Rozešel se s vámi partner, potřebujete zefektivnit vedení své firmy nebo jste se ocitli ve slepé uličce a nevíte, kudy dál? Zkuste si najmout vlastního kouče. Svého kouče už nemají jen sportovci, ale i ti, co se celý den nehnou ze židle.

kouč

Zvláště v západním světě je vlastní kouč docela běžnou záležitostí. Jestliže byste ale i vy něco podobného rádi vyzkoušeli, nemusíte už vážit dlouhou cestu za hranice, protože poslední dobou vznikají takové instituce i u nás. I když původně se tato disciplína vyskytovala pouze ve sportu, netrvalo dlouho a souběžně s ní se začalo vyvíjet koučování ostatních lidí. Zjistilo se totiž, že psychologické techniky koučování jsou účinné i ve firmách a soukromí. Šíře problémů, se kterou se na kouče můžete obrátit, je nevyčerpatelná. Nepočítejte však s tím, že si sednete s rukama v klíně a on za vás potíže vyřeší. Metody systemického, neboli komplexně systematického koučování spočívají v tom, že v sobě sami dokážete najít tolik síly, rozhodnosti, vnitřní nezávislosti a poznání, že si pomůžete sami. Objevíte v sobě vlastnosti, o kterých jste dosud netušili, získáte schopnost sebereflexe a zjistíte vše o svém nadání i směru, kterému byste se raději měli vyhnout.

Bez kritiky a pitvání

Naše kultura je pro vývoj lidské psychiky velice nepříznivá,“ myslí si Petr Parma, ředitel Institutu systemického koučování v Praze. Je přesvědčen o tom, člověk selhává hlavně proto, že je od dětství stále jen kritizován a ponižován. Z toho důvodu je součástí jeho služeb i odbourávání frustrací, nejistoty a věčné české nespokojenosti. kouč„Zeptám-li se svých vysoce postavených klientů, zda jsou šťastní, vždy nakonec dojdou k závěru, že nikoli. Ke štěstí totiž nejsou  potřeba tučná konta, vily ani cesty kolem světa na pozlacených jachtách. K tomu klidně stačí garsonka v paneláku a stará škodovka. Důležitý je vnitřní klid a vyrovnanost. Těch, kterým se ho podaří najít, ale mnoho není,“ říká.

Nechat se koučovat ale zdaleka neznamená rozbor dosavadních chybných kroků, analýza pocitů ani hledání příčin, proč se to či ono stalo. Dalo by se říci, že cesty vedou opačným směrem než psychoanalýza. Tedy žádné zamýšlení a pitvání se v činech minulých, ale řešení konkrétního problému, dosažení cíle, poznání a využití svých možností.

„Přijde za mnou například majitel velké firmy s tím, že chce zefektivnit svou práci a nedělat chyby při výběru nových zaměstnanců,“ vypráví o svých metodách Petr Parma. „Posadím si ho naproti sobě a začnu mu klást otázky. Musím přijít na to, nakolik rozumí svým vlastním potřebám, zda se v sobě vyzná a jestli nejsou jeho představy neuskutečnitelné. Kdyby za mnou přišla uklízečka, že se chce stát ministryní vlády, buď bych jí to vymluvil a dohodli bychom se na reálnějším cíli, nebo bych ji poslal domů. Snažím se klienty dovést k netradičnímu pohledu na jejich problém, ale co je moc, to je moc.“

Kouč místo vysoké

„Absolvoval jsem různá manažerská školení, kde nám přednášeli o komunikaci s lidmi i o technice vedení podniku, ale to, co v teorii vypadalo jako docela jednoduché, pak v praxi příliš nefungovalo,“ vypráví Roman Hakl, spolumajitel velké aukční firmy. V businessu se pohybuje už dlouho. Podnik založil s kamarádem v roce 1994, a jak sám říká, byli jen dva, židle a fax. Po deseti letech trvání sedí jeho padesát zaměstnanců v několika stech čtverečních metrech kanceláří a řízení už zdaleka není tak jednoduché. „Uvažoval jsem o studiu na vysoké škole, ale předem jsem nedokázal odhadnou, zda to nebude jen další ztráta času. Nakonec mi známý doporučil kouče. Docházím k němu jednou měsíčně už rok a myslím, že je to dobrá investice.“

