Schopnost uzavírat přátelství je pro školní děti velmi důležitá. A čím je školák starší, tím větší roli v jeho životě kamarádi hrají. Vzpomeňte si na sebe, co pro vás v mládí znamenala nejlepší kamarádka, nebo později partička, se kterou jste vyráželi poznávat svět. Pokud jste nikoho takového neměli, určitě jste kvůli tomu zažili nemalé trauma. A ani rodiče vám v hledání kámošů nepomůžou. Aspoň pokud je vám víc než 6 let.
V prvních letech školní docházky je pro většinu dětí důležitější učitel a rodiče než spolužáci. V tomto období rozhoduje při výběru kamarádů spíše dostupnost a snadnost kontaktu s jinými dětmi než nějaké charakterové vlastnosti. Nejlepší kamarádi jsou proto ti, se kterými dítě sedí v lavici, bydlí ve stejném domě nebo navštěvuje stejné kroužky.
Svou roli hraje i obdiv. Dítě, které do školy nosí zajímavé hračky, bižuterii nebo moderní věci, vyvolává obdiv ostatních a má vyšší „sociální prestiž“. Dětská přátelství proto nebývají příliš stálá.
Kamarádem z donucení
Taky vás rodiče nutili, abyste se kamarádili s úplně cizími dětmi? Mě ano a byla jsem z toho pěkně vystresovaná. Představa, že přijdu za skupinou sehraných capartů a zeptám se jich, jestli si s nimi můžu hrát, mně připadala tak potupná a trapná, že jsem se k ničemu takovému nikdy neodhodlala a raději sama hodinu bloumala mezi domy.
Doma jsem pak tvrdila, že jsem si s nimi hrála. Vím, že to některé děti bez problémů dokážou, ale já ne. Možná jsem trochu trpěla něčím, čemu se říká sociální fobie. Bála jsem se totiž, že se mi ty děti budou posmívat, nebo mě rovnou pošlou někam.
Skutečně důležití začínají být kamarádi od devíti let věku a tehdy nasupují i opravdové problémy, když je dítě nemá. Ve třídě se vytvářejí dvojice, trojice nebo skupinky a kolektiv má svou hierarchii. Pozice ve skupině a hodnocení vrstevníků jsou v tomto věku velmi důležité pro sebevědomí a sebehodnocení dítěte. Pevné postavení v kolektivu poskytuje dítěti pocit jistoty a sounáležitosti s ostatními. Dítě bývá na svou pozici i pyšné a se svou skupinou se ztotožňuje.
Otloukánci se najdou všude
V každém kolektivu je však pár jedinců, kteří zkrátka nezapadnou a žádnou spřízněnou duši na svou stranu nezískají. Jsou to často děti nějakým způsobem handicapované nebo ty, co postrádají potřebné sociální dovednosti. Některé z nich se stávají objetí šikany, jiní se dostanou „jen“ do společenské izolace. Vzpomínáte si na někoho takového ze školy? Tlustá, brýlatá a přechytralá šprtka, tichošlápek s třesoucíma se ledovýma rukama, dítko z výrazně nižší sociální vrstvy či s vrozenou tělesnou vadou?
Být divný je nejhorší. A může to být třeba proto, že je dítě výrazně inteligentnější než ostatní. Děvče nezajímají bezduché drby, diskotéky, šminky a nahánění kluků, chlapec spíš než cigarety a pivo pěstuje své koníčky nebo vášnivě čte. Pokud se pak baví se svými vrstevníky, nenachází společnou řeč, a tak zůstávají v sociální izolaci. Při nejlepším se o nich začne říkat, že jsou nafoukaní. Ve skutečnosti si ale kolem sebe jen vybudovali ochrannou bariéru proti citovým karambolům.
Sociální fobie
Povahy lidské jsou různé a ne každý kolem sebe potřebuje horu kamarádů. Někomu jich ke spokojenosti stačí málo. Problém nastává ve chvíli, kdy bychom kamarády chtěli, ale nedokážeme si je najít. Důvodem může být nadměrná ostýchavost, stydlivost a strach z lidí. Jestliže se tyto vlastnosti stanou omezující, mluvíme o sociální fobii. Člověk trpící sociální fobií se bojí společenského styku s jinými lidmi. Nemůže v jejich přítomnosti mluvit, jíst, psát, telefonovat, zpívat apod.
Jádrem tohoto strachu je obava ze zvědavých či pátravých pohledů, strach z odmítnutí, kritiky, ostudy. Takoví jedinci, a nemusejí to být jen děti či mládež, se vyhýbají společenským kontaktům všeho druhu, nejraději jsou doma, nechodí mezi lidi, odmítají pozvání, nezvou návštěvy a tak dále. Sociální fobie jsou obvykle spojeny s nízkým sebehodnocením, obavou z autorit a strachem z kritiky.
