Metličky, metličkovité křečové žíly nebo také mikrovarixy trápí každou druhou ženu. Vnímají je především jako estetický problém, jež zošklivuje jejich tělo. Přitom se jedná o závažnější problém upozorňující ženy, že žilní stěny ztrácí svojí elasticitu a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

metličky

Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Objevují se i na obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1–1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.

I když výskyt metliček je hlavně podmíněn genetickou dispozicí - až  z 80 %. Ovlivnit jejich vznik i zhoršení mohou, ale i další zevní vlivy:

  • nadváha
  • nedostatek pohybu
  • časté a dlouhodobé sezení či stání
  • hormonální nerovnováha - především v těhotenství
  • hormonální antikoncepce s estrogeny
  • kouření

metličky

„Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ varuje primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky.

Podle něj metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější. Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit. Prevencí dalšího zhoršování a rozšiřování metliček je pak radikální řešení.

Lidem s křečovými žilami prospívá jakýkoliv sport kromě jízdy na koni, jež může zhoršovat větší křečové žíly.

Jak odstranit metličky

Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jaký způsob se u konkrétního případu rozhodne. V každém případě by žena měla nejprve podstoupit důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Tak aby lékař mohl odhalit pravou příčinu problému a zároveň zvolit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami.

metličky

Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru

  • Sklerotizace – kosmetická injekční téměř bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne speciální roztok speciální jehličkou, který zničí vnitřní žilní výstelku. Při současné  kompresi  takto ošetřené žilky v ní přestane následně  proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají. Po samotném zákroku se proto na ošetřenou končetinu aplikuje na 1 až 2 týdny kvalitní elastická zdravotní punčocha II. kompresní třídy, dříve  trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Výhodou této metody je lepší efekt u větších metlic a její nižší cena.
  • Ošetření pomocí barvivových laserů - laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam se následně světelná energie přeměňuje v krevním barvivu hemoglobinu v tepelnou a tím  se natrvalo naruší celá postižená céva, která se tak uzavře. Tento způsob terapie je vhodný pro nejmenší metlice a „pavoučí sítě“, není nutná následná komprese.

metličky

metličky„Je však třeba počítat s vyšší cenou a skutečností, že žádná  ze  zdravotních pojišťoven se na laserové léčbě nepodílí. Proto  pravidelně  tyto  metody na Žilní klinice kombinujeme s tím,  že  větší  a podstatná část postižených metlic se řeší sklerotizací a zbytek „pavoučích sítí“  laserem. Efekt tohoto kombinovaného výkonu je lepší a výsledná cena nižší,“ upozorňuje primář MUDr. Ota Schütz.

Pokud vás trápí metličky a toužíte mít krásné nohy do léta, pak s léčbou rozhodně neotálejte. Počítejte  s tím, že po sklerotizaci a laserové  léčbě není vhodné ošetřená místa vystavovat na slunci následných 6 týdnů. „Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o  kosmetickou léčbu, doporučujeme problém vyřešit do začátku léta. Větší křečové žíly, které mohou vyvolávat komplikace, za použití vhodných  moderních metod operujeme i  v létě,“ dodává MUDr. Ota Schütz.

Žilní klinika Prim. MUDr. Oty Schütze je moderním zdravotním zařízením specializujícím se na diagnostiku a léčbu křečových žil (od největších až po  ty nejmenší), celulitidy a  znamének či kožních výrůstků. Pracuje v režimu  Kliniky jednodenní chirurgie – soustřeďuje kompletní léčebnou péči na jedno místo a  „jeden den“. Jedná se  o léčbu ambulantní, s co nejkratším pobytem ve zdravotnickém zařízení a  bez nutnosti hospitalizace. Doporučená ambulantní anestézie u operací větších křečových žil navíc zaručuje bezbolestnost zákroků, bez vedlejších příznaků častých u klasické narkózy. Více informací na  www.zilniklinika.cz

 

Reklama