Irena Kousalová

Irena Kousalová je zpěvačka populárních písní a současně i muzikálová zpěvačka. Narodila se a vyrůstala v Prostějově. Od dětství byla svými rodiči vedena k zájmu o zpěv, tanec, hru na klavír a o jiné kulturní aktivity. Zejména zpěv se stal jejím koníčkem, a to také proto, že se výrazně rozvíjel její pěvecký talent.

Přesto, že se Irena živí profesionálně zpěvem, konzervatoř studovat nešla. Jaká byla její cesta ke zpívání v muzikálech a s velkými orchestry? A jak se vůbec v téhle branži shání práce? To se dozvíte v našem rozhovoru...

Jméno: Irena Kousalová
Datum narození: 18. srpna 1979
Znamení: Lev

Jak to bylo s vaším zpíváním, proč jste nešla na konzervatoř?
Myslím si, že lidský hlas ještě ve čtrnácti letech není dost vyspělý. Navíc jsem chtěla nejprve vystudovat nějakou normální střední školu, takže to rozhodování, zda jít na konzervatoř, nebo ne, se u mě odehrálo až po gymplu. Rozhodla jsem se, že se nebudu vracet na další střední školu a půjdu se učit zpěv na Pedagogickou fakultu.

Takže jste se učila na učitelku zpěvu?
Ne tak docela, samozřejmě tam byly i pedagogické předměty, ale můj obor je hlavně o zpívání.

S Milanem Drobným a Orchestrem Václava Hybše

Přijde mi, že konzervatoř není jen o učení se zpěvu, ale také o získávání kontaktů. Není tohle pro vás nevýhoda?
Jak se to vezme. Samozřejmě, že když v muzikálu nebo v nějaké kapele hledají zpěváky a zpěvačky, tak to pověsí na nástěnku na konzervatoři. U nás na vysoké byly jen inzeráty pro učitele, to je fakt. Jenže já už v té době kontakty měla. Díky vítězství v soutěži Bohemia Talent mám svého manažera a znám se s hodně lidmi „z branže“. A když jsem zrovna neměla do čeho píchnout, šla jsem se podívat na nástěnku na konzervatoř.

Dobře, takže jaká je rada pro nadějného zpěváka, který nechce dělat konzervatoř?
Hledat na internetu na stránkách muzikálů nebo produkčních společností, jako je třeba GoJa. Chodit se koukat na tu nástěnku na konzervatoři (smích). Zkoušet soutěže a konkurzy.

A co před porotou, když nejde o nějaký televizní pořad - jaké to je a cítíte nějaký handicap, že nejste konzervatoristka? Přece jen jsou muzikálové scény propojeny s konzervatoří, vadí to, že vás odtamtud neznají?
Nemyslím si, že by to vadilo. Je to asi hodně různé, konkurz od konkurzu, někde k tomu trochu přihlíží, jinde zase hledají schválně talenty, které konzervatoří neprošly... nejde to jednoduše říct.

Jaká byla vaše profesionální cesta, víme už, že jste vyhrála soutěž Bohemia Talent v Jihlavě, co bylo dál?
Můj první muzikál byla Miss Saigon, kde jsem nejprve zpívala ve sboru a pak dostala nabídku na menší roli bordelmamá Gigi (smích). Pak to byl muzikál Bídníci a koncertní verze Pomády. Teď zrovna v žádném muzikále neúčinkuji, ale vydala jsem album Trochu jiná a zpívám ve dvou velkých orchestrech -Orchestr Václava Hybše a Mercury Orchestr Praha.

A teď otázka na tělo - uživí vás zpěv?
Vidíte, to je právě ten důvod, proč jsem chtěla nejprve vystudovat něco jiného. Realita je taková, že ke zpěvu ještě učím angličtinu. Nechtěla jsem skončit, jako někteří mí kolegové, kteří žijí ve stálém stresu, zda jim někdo zavolá a někde je obsadí. Takže ano, zpěv mě částečně živí, uživit se zpěvem dá, ale musíte mít štěstí, já mám záchrannou brzdu.

Snili jste někdy o pěvecké kariéře? Myslíte si, že vydělávat si zpěvem je jednoduché? Chtěli byste si někdy vyzkoušet zpívat v muzikálu?

Reklama