Zdravím redakci,

tak konečně jedno téma, kde mám co říci :)

Ještě když jsem nebyla na světě, taťka choval od mládí různé potvůrky... Hady, ještěrky, želvy, myši, rybičky, psy apod. Takže základ do života jsem měla tak trochu jistý. Odmala jsem vyrůstala mezi zvířectvem a má láska ke všemu živému sílila. Když už jsem měla tolik rozumu, co stačil na to, abych se i já sama mohla o nějaké to zvířátko starat, naši mi pořídili křečky. Tak asi začíná každé dítě. Později jsem postupně chovala morče, králíka, fretku, rodiče pořídili na zahradu kamerunské kozy, které jsme jezdili krmit, měli jsme plchy, chodila jsem s taťkou pečovat o hady, krajtu jsem měla už jako 7letá okolo krku a nikdy jsem se nebála. Taky mi nikdy nic neudělala, tak z čeho mít strach.

Později se táta „přesměroval" z hadů na chov drápkatých opiček a poloopiček. Doma jsme měli párek outloňů malých, v tu dobu jsme ani nepotřebovali TV, protože večer, když se Vendulka s Jonáškem probudili (byly to noční opičky), bylo o zábavu postaráno. Později outloně vystřídal kosman bělovousý - Filípek. Nikdy jsem se žádným zvířetem neměla špatnou zkušenost, ani se zvířat nebojím.

Samozřejmě jsme měli a máme doteď pejsky. Dva Lvíčky, se kterými jsme objížděli jednu výstavu za druhou, kde byli patřičně oceňováni. :) Pak přibyl jorkšíráček a my si museli pořídit rodinný domek, jelikož v paneláku už to jaksi nešlo zvládat, ale do baráčku se s námi stěhovali pouze pejsci. To už jsem šla na střední školu a jelikož mi mamka nechtěla povolit další zvířectvo, přeci jen už těch zvířat měla za ty roky dost, tak jsem si jednoho dne prostě přivezla sebou domů potkana... Bylo sice zle, ale to za pár dnů vyprchalo a potkánek se u nás hezky zabydlel. Po čase jsem si stejným způsobem přivezla činčiláka. Bohužel sama mamka by mi ho nedovolila, tudíž jsem musela používat tzv. šokové terapie, kdy jsem bez oznámení zvířátko přivezla domů. :) Vždycky to dopadlo tak, že už u nás samozřejmě zůstalo. Za dva roky na to jsem činčilákovi pořídila kámošku.

Nyní bydlím s přítelem v panelákovém bytě. Nikdy u nich v rodině zvířata neměli, takže si se mnou docela užívá, ale už si zvykl. Aby ne, když po měsíci společného bydlení jsme si pořídili pejska - westíka. Za další měsíc přibyl potkan a teď, když jsme koupili byt vlastní a hlavně větší, jsem si konečně přestěhovala od rodičů činčily. Taky jsme už měli další fretku, bohužel u nás byla pouze dva dny, z toho důvodu, že pes ji prostě nesnesl.

Děti zatím nemáme, ale v budoucnu až budou, tak je určitě budu učit té správné lásce ke zvířátkům. Nemám ráda, když si dítě vydupe zvíře a potom ho doma trápí a rodiče jen mávnou rukou. Nemám ráda týrání zvířat a rodiče málokdy přesně ví, které zvíře mohou svému potomkovi pořídit. Kdy je dostatečně zralé na to, aby se mohlo o dané zvíře postarat. Přeci jen, náročnost chovu se u všech zvířat různí. Zvíře není hračka, a to si spousta rodičů neuvědomuje. Ani to není otrok, ale má se chovat pro potěšení a proto, aby člověku vracelo lásku, kterou mu dáváme svou péčí a starostlivostí. Měli bychom si uvědomit, že zvířátka přináší i starost, časovou náročnost, finanční výdaje, veterinární péči... pokud si toto budoucí chovatel neuvědomuje nebo s tím nesouhlasí, tak by si jej ani neměl pořizovat.  Protože jednou se bude divit, že to opravdu tak je, a zvířete se bude chtít jak jinak než zbavit.

Pokaždé, když jsem si vymyslela další zvířecí přírůstek, jsem musela zvážit všechna pro a proti. Např. jestli zvířátko bude mít dostatek prostoru, budu mu moci věnovat tolik času, kolik potřebuje, je v mých silách, abych o něj dostatečně pečovala, atd. A tomu mě učili už odmala. O všechna zvířata, co jsem měla a mám, pečuji s velkou láskou. Nikdy to pro mě nebyl pouhý rozmar, ale je to můj obrovský koníček, který můj život naplňuje do poslední kapky. :)

Mějte se krásně!!!

Zdraví Dominika 


Děkuji za krásné vyznání. A moc vám přeju, ať to váš přítel ustojí! :-)