Petr Parma, jeden z našich nejznámějších koučů, ale není z levného kraje, na české ceny si nehraje. Za hodinu jeho služeb zaplatíte 300 euro, stejně jako kdekoli ve státech Evropské unie. Do jeho komplexního koučování je ale zahrnuta i sféra osobního života. Po absolvování kurzu byste měli přestat věčně kritizovat své děti, zlepšit partnerský vztah a stát se mezi přáteli oblíbenější.

 „Při prvním sezení mi byla tahle komplexnost nepříjemná,“ vzpomíná Roman Hakl. „Chtěl jsem mluvit jen o práci, ale kouč se stále ptal na soukromí. Bránil jsem se tomu, ale později jsem tento způsob spolupráce ocenil. Ověřil jsem si, že i dobře míněná kritika působí negativně a že to, co je pro jednoho špatné, je pro druhého docela přijatelné.“

Pozor na podvodníky

kouč

Rozhodli jste se pro kouče? Vzhledem k počtu samozvaných géniů, kteří vám naslibují od presidentského křesla až po zněkolikanásobení sexuální potence, dobře vybírejte, komu se svěříte do rukou. Není to zadarmo, a tak pro začátek vyžadujte alespoň certifikát o odbornosti ze školy koučů a ujasněte si, v čem vám může být užitečný. Důležité jsou také vzájemné sympatie a úvodní sezení zdarma, kdy byste měli zjistit alespoň malý posun k vytyčenému cíli. Nejkratší doba nutná k úspěchu jsou dvě návštěvy v měsíci po dobu půl roku, ale většinou se vám koučování natolik zalíbí, že vydržíte déle. Cítíte-li, že jste člověk činu, a přesto nemáte potřebu zlepšovat svou výkonnost, můžete se sami stát profesionálními kouči. Stačí ukončit středoškolské vzdělání maturitou, přihlásit se na tříletou universitní nástavbu obor kouč, získat osvědčení a pustit se do práce (informace na www.extima.cz) V republice existuje v každém okresním městě jedna i více profesionálních firem, kde schopný kouč své znalosti zužitkuje.    

Jak si vybrat dobrého kouče?

 • Zkušenosti druhých nad zlato
  Dejte na doporučení známých. Není-li nikdo takový na blízku, obraťte se přímo na ty, kteří se přípravou a vzděláním koučů zabývají.
 • Věřte selskému rozumu
  Kromě potvrzení o své kvalifikaci vám kouč musí sednout jako člověk. Spolupráce bývá velice intimní, důvěra je hlavní předpoklad úspěchu.
 • Poradce, nebo kouče?
  Podle metafory je poradce ten, který hladového nakrmí, kouč ho naučí si potravu opatřit.
 • Dejte na skeptiky
  Pečlivě uvažte, čím vám kouč může být prospěšný a v čem vám nepomůže. Ušetříte tak čas i peníze.
 • Dejte na první dojem
  Připravte si na první zkušební a bezplatné sezení několik problémů, které chcete vyřešit. Je-li kouč dobrý, pohne s problémem během dvou hodin. Jestli vám jeho postupy nevyhovovaly, hledejte dál.
 • Zapojte děti
  Seznamte kouče se svými dětmi a nechte ho být s nimi hodinu o samotě. Pokud jím budou děti celou dobu zaujaty, je to dobré znamení.
 • Výhra je vždy nejistá
  I když kouč projde vaším testem, zkontrolujte, nepatří-li například k sektě scientologů, která se snaží prostřednictvím „dobře míněných služeb“ získat ekonomický vliv v různých firmách a o ovládnutí řídících pracovníků. Dobrý kouč se stará o to, abychom ho co nejdříve nepotřebovali.