Pokud dítě nemá možnost být součástí vrstevnické skupiny a trénovat sociální dovednosti (třeba proto, že je kvůli svému nepřiměřenému chování soustavně odmítáno), má to podle psychologa Zdeňka Matějčka i vliv na jeho pozdější uplatnění v partnerské a rodičovské roli.
Atributy kamarádství
Oblíbenost dětí ve skupině a schopnost uzavírat přátelství je podmíněna několika faktory. Stejně jako v dospělosti, důležité jsou společné zájmy a aktivity. Také společně sdílené prožitky umocňují přátelské vztahy. Děti mají svá malá, ale důležitá tajemství a rády je se svými nejbližšími kamarády probírají. Ochota vyslechnout kamarádova tajemství a schopnost neprozradit je dál, je jednou z důležitých vlastností správného kamaráda.
Děti kladou velký důraz na spravedlnost, férovost, mlčenlivost a ochotu pomoci. Nejvíce odsuzují „podrážení“, lhaní a žalování. Držet při sobě, být solidární a pomáhat si, to jsou nepsaná pravidla kamarádství i členství v kolektivu. Důležité jsou i sociální dovednosti a příjemné chování. Dítě, které intuitivně ví, jak se chovat, jak reagovat a jak udělat dojem na ostatní, bývá postaveno v hierarchii výše. V případě posměšků či jiných komunikačních potíží je důležité si z toho nic nedělat. Je moudré se nikde nepodbízet a neponižovat se škemráním o kamarádství. Nejsou-li vhodní adepti mezi spolužáky, je nejlepší je hledat v zájmových kroužcích či uskupeních, kde se sdružují děti (ale i dospělí) se stejnými zálibami.
V případě jakýchkoli krizových situacích se děti i dospělí, rodiče i učitelé mohou obrátit na některou z Linek důvěry. Jejich kompletní seznam i zaměření najdete na adrese www.linkyduvery.cz
Kolik máte opravdových kamarádů?
Nový komentář
Komentáře
monca13 — #37 Tak manžel mě snad má rád. Ale horší je,že já jsem taková odtažitá.Poslední dobou. Jsem ráda,že ho mám vedle sebe a tím to končí. Nevím zda je to zaměstnáním na tři směny či řešením stavu syna, ale nic mě netěší.Žiju jakoby ze dne na den.Měla bych s tím něco dělat,ale nevím jak na to. No a ještě se do toho přidají zdrav. problémky a jsem úplně k ničemu. Snad se vzpamatuju, než mi uteče i on.
cicinka — #36 Jak ti rozumím... Ale máš aspoň manžela, tedy doufám, že tě má rád.
Tak nevím zda mám sociální fobii. Ale fakt je,že poslední měsíce nemusím vůbec mezi lidi. Jsem raději ve svém,doma s dětmi. Tam kde to znám a nikdo mi sem (snad) nemůže lézt. Sice mezi lidi jdu,nakoupit,na úřad, tam třeba jsem i schopna se ve frontě pobavit. Ale známé už nevyhledávám. Kamarádky, nevím zda jim tak říkat, většinou jsem je poznala přes manžela. Jsem zde přistěhovalec. A poslední dobou přemýšlím,zda jsou to opravdové kamarádky, když nemají potřebu rok zajít na kafe, nebo nenavštíví v době nemoci,kdy je člověk tři měsíce uvázán doma.
A já už se také nikam nehrnu.
Sociální fobie byla moje věrná společnice od dětství, takže jsem dlouho žádnou kamarádku neměla, až když mně bylo 25 let, jedna kamarádka se objevila, ale dodnes jsem pro ni jedna z mnoha. Problémy proto mám samozřejmě i s kluky a muži, nikdy jsem nepoznala opravdovou a oboustrannou lásku. Po velkém zklamání jsem asi 17 let sama, nejdřív kvůli sociální fobii, která kupodivu téměř zmizela nějakou dobu potom, co jsem se ocitla po úrazu na vozíku, ale vzhledem k fyzickým potížím a omezené možnosti pohybu (nejmyslím jen své tělo, ale i omezení ve smyslu ježdění na návštěvy nebo na nějaká setkání, i když bych ráda) je to zase velmi složité hledat jiné přátele než virtuální.
peetrax — #32fakt, jo? tak to je 10 dní skoro málo
Taky ta fóbie bez kamarádek přeskočila ale našla jsem jak jsme se přestěhovali a děti začali chodit do školy.Měli jsme stejné problémy s klukama a aspon si máme navzájem s kým popovídat.Díky moc za ní.
