Ať už vás vyřadila z provozu borelióza, žloutenka, salmonela či jiná nepříjemná choroba, to poslední, nač jste v uplynulé periodě myslely, byl sport. Jak se ke sportování po nemoci opět vrátit, vám prozradí tento článek.
Důvodů, proč přerušit pravidelné cvičení, bývá přehršel - pracovní vytížení, lenivost, nedostatek času. Co když vám ale sportovní aktivity zarazila nemoc? Zjistili jsme, jak se po dlouhodobém upoutání na lůžku k fyzické aktivitě zase vrátit, aniž byste ohrozila své zdraví.
Kdy po nemoci začít se sportem
Každá nemoc je jiná a klade různé nároky na zotavení. Stejně tak je i každý lidský organismus specifický a s následky onemocnění se vypořádává rozličně. Je proto nejlepší nedbat obecných rad, ale konzultovat vše přímo s ošetřujícím lékařem. Ten nejlépe zná váš zdravotní stav a dokáže vám určit ideální dobu pro zahájení cvičení.
Jaký sport si zvolit
Vždy záleží na tom, jaké sportovní aktivitě jste se věnovala před onemocněním. Teď není nejlepší doba experimentovat a začínat něco nového. Raději pokračujte se sportem, který dobře znáte, ale výrazně si uberte na zátěži. Pokud například chodíte běhat, začínejte vždy rychlejší chůzí, do běhu přecházejte velmi zvolna a často si dělejte přestávky. Jestliže plavete, nesnažte se hned trhnout rychlostní rekord na dva kilometry - plavte zvolna, poklidně a ne moc dlouho. Pokud si však přeci jen chcete dopřát potěšení z něčeho nového, zvolte cvičení relaxační a protahovací - jógu, pilates, nebo tchaj-ti.
Zásady sportování po nemoci
- Začněte zvolna - předčasné nasazení příliš tvrdého tréninku by mohlo znamenat recidivu choroby.
- Nepodceňujte počasí - pokud máte ráda cvičení venku, vhodně se oblečte. Nevystavujte své tělo přílišnému chladu, ale ani slunečnímu záření - obojí může vaší oslabené imunitě uškodit.
- Poslouchejte své tělo - nepřepínejte se. Pokud vám organismus vyšle signál únavy, dopřejte si odpočinek. Nespěchejte na návrat do původní kondice.
- Bavte se - dopřávejte si jen takový sport, který děláte ráda a s chutí. V opačném případě vystavíte tělo zbytečnému stresu, který může ohrozit vaši rekonvalescenci.
- Doplňujte vydanou energii - pokud jste při válení v posteli přibrala a se cvičením začínáte jen kvůli hubnutí, raději počkejte. Jestli tělo zatížíte fyzickou aktivitou a ještě mu uberete živiny, nebude mít z čeho čerpat energii na zotavení.
„Je to věc každého, na co má chuť. Jestli má chuť jít do posilovny a nechat se vést, nebo jestli rád cvičí sám doma. Strašně důležitý je strečink - já říkám, že ten je až na prvním místě. Svaly se po nemoci musí nejprve občerstvit a narovnat, ne hned začít skákat v tělocvičně a tahat činky. Tedy doporučuji takové styly, jako je moderní powerjóga - protahovací cvičení, pilatesové metody - zpevnění svalů po celém těle. A rada na závěr: „Nechte si poradit od odborníka!“ |
---|
Nový komentář
Komentáře
kobližka — #2 vypada uzasne.
Ta ženská snad nestárne...