Je milovaná i nenáviděná. Žádná jiná současná zpěvačka se jí nevyrovná. Proměňuje se jako chameleón a většinou to znamená dříve či později další obrovský úspěch. Zlí jazykové tvrdí, že to není umělkyně, ale obchodnice. Kdo ví? Je však jedinečná - Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie.

Jsou chvíle, kdy si musím přiznat, že jsem už docela pamětník. Madonnu sleduji od roku 1983, kdy započala svou slibnou hudební kariéru. Její hvězda nezhasla po pár týdnech, jak někteří prorokovali. Naopak - září už přes třicet let. Komu jinému se to podařilo? A i kdyby na tom výše uvedeném šprochu bylo pravdy trochu (že je jen dobrá obchodnice), nutno uznat, že NIKDO SE JÍ v hudební branži NEVYROVNÁ.

Žádný článek, který byste chtěli přečíst během pár chvil až do konce, nemůže obsáhnout všechny její hity. Její sepsané memoáry by mohly délkou směle konkurovat románu Vojna a mír.

  • A jelikož je vše dnes k dohledání na internetu, pojala jsem tento článek opět trochu osobněji...

Jak to všechno začalo? Lucky star

Seznámila nás dvojka legendárních diskžokejů, Miloš Skalka a Jakub Jakoubek, kteří navzdory totalitní cenzuře představovali zahraniční novinky v rozhlasovém pořadu RYTMUS.

  • Štěstí mi přálo a její první LP jsem získala v „bulharské kultuře“ v Praze, v prodejně, kde kromě typicky bulharské produkce byly k zakoupení i jejich licencovaná alba. A byl na něm tento hit:

Kdo je ta dívka?

Material Girl (podle názvu dalšího stejnojmenného hitu), která rozhodně nežila jako panna (Like a virgin) rostla dál a překvapivě se nevyhýbala ve svých písních ani sociálním tématům. I kdyby zůstalo jen u prvních třech studiových alb, zapsala by se zřejmě zlatým písmem do kroniky moderní pop music.

  • Musím říct, že jsou dobrá i po letech...

Skandál je můj přítel

Jak už bylo řečeno, vše dokázala vždy převést ve svůj prospěch. Pohoršující video? Výborně! Prodeje rostly jedna radost a každý (včetně nás za železnou oponou) dychtil vidět pirátskou zašuměnou kopii kontroverzního hitu (viz níže).

  • Dodnes mám originální audiokazetu, kterou jsem tehdy zázrakem sehnala. Jen už ji není na čem přehrát...

Kdo je ta žena? Taky Madonna!

V polovině devadesátých let spadla všem kritikům čelist. Madonna se objevuje ve své životní roli (Evita) a zpívá ústřední nádhernou píseň jako skutečná dáma.

  • Mě osobně ještě víc překvapila její knížka Anglické růže pro děti.

Táhněte do háje aneb královnou jsem dál

Po více jak dvaceti letech od prvního hitu se Madonna vrací mezi mladou generaci s pompézností, jež k ní neodmyslitelně patří. Hit Hung Up si notují posluchači, kteří na Madonně vyrostli, a trsají na něj děti, které ani pořádně neznají její první hity a ani náhodou netuší, kdo byla skupina ABBA, od které pochází ústřední hudební motiv písně.

  • Ne nadarmo je Madonna zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější umělkyně všech dob. Kdo umí, umí...

A která je ta vaše oblíbená (nebo nenáviděná)?

Přečtěte si také:

Reklama