Nejprve si rodiče musí na nového člena rodiny zvykat, časem ho ale poznají lépe a naučí se mu rozumět. Máte však možnost dát komunikaci mezi vámi a vaším miminkem zcela nový rozměr. Vaše malé nemluvňátko vám toho možná chce říct víc, než jste tušila. Můžete si sním popovídat, přestože ještě neovládá lidskou řeč. Jak? Znakováním.
Ve světě se tato technika dorozumívání používá více než dvacet let, vČesku ji rodiče teprve objevují. Znakovou řeč pro batolata poprvé podrobně popsaly a dlouhodobě zkoumaly profesorky psychologie Linda Acredolová a Susan Goodwynová z Kalifornské Davis University.
Přednostka dětského oddělení vývoje chování zKalifornské univerzity Robin Hansenová o znakování řekla: „Program znakové řeči Baby Signs je jedna z nejlepších věcí, které můžete pro své dítě udělat. Jako dětská lékařka vřele doporučuji Baby Signs novým rodičům.”
Znaková řeč pro batolata je soubor jednoduchých pohybů, které jsou speciálně uzpůsobeny motorických schopnostem dětí. Pomocí těchto gest mohou vyjádřit (nejen) své potřeby. Nevědomky ji užívají všechny rodiny s dětmi. Kývnout hlavou na souhlas, naopak zavrtět hlavou, když nesouhlasí, mávat na pozdrav či tleskat, když se něco líbí – to jsou základní gesta, která se děti naučí velmi brzy. Znakování umožní dětem mnohem lepší komunikaci srodiči i v době, když začínají mluvit a některá slůvka už ovládají. Pomocí znaků se naučí říkat například: „Prosím, děkuji, pomoc, máma, táta, jíst, pít.“ Ale i slůvka jako: „Květina, koupat, pes, kůň, čepice.“
Dalším výzkumy pak prokázaly, že batolata, která se naučila znakovat, se svými rodiči komunikují mnohem častěji, jejich pouto je pevnější a mezi dítětem a rodiči panuje větší důvěra. Znakování podle vědců také snižuje frustraci, podporuje pozitivní emocionální vývoj, posiluje sebedůvěru dětí a dává impulz k intelektuálnímu rozvoji.
Jak se to naučit?
Uvádí se, že děti se naučí první znaky kolem desátého měsíce věku. Většina dětí používá znaky vobdobí kolem prvních narozenin.
Rodiny, které si chtějí dětskou znakovou řeč osvojit, mají několik možností, jak na to. Jednou znich je nakoupit potřebnou literaturu sinstrukcemi a vysvětlením jednoduchých znaků (vydává ji například nakladatelství Baby Signs), další možnost je navštívit kurz či seminář nebo se obrátit na certifikovaného instruktora. Tito instruktoři většinou působí vmateřských centrech. Kurzy probíhají pod vedením zkušených instruktorů hravou a zábavou formou.
Znakují i ve školkách
Poskytovatelé služeb pro děti a rodiče (jesle, mateřské školy, mateřská centra, dětské léčebny apod.) se chtějí stěmi nejmenšími také umět dorozumívat. A když jste své batole naučila znakovat, byla by škoda, aby tuto schopnost nemohlo také vjeslích nebo ve školce patřičně využít.
VČeské republice už existuje řada center, jejichž zaměstnanci prošli školením a mohou tedy při své práci dětskou znakovou řeč používat. A ztoho bezpochyby pramení spokojenost na všech stranách.
Prohlédněte si několik znaků:
![]() Táta |
![]() Máma |
Děkuju |
Jíst |
Mléko |
Spát |
Zajímavé odkazy: Pokud ovládáte angličtinu, můžete se podívat na pohyblivý „slovník“ znakové řeči pro batolata také ZDE.
Podrobnosti o znakování, seznam instruktorů a seznam vyškolených center naleznete na stránkách babysigns.cz.
Co říkáte na znakování pro batolata? Naučila byste se to, nebo už znakovat dokonce umíte?
Nový komentář
Komentáře
zajimavé zjištění
znaková řeč vznikné samo mezi maminkou a ditětem......
Jé, to jsou hezké, užitečné obrázky...i když myslím, že každá žena ví, co si dítě přeje...i beze slov:)
myslí,že každá matka ví,co její dítě potřebuje,ale mít tuto knížku doma,není na škodu.
Dobrá a srozumitelně napsaná knížka o znakování s miminky je Jak se domluvit s kojencem a batoletem od Terezie Vasilovčík Šustové.

Příjde mi to divné, nevím. Myslím, že zbytečné.
Příjde mi to divné, nevím. Myslím, že zbytečné.
je to zase něco nového,proč to nezkusit
Já nevím, teď se o tom dost mluví, ale nechápu, to jako matka nepozná co dítě chce a musí na to mít znakovou řeč?
Hm, já děti nemám, a nemám teda do toho co kecat, ale stejně...
blbost,mám 3 dcery a 2 vnučky,co chtěj jsem poznala i bez znakování,všechny velice brzy mluvily.A mluví srozumitelně,umí všechny písmenka včetně ř,š.Nejmladší je 2,5 roku.
Na znakovku jsem chodila 2 roky. Dokonce s námi chodila i MUDr z ušního odd. + několik mladých, kteří se znakovat chtěli naučit. Bylo to počátkem 90. let. Říkal nám lektor, že se znakovka do té doby neučila a byl v ní docela i bordel. Jinak znakovali v Praze, jinak na Ostravsku a jinak v severních Čechách. Samozřejmě, že určitá gesta byla obecně známá. Dorozumívání se gesty je nejstarší komunikační prostředek a zdá se mi i obtížnější než cizí jazyk. Když řeknete v jiném jazyku kravinu, tak se tomu zasmějete a dá se to vysvětlit. U znakování je chybný pohyb rukou hrozně zavádějící a pro neslyšícího v kontextu nesrozumitelný. Pokud bude dětem srozumitelná znakovka, nebudou se třeba pošklebovat, když uvidí v družném hovoru partu neslyšících.
Další moudrá věc z Ameriky, stejně jako Play Wisely
Fotr je lotr.
Jinak mně to přijde ujetý.
svišť: samozřejmě to nemůžu tvrdit na 100%, ale myslím, že babičku nikdo neevidoval. Na to si nikdy nestěžovala. Znepříjemňovali jim život, to ano, ale jinak.
Nebýt Hejlíka, tak ani ta bezplenková metoda není tak populární.
V desátém měsíci pozná většina rodičů, co to jejich robě chce i bez znakování
svišť: Kým a proč byl evidován ten, kdo uměl znakovat?
Jako důvod mne napadá případné tlumočení, ale proč být evidován "přísně"?
JanaVi: Kdo uměl znakovat, byl přísně evidován právě tak, jako občané se znalostí ne právě běžných jazyků.
Mám čtrnáctiměsíční dceru, Babysigns používáme a myslím, že se s ní "domluvím" mnohem líp než ostatní maminky se stejně starými dětmi. A nejenom já, která jsem s ní nejvíc, znaky umí i tatínek, teta a obě babičky. Takže já jsem pro. A mluvení to rozhodně neovlivňuje, protože malá žvatlá o 106.
Každá máma svému dítěti
od malička většinou rozumí, vždyť k sobě nejvíc patří (až na výjimky). Období "nerozumu" nastává s obdobím puberty
. A to k sobě taky patří (až na výjimky).