Při závěrečných ovacích na premiéře nové komedie Sbohem, zůstávám! připomínalo hlediště Divadla Kalich spíše kotel pod rockovým pódiem než divadlo. Na konci se totiž strhl mohutný potlesk a nadšený pískot. Byly jím odměněny excelentní herecké výkony Ivy Janžurové, Jany Paulové, Pavla Zedníčka a Jaromíra Dulavy v režii Antonína Procházky.

Všechna představení této komedie do konce sezóny jsou už nyní téměř vyprodaná. Pro velký zájem tedy Divadlo Kalich přidává termín 20. června 2013 od 19 hodin. Předprodej je již zahájen.

divadlo

Komediální hit současné Paříže z pera populární francouzské herečky, scénáristky a režisérky Isabelly Mergaultové Sbohem, zůstávám! měla v Divadle Kalich českou premiéru. Pražský Kalich komedii uvádí jako první po její domovské scéně. „Sbohem, zůstávám! provází pověst hry, ´po níž šílí celá Paříž´, abych přesně ocitoval francouzské zdroje. Když jsme se na představení přijeli podívat do Théâtre des Variétés, na vlastní oči jsme se přesvědčili, že tento slogan není ani trochu nadnesený,“ říká producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

„Hra Isabelly Mergaultové má v našem divadle svou mezinárodní premiéru, tedy první po té pařížské. Na takovou událost jsme nemuseli dlouho sbírat odvahu, neboť jsme věděli, že inscenace se dostane do péče dvou mimořádných komediálních hereček Ivy Janžurové a Jany Paulové. V souvislosti s oběma dámami vlastně můžeme mluvit ještě o jedné premiéře: Je to totiž vůbec poprvé, co se spolu setkávají na jednom jevišti. Gentlemanské garde jim dělají tři neméně výteční kolegové Pavel Zedníček, Jaromír Dulava a Antonín Procházka, jehož jsme oslovili i na režii,“ doplňuje producent, který hru představuje jako velkou oslavu vzácné ženské komiky.

divadlo

„Řekl bych, že není tolik žen, které jsou schopné si ze sebe udělat srandu před plným hledištěm. Herečky touží být na jevišti půvabné, šarmantní a komické situace jejich krásu trochu devalvují. Zkrátka dobrých komiček mnoho není. O to více si člověk považuje, že se může potkat s tak excelentními herečkami, jakými jsou Iva Janžurová nebo Jana Paulová,“ vysvětluje režisér inscenace a představitel jedné z rolí Antonín Procházka.

Autorku hry Isabellu Mergaultovou, ve Francii velmi populární, může znát i české publikum např. z filmů Šok s Alainem Delonem, Prachy v prachu s Danielem Auteuilem nebo Příští léto s Philippem Noiretem. Jako autorka scénáře a režisérka získala prestižní francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší snímek za komediální drama Ó, jak jsi krásný.

divadlo

Komedie Sbohem, zůstávám! je jejím druhým autorským počinem pro divadlo. Premiéru měla v pařížském Théâtre des Variétés loni v září a od té doby se drží na předních příčkách nejnavštěvovanějších inscenací.

Isabelle Mergaultová: Sbohem, zůstávám! (Adieu, je reste!)
producent: Michal Kocourek, režie: Antonín Procházka,  překlad: Anežka Svobodová, scéna: Martin Černý, kostýmy: Lucie Loosová

Iva Janžurová: NAše profese chce fyzickou sílu i mozek

Autorka Isabelle Mergault hru napsala, neboť nenacházela dost kvalitních komediálních textů pro herečky své generace. Pociťujete stejný nedostatek?
Od ranných hereckých let jsem si psala dramatické texty, a to nejen z radostného pocitu tvorby, který jsem při tom zažívala, ale právě také z toho důvodu nenacházení dostatku předloh ke komediálním výkonům. Přitahovaly mě formy grotesek, bláznivých převlekových komedií. Toužila jsem, když mi říkali, že mám dar lidi rozesmávat, abych svůj dar nepromarnila v mělkých, neslaných-nemastných úkolech.

divadlo

Jaká musí komedie být, aby vás zaujala natolik, že máte chuť si v ní zahrát? A čím Vás oslovila konkrétně „Sbohem, zůstávám!“?
Odvážila bych se radši definovat, jaký mi chutná řízek: šťavnatý, křupavý, nikoli vyklepaný paličkou do milimetrové výšky, přesně slaný a i s kapkami citronu a i s pikantním přídechem česneku. Ale podobně přitažlivě vám zavoní dobrá komedie. Někdy po prvním přečtení, někdy v polovině zkoušek, někdy až s prvními diváky... Je to i trochu sázka do loterie, naše svaté instinkty se mohou i mýlit. Ale v případě téhle hry jsem se nechala unést. Unesla mě Jana Paulová. Hru někde vystopovala, tedy někde v Paříži, a spolu s houževnatými ideology Divadla Kalich mě dokoučovali na první zkoušku. V mailu jsem vzápětí nalezla data prvních představení. Potom už nezbylo komedii nic jiného než mě oslovit.

