Ze svého pracovního pobytu v Mexiku se nedávno vrátila zpěvačka Olga Lounová, která se s námi podělila o to, jak se tam měla a co všechno prožila.

 Olga LounováJaké dojmy ve vás Mexiko zanechalo?
Bylo tam nádherně! Strávila jsem tam 13 dní i se svou sestrou a hrozně jsme si to tam užily.

Kde přesně v Mexiku jste pobývaly?
U Tulúm na Yucatánu. Jsou tam nádherné krasové jeskyně a spousta dalších přírodních krás. Bydlely jsme v domečku, který si tam postavili dva Češi. Nebyl na pláži, ale přímo v džungli, což byl opravdu úžasný zážitek. Taková oáza klidu.

Co vás do Mexika zavedlo?
Dostala jsem příležitost od fotografa Romana Sluky, který v Mexiku fotil na výstavu do restaurace Karlínského divadla Theatro, jejíž křest proběhne 19. května. Fotili jsme pro tuto výstavu i s jinými modelkami v takovém trošku ulítlém stylu. Máme například rokokové paruky a jsme natřené jako smrtky.

To zní morbidně…
Je to hrozně zajímavé, protože v Mexiku používají catarínes,  Olga Lounovácož jsou kostlivci, kterými oslavují smrt. V Mexiku totiž smrt provázejí oslavy.

Měla jste čas na prohlídku památek?
Samozřejmě. Každý den jsme sice fotili ráno od čtyř hodin, protože fotograf chtěl zachytit východ slunce,  ale také jeho zapadání, takže kromě pauzy na oběd jsme fotili celý den. Ale pak jsme měli tři dny volno, během kterých jsme objely Tulúm a Cobu, kde jsem vylezla na místní pyramidu. Tam jsem nabíjela obsidiány – sopečné kamínky, které jsem přivezla domů jako dárky.  Pyramida má totiž tvar, který prý dobře přijímá vesmírnou energii, čemuž věřím, a taky jsem toho využila.

Prošla jste i nějakým rituálem?
Ano, český pár, u kterého jsme bydlely, nám vyprávěl o očistném rituálu Tamascal, jenž absolvovali před tím, než byli oddáni mayským šamanem. Hrozně jsem po tom rituálu zatoužila. Doporučili nám tedy místní šamanku a se sestrou Miri jsme tímto očistným rituálem prošly.  Bylo to skvělé, protože jsem tam oslavila také své 30. narozeniny a uzavřela tak jednu svou životní kapitolu.

 Olga Lounová

Jak takový rituál probíhá?
Během něj se zbavujete staré bolesti nebo něčeho, co vás trápí, protože jste tím někomu ublížili, a stanovujete si nové priority. Rituál se koná ve speciální indiánské sauně a trvá asi hodinu a půl, během které se zpívají různé písně, povídá se například o přáních do budoucna a podobně. Čistíte si během toho hlavu a ujasňujete věci, které jste do té doby prožila… Nakonec jste pomocí různých bylinek očištěna a skočíte do moře, nebo do jezírka v Cenote (krápníková  jeskyně v Mexiku pozn. red. ) My jsme skákaly do moře. Člověk to musí zažít... Bylo to moc hezké a po tomto zážitku jsem napsala i novou skladbu, kterou bych ještě chtěla zařadit na své nové album.

Co vás na mexické kultuře nebo zvycích nejvíc zaujalo? Olga Lounová
V současné době je to konec mayského kalendáře, o čemž jsem se bavila také s šamankou během rituálu. Říkala nám, že se máme připravit na těžké období, velké změny, co se vnímání světa týče. Je to opravdu zajímavé. Navíc podle mě je to začátek nového kalendáře, a to dračího.

Jak na vás Mayové působili?
Setkala jsem se s nimi, protože pomáhali s pracemi okolo domu, ve kterém jsme bydlely, a musím říct, že jsou to nesmírně milí a pohodoví lidé. Nikam nespěchají a nikdy je nevidíte se mračit.

Patříte mezi ty, které navštěvují destinace jen jednou, nebo se do Mexika ještě plánujete podívat?
Přiznám se, že jsem si to v Mexiku zamilovala. Kulturu, lidi i podnebí, a sestra také. Přemýšlíme teď s rodiči, že bychom si tam koupili malý pozemek a jezdili tam na dovolenou. To by bylo ideální.

Čtěte také: