seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Všichni známe chemický repelent, na který ale mohou být někteří lidé alergičtí a také příliš nevoní. Pokud byste raději vyzkoušeli nějaké babské přírodní rady, zkuste některou z následujících.

Česnekový sprej
Pokud se nechystáte do společnosti a je vám jedno, jak a čím voníte, zkuste velice účinný česnekový sprej. Stačí vzít několik stroužků česneku a vymačkat z něj šťávu nebo ho nastrouhat. Poté smíchejte česnekovou směs s vodou v poměru 1:5, nalijte do rozprašovače nebo jakéhokoliv spreje a používejte jako efektivní ochranu na sebe, na oblečení nebo jen do vzduchu. Můžete si být jisti, že se vám komáři vyhnout obloukem. Nevýhodou je nevábná vůně, která může po nějaké době začít vadit.

Vyhněte se čemukoliv voňavému
Pořád všem říkáte, že komáry přitahujete a jdou jen na vás? Vzpomeňte se, zda to není proto, že se jim líbí váš parfém, lak na vlasy, vůně mýdla, šamponu nebo dokonce váš prací prášek. Cokoliv sladkého komáry přitahuje, schválně vůně zkuste pro jeden večer vynechat a uvidíte, jak na vás půjdou mnohem méně.

Esenciální oleje
Komáry odpuzují esenciální oleje různých druhů, můžete si vyrobit vlastní nebo je koupit klasicky v obchodě. Zkuste rozmarýnový (i sušený rozmarýn bude fungovat), levandulový či bazalkový. Potírejte si jím místa, kam klasicky nanášíte parfém, tj. zápěstí, krk nebo i kolenní jamky

TIP: Můžete si zkusit vyrobit rozmarýnový repelent, příprava bude obdobná jako u česnekového spreje, jen česnek vyměníte za rozmarýn (fajn tip pro alergiky nebo ty, kteří nesnesou vůni česneku či se budou pohybovat ve společnosti).

Pozor na starou vodu
Máte dlouho vodu v dětském bazénku, v ptačím pítku nebo se nacházíte poblíž vody, která se nemění? Pak pro vás nemůže být překvapením, že kolem vás létají roje komárů. Ti totiž stojatou a znečištěnou vodu přímo milují a také se v ní rozmnožují. Pokud vodu můžete vyměnit, neváhejte a udělejte to.

Vůně, které komáry odpuzují
To, co voní nám, nemusí nutně vonět komárům. Například silná vůně skořice, máty nebo třeba karafiátů je dokáže i zabít. Myslete na to a vybavte se produkty s těmito vůněmi.

Vitamín B funguje
Jakmile se udělá teplo, měli byste záměrně doplňovat vitamín B, ať už pomocí tabletek nebo přírodně (najdete ho v kvasnicích, mléko, sýrech, rybách, avokádu, bramborách, citrusech apod.). Budou se vám vyhýbat nejen komáři, ale i klíšťata.

Zdroj: potapnicek, strakonicky.denik, autorka článku, goodhousekeepin

Čtěte také:

Reklama