Říká se, že komediální herečky jsou nedostatkové zboží. Pokud s tímto tvrzením souhlasíte, proč si myslíte, že dobrých komiček je výrazně méně než dobrých komiků?
Tak asi ženy nemají tolik času? My té profesi asi neobětujeme všechno. Chce to fyzickou sílu i mozek. Odhodlání nedělat kompromisy. Komika je nejtěžší obor herectví. A mužští partneři na scéně musí být rození gentlemani, aby nám to dovolili.

divadlo

Jak byste nám přiblížila herecké partnerství s Janou Paulovou ve hře Sbohem, zůstávám!?
Obě jsme pracovaly na plné obrátky. Moje obrátky se Janiným nemohly vyrovnat, i přesto že mi  ona dávala potají náskok. Celou dobu jsem trošku pokulhávala za iluzemi o své kondici. Jana Paulová vlastně vykonávala i úlohu mého osobního managera, chválila mě, zkusila ochotně všechny moje nápady, věrohodně mi tvrdila, jak pěkně vypadám - teď už jí to půjde hůř, od včerejška nosí oční čočky. Je velmi inteligentní, ví, že ke svému úspěchu v tomto případě potřebuje i můj úspěch. Ještě zdaleka není hotovo, to u veseloherních kousků není nikdy, ale pár nádherných aplausů už máme za sebou. Zažíváme radost ze společného úspěchu, nevíme co to je žárlit jedna na odezvu druhé, každý další večer budeme poctivě stavět tohle báječné představení.

Hrdinky hry Sbohem, zůstávám! na konci přemýšlejí, zda by jim nebylo lépe bez jejich protějšků. Dospěla jste někdy i vy k pocitu, že muži jsou „na zabití“?

Nikdy bych nemohla říct, že všichni. Tu a tam některý ano. V naší francouzské komedii jsou to zrovna ti dva ze dvou, co jsou tam břitkou autorkou napsáni, ale zrovinka Pavel Zedníček „v civilu“ je muž k zulíbání.

Jana Paulová: Komedie mě musí rozesmát hned při prvním čtení

Autorka Isabelle Mergaultová hru napsala, neboť nenacházela dost kvalitních komediálních textů pro herečky své generace. Pociťujete stejný nedostatek?

Vzhledem k tomu, že se nám doposud vždycky nakonec podařilo najít takový, do kterého jsme měli chuť se pustit, tenhle nedostatek nepociťuji. Navíc jsem ve věku pro herečku praktickém v tom, jak je na jevišti variabilní. Můžu hrát postavy o něco starší i o něco mladší. Pomůžou světla, kostým… a v neposlední řadě divákova fantazie. Proto mám při listování scénáři relativně na výběr. Na druhou stranu není jednoduché najít kvalitní hru pro mě a Pavla Zedníčka, protože spolu hrajeme dvacet let a za tu dobu jsme publiku předvedli už spoustu hereckých poloh. Hledat pro nás dva pořád něco nového je tedy poměrně těžké. I z toho důvodu jsme se rozhodli pro Sbohem, zůstávám!, kde tentokrát nestojí v popředí dvojice muž – žena.

divadlo

Jaká musí komedie být, aby vás zaujala natolik, že máte chuť si v ní zahrát?
Musí mě hned při prvním čtení rozesmát a musím mít pocit, že smát se budou i diváci. Plus v ní musí být co hrát a ideálně by měla nabízet prostor k improvizaci. V komediálním žánru vyhledávám vyloženě herecké texty.

Takovým je i text Sbohem, zůstávám!?
Jednoznačně, je to „herecká“ komedie. Přestože jde o klasickou konverzačku, je v ní plno situačních zvratů, které děj otáčí nečekaným směrem. V tom je ta komedie netypická. Zkrátka čiročirá sranda. Kdo by hledal poslání, musí místo do divadla na poštu, žádné hluboké poselství hra nesděluje. Zato baví černým humorem, který my Češi máme, myslím, obzvlášť rádi.

Říká se, že komediální herečky jsou nedostatkové zboží. Pokud s tímto tvrzením souhlasíte, proč si myslíte, že dobrých komiček je výrazně méně než dobrých komiků?
Co na to odpovědět, když já zrovna teď hraju s tou nejlepší komediální herečkou v této republice. Mám samozřejmě na mysli Ivu Janžurovou… Obecně vzato, pro komedii je nezbytné, aby herečka dokázala v sobě potlačit touhu být za všech okolností a za každou cenu krásná, žádoucí. Znám hodně ženských, které si ze sebe umí udělat srandu na jevišti, už si ovšem nejsem jistá, zda to všechny dokážou i v běžném životě. Když o tom ale teď tak přemýšlím, s chlapama a jejich pověstnou ješitností je to možná ještě horší. Třeba je mužský komik nakonec vzácnější zboží než komička.

divadlo

Diváci jsou zvyklí na vás chodit do divadla v zavedené dvojici s Pavlem Zedníčkem. Jak byste přiblížila herecké partnerství s Ivou Janžurovou?

S Pavlem jsme totálně sehraní, je to úžasné herecké partnerství, které samozřejmě nekončí, jenom jsme teď k našemu tandemu přibrali herečku, jíž oba upřímně ctíme. Jsme nesmírně rádi, že se můžeme na jevišti potkat s první dámou ženské komiky a ženského herectví vůbec. Hrát s Ivou Janžurovou pro mě znamená víc, než kdybych hrála s Bradem Pittem. (smích) Iva má neuvěřitelný smysl pro humor, a to i v privátním životě. Navíc je nesmírně krásný člověk. Těším se na každé setkání s ní, na to, čím mě na jevišti zase překvapí.

Hrdinky hry Sbohem, zůstávám! na konci přemýšlejí, zda by jim nebylo lépe bez jejich protějšků. Dospěla jste někdy i vy k pocitu, že muži jsou „na zabití“?

Upřímně řečeno, kdybych o něčem takovém byla přesvědčená, při svém temperamentu bych se už dávno nějakého mordu dopustila. (smích). Ale nemyslím si to. Mám celoživotní štěstí na hodné, správné chlapy. Se všemi svými profesními i životními partnery jsem kamarádka, bezvadně spolu komunikujeme, rádi se vidíme. Takže žádného „chlapa na zabití“ neznám. Já si svět bez mužů ani neumím představit. To by byla strašná nuda!

Jaroslav Panenka
www.divadlokalich.cz

Reklama