kliste-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Důležité je říci, že klíště je třeba odstranit co nejdříve, protože včasné a správné odstranění je klíčové pro snížení rizika přenosu infekce.

Jak na vyndání klíštěte?

Místo přisátí nejprve vydesinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním přípravkem. Neměli byste ovšem nanášet žádné těžké masti nebo oleje.

Klíště odstraňujte lehkými kývavými pohyby (vikláním) ze strany na stranu, a to nejlépe za pomoci komerčně vyráběných umělohmotných karet se zářezy, které klíště podeberou a vytáhnou bez rizika rozmáčknutí. Pokud nemáte speciální karty k dispozici, využijte navlhčenou textilii, nejlépe žínku nebo třecí ručník. Po dvou až třech minutách viklání se klíště uvolní. V případě potřeby lze klíště podebrat a vyndat měkkou pinzetou.

Místo po odstranění klíštěte znovu vydezinfikujte.

Umyjte si ruce.

Proč s klíštětem netočíme?

S klíšťaty netočíme jednoduše z toho důvodu, že hypostom – hlavní součást ústního ústrojí klíštěte – není vrut. Při pokusech o otáčení se vždy přední část klíštěte odtrhne a zůstane v kůži. Tak vzniká zatvrdlina a případně i menší zánět.

Pokud vám ovšem i tak zůstanou kusadla v kůži, nepropadejte panice. Ze samotných kusadel vám již infekce nehrozí. Kusadla postupně vyhnisají, ale je nutné ranku vydesinfikovat a poté sledovat.

Vyšetření klíštěte

Po odstranění klíštěte z kůže ho můžete odeslat na vyšetření infekčnosti. Můžete tak předejít vážným následkům v případě, že by forma vašeho onemocnění byla skrytá. Klíště ale v tomto případě odesílejte ideálně do týdne po odstranění.

Zlikvidování klíštěte

S klíštětem zacházejte jako s potenciálně infekčním materiálem. Nemačkejte ho, ani se ho nesnažte rozdrtit. Nejúčinnější je zabalit ho do kousku papíru (nejlépe novinového) a na nehořlavém podkladu ho opatrně zapálit.

Co dál?

Nevelké zarudnutí v místě přichycení, které se nezvětšuje, může trvat dva až tři dny. Pokud ovšem v době tří týdnů od přisátí naleznete na pokožce zvětšující se zarudnutí (často v centru bledé) a zároveň trpíte horečkou, únavou či jinými chřipkovými příznaky, neprodleně vyhledejte doktora a sdělte mu předchozí napadení klíštětem.

Po napadení klíštětem byste se zároveň neměli přepínat (fyzicky ani psychicky) a neměli byste se ani vystavovat přemíře slunečního záření.

flek-kliste.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: szuklistekliste-prevence, wikipedie

Reklama