Poník není mládě

Poníci jsou roztomilá stvoření, která milují hlavně děti. Ne všichni ovšem ví, že z poníka velký kůň nevyroste. Pony je totiž malé plemeno, nikoli koňské mládě, jak se někteří lidé mylně domnívají. Mládě koně je hříbě.

Ovčák není vlčák

Jsou si velmi podobní, takže úplně vybízejí k záměně. Ovčák a vlčák jsou nicméně dvě odlišné rasy, nikoli synonyma. Plemeno takzvaného československého vlčáka je výsledkem křížení německého ovčáka a karpatského vlka. Vlčák má tedy výrazně vlčí vzhled, šedou barvu a šikmé, jantarové oči.

Včelí párování

Další záměna asi není tak častá, ale dochází k ní. Pokud se někdo domnívá, že čmelák se dá dohromady s včelí královnou a mají spolu malé včeličky, je na omylu. To by byla pěkná nevěra. Čmelák sice patří do stejné čeledi jako včela, ale není jejím samečkem. Tím je trubec. A kdyby mu včelí královna zahnula zrovna se čmelákem, asi by ho to moc nepotěšilo.   

Láska mezi sudokopytníky

To jsem z toho jelen! Toto běžné úsloví je u sudokopytníků obzvlášť na místě. Není vše, jak se může zdát. Jelen a srnka – to nejde dohromady. Mladá paní od jelena se nazývá laň. Srnec se dává dohromady se srnou.

Co si (ne)obléct na rande s býkem

Do společnosti býka se v červené určitě nepřibližujte, říká se. No, zvažte, jestli se k němu vůbec přibližovat bez ohledu na oblečení. Nicméně to, že červená barva býka rozzuří, není pravda. Nerozzuří ho ani žádná jiná, protože býci jsou barvoslepí. Dráždí je pohyb látkou, kterou máchá toreador.

Slepci mezi savci?

Při setkání s netopýrem vás možná uklidní, že vás nevidí. Jenže to je omyl. Netopýři nejsou slepí, ale je pravda, že jejich očka jsou jen malá a špatně vyvinutá. Ve tmě se orientují prostřednictvím echolokace, tedy pomocí ultrazvukových vln.

Hrbaté velbloudí tajemství

Jak je možné, že velbloud přežije na poušti tak dlouho bez vody? Pokud je vaše odpověď, že má vodní zásoby v hrbu, musíme vás zklamat. Sice se to traduje, ale jde o mýtus. V hrbu se nachází tuková tkáň, která pro něj představuje zásobárnu energie.

Hlava v písku

Dalším mýtem, který můžeme vidět i na mnoha obrázcích, je pštros s hlavou v písku. Ve skutečnosti pštros svou hlavu do písku neboří. Nemá k tomu nejmenší důvod. Když mu hrozí nebezpečí, raději uvede do běhu své rychlé nohy. 
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si také: 

Pokud víte o nějakých dalších mýtech, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte do komentářů.

Reklama