„Je mi z toho vždycky smutno, když vidím, jak se stromy snažily přes léto jakž - takž obrůst a na jaře z té jejich krásy zbyde zase jenom torzo...“svěřila se nám naše čtenářka s nickem Kobližka. Sdílíte její názor, nebo si myslíte, že to stromům nevadí?

Dobrý den, moje dnešní úvaha je možná pro někoho směšná, pro mě ale ne. Je jaro, všude všechno kvete a raší a jak tak chodím po městě a na různé procházky, všímám si, co kde je nového. S jarem se objeví každoroční prznitelé stromů (alias pracovníci Technických služeb) a já říkám, jako by byli nadržení, začnou prořezávat, vlastně ničit, stromy.

m

Víte, mám dojem, že ty stromy a jde hlavně o lípy, by měl prořezávat někdo, kdo tomu rozumí. Jenže u nás to dělá asi ten, kdo udrží motorovou pilu v ruce. Hotový texaský masakr. Protože jinak by se nemohlo stávat skoro národním svátkem, že lípy jsou rok co rok ořezávané téměř až na samý kmen. Tudíž ani nikdy nekvetou, protože přes léto strom vypustí jen jakési proutky.

k

Nemám žádné velké znalosti z prořezávání stromů, ale můj selský rozum mi říká, že každý keř, či strom, má genetickou výbavu, jak má vypadat. Můžeme je přistřihnout, můžeme je jemně tvarovat, ale nemůžeme je prznit!

Je mi z toho vždycky smutno, když vidím, jak se stromy snažily přes léto jakž-takž obrůst a na jaře z té jejich krásy zbyde zase jenom torzo. Můj dojem je asi takový, že momentálně pracovníci TS zřejmě nemají co dělat, protože jak jinak si vysvětlím, že takhle zhyzdí na stovky stromů, které ale nikomu nevadí a nepřekáží ani v provozu, dokonce sestříhávají keře zlatého deště v květu...to jsou u mně vandalové.

I blbec ví, že keř, který kvete zjara, se stříhá na podzim, nebo po odkvětu.Říkáte si, proč nezavolám na Technické služby a nestěžuju si tam? To jsem udělala a výsledek? „Takhle je to v pořádku“, zněla odpověď pana ředitele. Snad je, nevím, ale mně je  těch zmrzačených stromů líto, ten pohled na ně je tristní.

Zajímalo by mě, jestli je tohle jen naše „specialita“, nebo se to děje i v jiných městech.

Pro ukázku přikládám fotky jedné takhle upravené ulice s lípami...pardon, s pahýly stromů.

Zdravému rozumu zdar.

Kobližka

Milá Kobližko, přesně vám rozumím. U nás u domu také změnily „zahradníky“ a člověk by zaplakal. /plně ořezaly vzrostlé keře až na pahýly. Některé sice obrazily, ale některé se z tohoto „odborného“ zásahu už nevzpamatovaly.

Řezání a tvarování stromů je známé už z doby baroka, ale je pravda, že by to měli dělat odborníci. Konkrétně u lip je škoda, že je tímto zásahem zbaví možnosti kvést. Vůně lip je ta nejkrásnější na světě, o potravě pro včely ani nemluvě.

Stromy se takhle řežou běžně třeba ve Francii. Většinou jsou to javory, které mají rychlé regenerační schopnosti.

 

Reklama