitálií a hýždí
- Typ 3 - je příčinou pásového oparu a planých neštovic


Dobří holubi a opary se vracejí

Okolo 70 až 80 procent lidí má proti herpes virům protilátky. To znamená, že většina z nás tuto infekci v různě intenzivní formě prodělala, zůstává tedy nositelem viru a šíří jej dál. Nejúmornější bývají opakované opary. Ty jsou částečně způsobeny novým vzplanutím infekce, částečně jsou vyvolány opakovanou nákazou.

Příčinou nového vzplanutí infekce bývají stresové faktory: “U žen bývá provokujícím momentem menstruace. Opar se může objevit také v průběhu horečnatého onemocnění, při větším psychickém stresu a velmi často i po prudkém oslunění. Slunce v zimě při pobytu na horách, opalování během prvních jarních víkendů nebo letní dovolená u moře, kdy náš organismus není na takovou zátěž připraven - to vše může vést k velmi nepříjemnému a někdy dost bouřlivě probíhajícímu zánětu,” říká dermatoložka MUDr. Andrea Vocilková.


Na "hokusy pokusy” raději zapomeňte

Pokud patříte mezi ty nešťastníky, ke kterým se opar věrně vrací, uvažte, zda není chyba v léčbě. Totiž jestli nestřídáte různé přípravky z lékárny nebo lidové recepty typu propolis nebo tea tree olej. Ono totiž nemusí být pravda, že když to pomohlo sousedce, pomůže to i vám.
Doktorka Andrea Vocilková vysvětluje častou reakci na takové “samoléčení”: “Nejde o škodlivý vliv těchto látek v pravém slova smyslu. Kontaktní alergická reakce je ekzémový typ alergie, který vzniká na podkladě přecitlivělosti zprostředkované T lymfocyty pouze u lidí přecitlivělých.”
Prostě a jednoduše řečeno: Pozor na experimenty, můžete si vypěstovat parádní alergii.


Klíííd

Že přílišný stres dokáže být pěkná potvora, je známo. Psychosomatickou reakcí na něj může být znovuobjevení oparu. Zejména ženy mají tendenci k přeceňovaní svých nedostatků.
Potvrzuje to i klinická psycholožka Mgr. Věra Husáková: “Čím více nám událost připadá neovlivnitelná a bez kontroly, tím častěji ji vnímáme jako stresovou. Naopak naši úzkost snižuje přesvědčení, že průběh událostí kontrolujeme. Když lidé vědí "jak na to", vnímají i nezbytné průvodní jevy oparu jako méně nepříjemné. To znamená nejenom použití vhodné kosmetiky, ale především správná léčba a postoj.”


Léčení
Kdy je ideální zahájit léčbu? Pokud jde o opary na rtech, patří k jejich typickým projevům krátké období nepříjemných pocitů v postižené oblasti, následuje zduření a začervenání ložiska a pak vznik puchýřků na povrchu. A právě v tomto období je ideální zahájit místní léčbu. (V poslední době jsou populární přípravky s aciklovirem.)
U závažnějších a rozsáhlejších onemocnění, u pacientů s poruchou imunity nebo jinak oslabených jedinců se doporučuje celkové léčba. Tady je na místě spolupráce s lékařem.


Krásná i s oparem - odveďte pozornost

“Vzhledem k tomu, že opar je infekční onemocnění, je nezbytné dodržovat při líčení určitá pravidla. Místo, kde se opar nachází, je zpravidla citlivé na kosmetické přípravky. Z toho důvodu je vhodné na opar nanášet pouze vybraný přípravek určený pro jejich léčbu. Nejlépe pak přípravek, který nezanechá na oparu bílé skvrny,” doporučuje vizážistka Karolína Bursová.
Pokud se nemůžete zbavit dojmu, že váš opar je centrem pozornosti, zvýrazněte na obličeji jiné partie, např. oči, tváře. Ty odvedou pozornost. Pokud jste zvyklá na výrazné rty, je možné rty jemně obtáhnout konturovací tužkou nebo rtěnkou. Ovšem tak, aby nezasahovala do postiženého místa. Rtěnku je vhodné nanášet štětečkem nebo tyčinkou, aby se snížilo riziko přenosu infekce.

A jak s odličováním? “Odličování provádějte tampónem, který po skončení odlíčení vyhoďte. Pokud používáte houbičku, důkladně ji vyperte v mýdlové vodě,” připomíná vizážistka.

 

 

   
Reklama