5f13c6e32a466-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Jsem ráda, že se s manželem shodneme na tom, že cestování nás moc nebere. Radši si koupíme něco do domácnosti, něco, co nám bude dělat radost delší dobu, než abychom vyhodili desítky tisíc za dovolenu, co z ní zbydou akorát fotky, na které se pak už stejně možná nikdy nepodíváme. Jsme zkrátka spíš na materiální věci než na zážitky, ale v dnešním světě si připadáme jako pár pěkných exotů,“ popisuje Ester.

Ona i Lukáš mají totiž ve svém okolí samé lidi, kteří tvrdí, že je pro ně cestování tím největším potěšením života. Předhánějí se v tom, kdo poletí dál, kdo navštíví exotičtější destinaci a potom se tím pyšní, jako by nic důležitějšího na světě snad ani nebylo.

„Když jsme v okruhu našich přátel zmínili, že nás cestování nebaví a že je to pro nás akorát stres, dívali se na nás jako na nějaký zvláštní druh podlidí. Doslova jsme z nich cítili to opovržení a zdá se nám, že se s námi od té doby ani nechtějí tolik stýkat. Došlo jim totiž, je nás jejich nekonečná vyprávění o tom, kde všude byli a kam se zase chystají, asi moc neohromí. Nechápu to a přijde mi to jako nějaká póza dnešních mladých lidí. Od jedné kamarádky jsem dokonce zjistila, že má z každé cesty ohromné úzkosti, ale přemáhá se, aby pak měla co přidávat na své sociální sítě a nebyla ta divná, která nikam nejela. To mi přijde naprosto absurdní,“ stěžuje si Ester.

Někdy ji s manželem napadá, jestli se neměli lépe lidé za minulého režimu. V té době se nikam moc nemohlo, a tak si podle Ester nikdo ani nemohl poměřovat své cesty jako nějaké pindíky.

„Nevím, proč bych si měla připadat méněcenně, když se nechci někam trmácet jen proto, abych se vyfotila s opicí na rameni. Ale tlak společnosti je tak velký, že si méněcenně připadám. Snad budu muset začít tvrdit, že bych cestovala ráda, ale nemám na to peníze. Přijde mi, že by to snad bylo ve společnosti přijato líp než verze, že se mi jednoduše nechce,“ uzavírá Ester.

O vyjádření jsme požádali psycholožku a terapeutku Nikolu Pavlíčkovou:

077cea555d801-Bez-nazvu.jpgEster a Lukáš čelí situaci, která není v dnešní společnosti neobvyklá. Cestování se v posledních letech stalo určitou normou, a pro mnohé dokonce i statusem, kterým vyjadřují své postavení či hodnoty. To však neznamená, že by ti, kdo nechtějí nebo nepotřebují cestovat, byli jakkoli méněcenní. Důležité je, aby Ester s Lukášem zůstali věrní sami sobě a svým hodnotám. Jejich přístup k životu, který dává přednost materiálním věcem nebo jiným formám radosti, je stejně legitimní jako potřeba jiných lidí poznávat svět. Pokud se ve svém okolí cítí kvůli svému postoji odsuzováni, může pomoci otevřená komunikace. Například mohou přátelům upřímně vysvětlit, že cestování zkrátka není jejich prioritou. Na druhou stranu je užitečné přijmout fakt, že někteří lidé mohou na rozdílné hodnoty reagovat nepochopením – to však nevypovídá nic o jejich hodnotě nebo správnosti jejich rozhodnutí. Proti tlaku společnosti doporučuji pracovat na posílení vlastního sebevědomí a vnitřního klidu. Uvědomění si toho, co Ester a Lukáše činí šťastnými, jim pomůže odolávat vnějšímu tlaku a necítit se méněcenně. Také je dobré zaměřit se na jiné okruhy přátel nebo komunitu lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty, protože to může přinést pocit přijetí a podpory.

Příklad Esteřiny kamarádky, která cestuje jen kvůli tlaku sociálních sítí, je ukázkou toho, kam až může vést snaha vyhovět společenským očekáváním. Je proto důležité uvědomit si, že autenticita a upřímnost vůči sobě samému mají mnohem větší hodnotu než přizpůsobování se za cenu nepohody. Zjednodušeně řečeno – žít život podle svých pravidel a podle sebe je zdravější a dlouhodobě udržitelnější. Pokud Ester cítí potřebu, může si osvojit několik strategií, jak na podobné situace reagovat. Jednou z možností je obrátit diskuzi k pozitivním tématům – například se podělit o to, co je doma těší nebo jak si užívají klidnější životní styl. A pokud by je přátelé přesto nadále soudili, stojí za zamyšlení, zda jsou taková přátelství skutečně zdravá a oboustranně respektující. Závěrem bych Ester i Lukáše podpořila v tom, aby si stáli za svými hodnotami. Není třeba se nikomu ospravedlňovat za to, co je dělá šťastnými. Každý máme právo volit si svůj vlastní způsob života – a to je to, co nás činí jedinečnými.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.