Dante Alighieri — #30 to je krásný, jak se tady Budějčačky scházejí!
Já tam trávím každé léto minimálně 10 dní, miluju ČB!
Dante Alighieri — #30
Tak všem i nebudějčandám hezký, bezstarostný víkend.
enka1 — #20 Zdravím.
Já mám známých a přátel taky dost, ale ne v ČB. Jsem totiž z Prahy a do ČB se pravděpodobně přestěhuju. Zatím je to tak, že žiju "na dvou židlích", mám dva domovy. Kéž by to tak šlo napořád, nikdy nechci přestat být Pražákem. 
PRALINKA — #24 Hoooj
Louisa — #29
Nakonec budu mít v ČB víc známých než v Praze, nee?
A jinak - nejsem z CB, ale mám to co by kamenem dohodil a zbytek dojel autem...
taky mi ta nej! kamarádky zemřela, je to 2 a 1/2 roku, ve svých 37 letech na plicní embolii, Ještě dneska jsem z toho dost špatná. byla o 3 dny starší než já, bydlely jsme v jednom paneláku a vlastně jsme se prvně viděly už v porodnici, páč maminky se sešly na jedné cimře. DOdneška mne mrzí, že jsem si na ni neudělala víc času. Měly jsme se sejít v pátek, ještě ve středu říkala mojí mamce jak se těší a ve čtvrtek ráno nebyla...
Ale jinak mám kamarádky, jednu ze školy - ZŠ i SŠ, a nějaké z okolí, jsem spokojená. A pak mám taky pár přátel, není jich mnoho, ale jsou.
Anai — #25 Asi je nejlepší, ale zároveň možná nejtěžší, obrátit tu svoji "jinakost" ve svůj prospěch. Já na to pomalu přicházím až teď, "v nejlepším věku". Ale jde to ztuha, udělat ze svých záporů klady....
Mám málo kamarádek. Jednu úplně nejbližší, jednu vzdálenější a několik málo virtuálních, které ale považuji za blízké, i když jsme se viděly jen málo, popř.ani neviděly. Mně to ale stačí
Dnes dost, ale v dětství jsem trpěla velkou sociální fobií, jejíž zdroj byl v šikaně od paní učitelky v I. třídě, někde jsem tady už o tom psala.... Ovšem jo, byla jsem prostě "jiná" i tak. Nevím proč, od střední se to otočilo vzhůru nohama.
Dante Alighieri — #19 HLÁSÍM SE Z ČB :-) AHOOJ
Mám jednu, netrpím sociální fobií, ale prostě nepotřebuji k životu hejno kámošek. Když jsem s dětmi venku, jsem velmi ráda, pokud mě nikdo neoslovuje a nechá mě si číst
Sociální fóbií jsem trpěla na mateřské. Pět let s kakat, papat, hamat, nech to, pusť to, vrať to, mě docela vygumovalo. Bála jsem se, aby mě nikdo , mimo mých stejně postižených spolubojovnic, neoslovil, protože jsem jaksi podvědomě tušila, že nikoho nezajímá, jestli už papáme polívčičku, zda paseme, sedíme, nebo chodíme, jestli ještě máme plínky, či ne.
Kamarádky mám. Marně přemýšlím, kterou považovat za tu nej, kterou za méně nej. Řekla bych, že všechny si zaslouží titul nej...
Jó, sociální fóbie, tak tohle je asi moje nejvěrnější kamarádka.....Teda, já po její přízni nijak netoužím, ale ona je tak neodbytná.......
A skutečné kamarádky? Ta, které jsem mohla svěřit opravdu všechno, loni zemřela. Pak mám ještě dvě kamarádky z dětství, vídávám se s nimi sice málo, ale díkybohu za ně.
Dante Alighieri — #19 Já se hlásím. Jsem tu(na Ženě,V Č.B. mnohem dýl) ale sotva 14dní a dovedly mě sem náhodně české soutěže,tak se rozkoukávám.
Jinak kamarádek a přátel mám dost,ze všech škol, zaměstnání, odevšad se občas scházíme ať už často nebo méně. Mou "nejdelší"kamarádku, boží člověk (od 2. třídy) nám před dvěma roky vyrvala ta rakovinná svině zrádná. Každý listopad už z toho budu mít depku.
Léthé — #18 No chodila jsem se ptát a rozebírat, co si o tom myslí. Ne že bych čekala, koho mi laskavě dovolí. To né!
A kdo je teda ještě z ČB?