Do průzkumu Žena-in na téma Atopická dermatitida se zapojilo 623 čtenářek, nejčastěji ve věku od 31 do 50 let (70 %). Celých 96 % z nich má s touto chorobou vlastní zkušenost, případně jí trpí někdo z jejich okolí.

Většinou jde o onemocnění vleklé. Na dlouhé roky počítá ekzematické problémy s pokožkou 36 % respondentek. Ještě více (43 %) z oslovených žen však trpí atopickým ekzém déle než 10 let. Nováčky, kteří se s tímto zdravotním problémem potýkají teprve pár měsíců, je pouhých 5 % dotázaných.
603f597798b08obrazek.png
Foto: Shutterstock

Co čtenářky ve spojení s atopickým ekzémem nejvíce trápí?

Nejčastější odpovědí bylo, že suchá pokožka, její neutuchající svědění a samozřejmě i nepěkný vzhled.

„Jamile se jen trochu zpotím, a někdy se ani potit nemusím, svědí to. Zejména v noci je to úděsné, nevyspím se. Kolikrát si ta místa opravdu nehezky rozškrábu.“

„Ráda nosím sukně, svetry, silonky, ale přijde mi, že mi na té kůži všechno vadí. Hlídám si i jídlo, které jím, ale stejně se to moc nehojí. Je to ošklivé a otravuje mě to.“

„To, že nikdy člověk neví, kdy opět přijde období opakovaného vzplanutí. A také nevzhlednost postižených částí pokožky, svědění, bolestivost, špatně se hojící praskliny, zarudlá pokožka…“

„Opakující se zlepšeni a zhoršeni situace. I přes návštěvu kožního specialisty nevidím žádné účinné řešení.“

„Mám praskliny po celých rukách. Bolí to šíleně moc, hlavně při mytí rukou. A ty si musím mýt za den hodněkrát. V zimě se to dostává až do takového stádia, že mám problém obléct se. Bolí to, když provlékám ruce rukávy. Neudržím nic v rukou, padají mi z nich věci, které držím, navíc jsou pořad od krve a každou chvíli krví něco zašpiním.“

Uvítaly by účinnější léčbu

Opakovaná zhoršení pokožky (nová vzplanutí) během celého roku trápí naprostou většinu (82 %) čtenářek účastnících se průzkumu. Nejspíš i proto, že léčba, kterou aktuálně podstupují, vyhovuje jen 7 % respondentek. Ostatní ženy (62 %) by uvítaly účinnější potlačení onemocnění. Zbylých 30 % dotázaných pak rovnou přiznalo, že jim zvolený způsob léčby nevyhovuje.

Na co by čtenářky chtěly slyšet odpověď od dermatoložky?

K nejčastějším odpovědím patří, jakým způsobem utlumit neustálé svědění pokožky. Respondentky také zajímá příčina nových vzplanutí atopického ekzému nebo možnosti prevence či účinnější léčby.

„Jestli se dá ekzém úplně vyléčit a jak.“

„Zda existují jiné prostředky na ekzém kromě kortikoidů.“

„Nechystá se nějaká přelomová technologie v léčbě?“

„Je možné se ho zbavit úplně?“

Biologická léčba, věc neznámá

Přestože se o novinky v léčbě atopického ekzému zajímá 94 % účastnic průzkumu, pouhých 17 % dotázaných ví o možnosti moderního a přesně cíleného potlačení atopické dermatitidy prostřednictvím biologické léčby. Ta je u nás vhodným pacientům hrazena zdravotní pojišťovnou už druhým rokem.

Za zajímavou informaci přitom zprávu o této možnosti léčby považuje více než třetina (38 %) zainteresovaných čtenářek. A zájem dozvědět se více o biologické léčbě pro pacienty s atopickým ekzémem projevilo dokonce 91 % respondentek. Od svého ošetřujícího lékaře totiž informaci o této možnosti boje s úporným kožním onemocněním dostala pouhá 4 % oslovených pacientek.
603f59fb73f04obrazek.png
Foto: Shutterstock

Některé pátrají na vlastní pěst

Přes to všechno se v průzkumu našly i pacientky, které biologickou léčbou atopického ekzému již podstupují. Byť jde o pouhá 2 %. Na vlastní pěst se přitom rozhodlo kontaktovat Centrum biologické léčby 1 % dotázaných žen, a to proto, že se o tuto možnost léčby samy intenzivně zajímaly.

Co je biologická léčba atopické dermatitidy?
Je slibnou celkovou terapií pro léčbu těžkých a středně těžkých případů atopického ekzému. Představuje dlouhodobou kontrolu onemocnění díky prokázané dobré účinnosti a bezpečnosti. Může výrazným způsobem zlepšit stav kůže a omezit svědění. Prokázáno je také zlepšení příznaků bolesti, úzkosti a deprese spojené s atopickým ekzémem. Redukcí svědění pomáhá zlepšit poruchy spánku, napomáhá k návratu řady běžných denních aktivit pacientů, a tak přispívá ke zlepšení celkové kvality života. Nástup účinku je možné pozorovat za dva až tři týdny po zahájení terapie. Plný efekt léčby je patrný po třech až čtyřech týdnech.

Čtěte také:

Reklama