sex

Možná si pod označením sexuolog představíte člověka, který pracuje se sexuálními devianty, či jinak postiženými lidmi. Jenže ona je povětšinou práce sexuologa zcela jiná. Přicházejí k němu normální lidé, kteří mají problém…

Sexuolog je také jen lékař, stejně jako zubař či gynekolog. Může vám být nepříjemné, že od vás chce slyšet věci, které jste nikdy nikomu neřekli, a ani to neměli v úmyslu. Bez komunikace by se ale jeho práce stala jen předepsáním léků bez řešení příčin. Existují klienti, kteří vyžadují pouze medikaci a nejsou ochotni komunikovat, ale takoví se do ordinací po čase vracejí a žádají o pomoc…

Třeba si nyní říkáte, že váš problém není přece tak závažný, abyste musela jít k sexuologovi. Jenže co uděláte, když vás pobolívá zub? Taky se na to vykašlete a nebudete to řešit, až bude nutné zub vyrvat! (tedy neměli byste) Stejně jako řeknete u doktora, že vás pobolívá v krku, můžete přijít k sexuologovi a říci: Nemám orgasmus, chci orgasmus, jinak mě máte na svědomí! Bude se snažit vám v rámci etiky pomoci…

Navštívit sexuologa můžete samozřejmě sami, pokud máte ale partnera, doporučovala bych přijít ve dvojici. Přestože se vás problém nebude týkat přímo, sexuolog vás bude brát jako pár, nikoli jako nezávislé jedince.

A kdy sexuologa navštívit?

obecně…

  • pokud máte v sexuální aktivitě problém a nevíte si s ním rady
  • pokud máte problém s partnerem a on tvrdí, že je chyba ve vás, nebo vy nacházíte chyby u něho a nenacházíte řešení

konkrétní problémy…

  • pokud se vyskytne u muže porucha erekce či opakující se předčasná ejakulace
  • pokud cítíte nesoulad v potřebě sexu a nedokážete to řešit
  • při anorgasmii (neschopnost dosáhnout orgasmu) u žen, a to v případě, že to cítíte jako problém, což může vést k řadě projevů - bolest hlavy a podbřišku, zlost, neurotické stavy, nespavost apod.
  • pokud se objeví znaky  frigidity - kdy chybí sexuální touha a vzrušivost, což vede pak často i k výše zmíněné anorgasmii.
  • pokud se objeví sexuální averze, která se projevuje odporem k pohlavní aktivitě
  • Pokud by se objevily známky vaginismu - což je křečovité stažení svalstva poševního vchodu, které znemožňuje samotný pohlavní akt.

Všechny výše zmíněné důvody, kdy by bylo vhodné navštívit sexuologa, se dají shrnout takto:

K návštěvě sexuologa se rozhodněte v případě, že se nemůžete podílet na sexuálním vztahu tak, jak byste si sama přála.

Objednat se můžete přímo nebo na doporučení praktického lékaře či gynekologa.

Věřte tomu, že takové potíže, jaké můžete mít vy, má spousta lidí, jen o tom moc nemluví. Kolik toho už uši sexuologa vyslechly! To, co mu řeknete vy, ho jistě nepřekvapí! Nečeká vás žádný výslech, toho se bát nemusíte a věřte, u žen jsou problémy v sexuální oblasti spíše o hlavě… i v tomto případě je sexuolog schopen vám pomoci.

Sama jsem jednou u sexuologa byla. To, že jsem zjistila, že jsem naprosto normální, mě potěšilo, ale hlavně jsem dostala doporučení na dvě knížky, se kterými dle mého doktora vystačím až do konce života. Měl pravdu! Kdybych o těchto knížkách věděla dřív, mohla jsem být návštěvy doktora ušetřena. Je to opravdu zajímavé čtení nejen pro vás, ale i pro vašeho partnera.

Jde o knížku Sexuální dysfunkce, příčiny a léčba, Stanislav Kratochvíl, Grada publishing.

a Nevěra pro podváděné i podvádějící, Petr Šmolka, Grada publishing.

Reklama