076b2cfed8f37-zahrada-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Prostříhejte stromy i keře

Jabloně, hrušně, višně, vinnou révu ale také lísky je potřeba zbavit nadbytečných větví. Zaměřte se především na ty, které vykazují známky odumření, poškození nebo nemoci. Vhodné je odstranit větve rostoucí kolmo nebo směrem dovnitř ke středu stromu, případně křížící se s dalšími větvemi. S uštípnutím tenčích větví si poradí zahradnické nůžky, na výše položené zvolte jejich teleskopickou variantu, o silnější se postará řetězová pila. Péči uvítají na jaře taktéž keře, zejména ostružiníky, maliníky, rybíz, angrešt nebo borůvky. Odstraňují se staré větve a odplozené výhonky, které poznáte podle tmavšího zabarvení. 

Následné ošetření

Rány po ořezu větví silnějších než 4 cm ošetřete stromovým balzámem nebo latexem. Zabrání napadení obnaženého dřeva plísněmi a bakteriemi. Menší ranky není potřeba ošetřovat, neboť s těmi si strom dokáže poradit sám. Balzámem potřete i případné praskliny na kmeni nebo jiná poranění. Důležité je také hnojení organickými hnojivy, například kompostem nebo rašelinou, které zajistí, že budou mít stromy a keře dostatek živin. „Březen je taktéž vhodné období pro aplikaci postřiku proti škůdcům jako jsou mšice, housenky nebo obaleči, kteří na stromech a keřích přezimovali. Postřik je potřeba aplikovat na konci vegetačního klidu, jakmile zaznamenáte první známky rašení.  O správném načasování rozhoduje i počasí. Postřiky se nesmí provádět v mrazech, ale ideálně v době, kdy teplota vystoupá nad 7 °C, není příliš větrno a neprší. Postřik naneste na celou rostlinu,“ popisuje Ing. Petr Novák, senior nákupčí společnosti BAUHAUS.

Nezapomeňte na živé ploty

S nastávajícím jarem je potřeba věnovat péči také živým plotům. Prořezáním jim zajistíte žádoucí podobu a potřebnou hustotu. U stálezelených plotů začněte ideálně až poté, co rostliny dorostly do své konečné výšky. U tújí a jehličnanů se zaměřte zejména na nepřiměřeně dlouhé boční výhony. Stejně tak je důležité stříhat zjara listnaté a kvetoucí živé ploty. Kromě zastřihávání neopomíjejte ani další péči o živé ploty. „Živým plotům je nutné zajistit dostatečnou zálivku a dodat jim na jaře živiny. Dejte pozor na to, že kvetoucí živé ploty vyžadují jiná hnojiva než listnaté a jehličnaté ploty. Se zálivkou pak souvisí i mulčování půdy kolem kořenů živého plotu. To může pomoci udržovat vlhkost, snížit růst plevelu a poskytnout izolaci proti výkyvům teplot,“ radí Petr Novák.

9182061c8a2ad-strihani-keru.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

 Zdroj info: Tiskové materiály Bauhaus/ Ing. Petr Novák