shutterstock-562162927.jpg

Foto: Shutterstock

Často se rodiče ptají, zda má cenu chodit do kurzu plavání už s ročním dítětem. V dnešní době, kdy máme možnost cestovat k moři a spousta rodin má u domů menší či větší bazénky, je vyhledání kurzů dětského plavání víc než vhodné. Díky nim se totiž pobyty s dítětem u vody stanou veselejšími a hlavně bezpečnějšími. Smysl plaveckých kurzů pro takto malé děti spočívá především v jejich adaptaci na vodu.

„Je to nejdůležitější část výuky, která se nesmí nikdy vynechat a které se musí věnovat největší časový prostor. Jde o to, aby se dítě s vodou sžilo a nevadila mu, když se mu dostane do uší, nosu nebo očí. Pokud dítě bude mít radost z pobytu ve vodě, je to jasné znamení, že je připraveno na další část výuky plavání,“ říká Štěpánka Štrougalová, zakladatelka dětského centra Baby Club Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem.

Důletižé cíle při výuce plavání u ročních dětí

1. samostatný vstup a výstup z bazénu
2. bezpečný pohyb okolo bazénu
3. ručkování okolo bazénu
4. pády z okraje bazénu
5. pohyb v pomůckách, nejdříve s rodičem, později samostatně
6. základy orientace pod vodou
7. nácvik splývavé polohy na břiše i na zádech
8. bublání do hladiny
9. potápění pro hračku

shutterstock-459298705.jpg

Foto: Shutterstock

Vítaný zdravotní efekt

„Jsou to právě hříčky, při kterých se s dětmi potápíme, padáme do vody, otáčíme děti pod vodou, bubláme do hladiny, podplaváváme pomůcky, plaveme v oblečení…, díky nimž si dítě zvyká na vodu. Výuka plavání u ročních dětí má ovšem i nezanedbatelný zdravotní efekt. Dochází k posilování posturálních svalů, pozitivní je i vliv na psychomotorický vývoj, podpora fyzické zdatnosti dětí a velmi ráda zmiňuji i pozitivní vliv na psychiku rodiče a utužování vzájemných rodinných vazeb. Jen bych chtěla na závěr připomenout – nikdy nezapomínejte dítěti zdůrazňovat, že i když je voda kamarád, smí vstoupit do vody pouze v doprovodu dospělého,“ dodává Štěpánka Štrougalová. 
 
Zdroj: Štěpánka Štrougalová