Máte malé miminko a chystáte se s ním vydat na dovolenou mimo Českou republiku? Pak s dostatečným předstihem naplánujte návštěvu úřad. Dítě jakéhokoli věku totiž potřebuje své vlastní cestovní doklady. Jaké to jsou a kolik vás budou stát?

V případě cest do zahraničí máte dvě možnosti, stejně jako v případě dospělých. V rámci Evropské unie si vystačíte s občanským průkazem potomka. Mimo ni už po vás budou ve většině zemí vyžadovat jeho cestovní pas. Co pro to musíte udělat?

dítě

Občanský průkaz

Že občanský průkaz vlastní děti až od patnácti let, to už dávno neplatí. Mohou jej mít i úplně malá miminka. Stačí zajít na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, popřípadě na kterýkoliv úřad v hlavním městě Praze v městské části Prahy 1 až 22. Od loňského roku už totiž neplatí, že musíte pouze na úřad místní příslušnosti podle trvalého pobytu.

S sebou musíte mít jen rodný list dítěte, fotografii pořídí úřednice přímo na přepážce. To ale může být v případě malých miminek problém, protože musí mít otevřené oči. Máte však ještě jednu možnost. Můžete předem zajít s miminkem k fotografovi, který fotografii elektronicky zašle prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, u něhož požádáte o vydání občanského průkazu.

  • Na vyřízení vaší žádosti mají úřady 30 dní.
  • Cena průkazu pro dítě do 15 let je 50 Kč.

Platnost dětského občanského průkazu je sice 5 let, ale to jen v případě, že se jejich podoba už příliš nezmění. To znamená, že v případě miminek budete muset brzy (po roce) pro nový, s aktuální fotografií, kde si bude dítě podobné.

Abyste nemuseli čekat s miminkem ve frontě, zajděte s ním na úřad, kde je možné objednat se elektronicky na předem stanovený čas.

Více informací naleznete ZDE.

Cestovní pas

Mimo Evropskou unii si s občanským průkazem nevystačíte, a tak musíte miminku nechat vystavit cestovní pas. S rodným listem v ruce o něj můžete požádat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22.

  • Úřady mají na vyřízení vaší žádosti 30 dní. V takovém případě si pak můžete vyzvednout hotový doklad v místě podání žádosti, nebo u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který v žádosti uvedete. Za takový doklad zaplatíte 100 Kč.
  • Spěcháte? Můžete požádat o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, tedy za 6 pracovních dní. V takovém případě jej však lze převzít pouze u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého jste žádost podali. A jeho vystavení se vám také pěkně prodraží. Vyjde totiž na rovné 2 000 Kč.

V případě cestovního pasu je platnost dokladu pro děti do 15 let celých pět let. Ale pozor! Jeho platnost zaniká v případě, že jeho držitel podstatně změní podobu, což se dá u miminek velmi brzy předpokládat. Pak musíte na úřad pro nový.

Více informací naleznete ZDE.

Cestování s prarodiči

Máte v plánu vzít malá vnoučata do zahraničí? Pak si raději na příslušném zastupitelském úřadu dané země ověřte, zda stačí mít s sebou pouze cestovní doklad dítěte. Někde totiž vyžadují i písemný souhlas obou rodičů, že o vaší cestě vědí a souhlasí s ní! To samé si nezapomeňte zjistit i u zastupitelských úřadů zemí, přes které pojedete.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: