Cestování je oblíbeným způsobem, jak trávit letní či zimní dovolenou. Cestujeme do exotických destinací, objevujeme neznámá místa a často si výjezdy do zahraničí neodpustíme ani s kojenci či batolaty, kteří mají pobyt navíc většinou zdarma.

DovolenáMalé děti jsou však velmi specifičtí cestovatelé. Jejich imunitní systém je nezralý a daleko náchylnější k infekcím. Kojenec či batole navíc často nemá ukončené základní povinné očkování, natož nepovinné. Nemá tedy zcela vytvořené ochranné protilátky a k nákaze stačí mnohem „menší“ dávka infekce. Rodiče by proto měli myslet na ochranu svých potomků daleko důsledněji a neměli by podceňovat zvláštnosti dětské imunity. Maminky se často domnívají, že když miminko kojí, nemůže se mu nic stát. Tato ochrana je ale velmi omezená a některé maminky ji přeceňují.

Většina původců závažných, zejména respiračních onemocnění, se přenáší kapénkovou infekcí. Mezi dospělými je navíc mnoho tzv. nosičů, tedy těch, kteří přenáší viry a bakterie bez toho, aby sami onemocněli. Nejčastějším bakteriálním původcem respiračních onemocnění je celosvětově pneumokok, který u malých dětí může vyvolat i těžká onemocnění – pneumokokový zánět mozkových blan, zápal plic, pneumokokovou meningitidu či sepsi. Spolehlivou prevencí před pneumokokovými infekcemi u malých dětí je očkování. Pokud rodiče zvolí například vakcínu Synflorix, nebudou za ni muset nic doplácet.

Miminko, které s dospělými cestuje, může být ohroženo například pneumokoky již v Čechách při odjezdu na dovolenou. Přeplněné letištní haly, letadla s velkým množstvím pasažérů, suchým vzduchem, klimatizací, nižším tlakem či sníženým obsahem kyslíku, jsou faktory, které zvyšují riziko nákazy. V jednom letadle může být až 500 osob z různých zemí s odlišnou úrovní zdravotnictví a s odlišnými hygienickými návyky. Řada nemocí nemusí být v jiných státech tak dobře potlačena očkováním jako u nás, riziko nákazy se tak dále zvyšuje. Nejohroženější jsou právě ti nejmenší.

Ani po příjezdu do cílové destinace se problémům zcela nevyhneme, malé děti hůře snáší vysoké teploty, vlhkost vzduchu a sluneční záření. Jsou citlivější k nezvyklé stravě a náchylné k dehydrataci. Změna prostředí je pro ně navíc stresová, což může imunitu dítěte snižovat.

Při výběru destinace pobytu je tedy vhodné volit zemi s dobrou a snadno dostupnou lékařskou péčí, s co nejmenšími odlišnostmi od domácího prostředí. Naprosto nevhodné je s kojenci a batolaty cestovat do exotických zemí v zimě. Důležité je dítě na cestu řádně připravit a konzultovat s pediatrem vhodná očkování i možná rizika.

Rady a tipy: Jak cestovat s dětmi?

  • S dětmi do 2 let cestujte, jen je-li to nutné, a to pouze po Evropě.
  • Cestu si naplánujte až na dobu, kdy má dítě ukončené základní očkování. Samozřejmostí by mělo být také očkování proti pneumokokům (od 6 týdnů, nepovinné, ale hrazené) a obě dávky očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
  • Cestujte do zemí s dobrou a snadno dostupnou lékařskou péčí.
  • Zvolte destinace s mírnějším klimatem, vhodné jsou například středomořské země mimo hlavní sezonu. Přechod není tak násilný a teploty jsou vyrovnané.

 

Vakcína SynflorixTM je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Dětem je plně hrazena Vakcína SynflorixTMzdravotními pojišťovnami, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci a poraďte se s dětským lékařem Vašeho dítěte. http://www.gskkompendium.cz/pil-synflorix-injekcni-suspenze.aspx.

Vakcína PriorixTM je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Dětem je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcíny s praktickým lékařem pro děti a dorost či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci a poraďte se s dětským lékařem Vašeho dítěte. http://www.gskkompendium.cz/pil-priorix-suche-injekce.aspx.

Případné nežádoucí účinky nám prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com.

CZ/VAC/0142/13

Reklama