Barvy z krabičky z drogerie představují velké pokušení. Stojí pár korun a žena je dokáže použít sama. Jenže podle kadeřnice Lucie Polákové to není dobrá volba. Barvy z drogerie jsou plné chemikálií, které vlasy velmi poškozují, a barevný výsledek je často jiný, než tvrdí výrobce na krabičce. 

 5e72044d0ee02shutterstock-1014406036.jpg
Foto: Shutterstock

„Krabičkové barvy pro domácí použití chytají na vlasech mnohem tmavší odstín, než zákaznice očekává podle obalu. Továrny, kde se barvy vyrábějí netuší, kdo přesně si produkt koupí, a tak musejí obvykle použít zbytečně silný vyvíječ (oxidant, peroxid), který vlasy ničí. Naproti tomu kadeřník rozhodne o vyvíječi podle kvality a barvy vlasů, aby docílil požadovaného výsledku,“ vysvětluje kadeřnice Lucie Poláková. Snadno se tak stane, že žena má po domácím barvení na hlavě třeba tři různé odstíny. Opravit napáchanou škodu v salónu pak bývá finančně i časově náročné.
 
Když chce například žena z červené barvy zpět na svou hnědou, musí se použít zelený pigment, který dokáže červenou neutralizovat. To domácí barvy nezvládnou. Lucie Poláková se v důsledku použití domácí barvy setkává například s tím, že si ženy zesvětlují vlasy z hodně tmavé barvy, chybí jim k tomu modrý pigment a výsledkem je nepřirozený zlatý odstín připomínající kuře. Domácí krabičkové barvy tedy kadeřnice nedoporučuje.
 
Za normálních okolní nedoporučuje ani používaní nejrůznějších sprejů a dalších produktů na krytí šedin, protože po nich na vlasech špatně chytají barvy. Kamufláž totiž obvykle udělá silikonovou bariéru. „V době koronaviru bych byla shovívavější. Pokud se chcete cítit v zaměstnání lépe, dejte těmto sprejům šanci, ale při dalším barvení to kadeřníkovi nebo kadeřnici řekněte, aby použil šampon s vysokým Ph,“ radí Poláková.

shutterstock-354010013.jpg
Foto: Shutterstock

Vydržet byste to měla i se stříháním. Když se do něj pustíte sama, můžete si na hlavě snadno napáchat víc škody než užitku. Nejde jen o to, že střih nedopadne podle vaší představy. „Kadeřnické nůžky jsou opravdu ostré, takže na vlasech udělají čistý řez. Když vlasy upižláme nůžkami, které máme doma, na papír, nehty apod., ničíme si kvalitu vlasů. Koneček se bude štěpit mnohem dřív a mnohem víc,“ vysvětluje kadeřnice.
 
Ta apeluje na ženy, aby neobcházely nařízení vlády a nezvaly si kadeřnice, kosmetičky, nehtařky a další zkrášlující profese k sobě domů. „Pokud se chceme co nejdříve vrátit ke svým běžným životům, jsou daná opatření velmi důležitá. A navíc, jsou to jen vlasy,“ uzavírá Poláková.

Rady pro správnou péči v domácích podmínkách:

  • Vlasy před mytím dostatečně namočte tak, aby šampon dobře pěnil. Pokud nepění, nepřidávejte šampon, ale více vody.
  • Po mytí vlasy osušte ručníkem, naneste kondicionér, vlasy rozčesejte a nechte tři minuty působit. Kondicionér takto lépe působí.
  • Vlasy vždy vyfoukejte. Vlasovou pokožku je potřeba vysušit, aby se nemnožily kvasinky a nevznikaly lupy, zabraňuje to i tomu, aby se nadměrně mastila. Pomocí fénu a kartáče je potřeba vlas takzvaně douzavřít. Vlas totiž vypadá jako šiška a šupinky je třeba co nejvíce zatáhnout. O to se stará kondicionér a fénování. Vlas, který není uzavřený se dříve štěpí.
Reklama