Upadne vašemu dítěti rohlík na zem a vy jej hned běžíte vyhodit? Myjete si ruce před každým jídlem? Nebo jen ofouknete smítka a ruce vydrhnete mýdlem po návratu z venku. Málokdo ví, že je domácnost místem s největší koncentrací choroboplodných zárodků. Lidé většinou doma ignorují základní hygienická pravidla. Podle hygieniků bývají často i veřejné záchodky čistější než pracovní deska v kuchyni.
Podle odborné studie britských vědců více než dvě třetiny lidí nedodržují základní hygienická pravidla. Muži jsou na tom ještě hůř. Vědci zjistili, že mnoho lidí si například nemyje ruce po použití záchodu, před přípravou jídel nebo při kašli a kýchání. Důsledkem toho je, že doma mají mnohem více choroboplodných zárodků než na veřejných místech.
Jsme horší než čuníci?
Z výzkumu vyplývá, že 53 % lidí si nemyje ruce poté, co si jimi zakrývali ústa při kašli nebo kýchání. Jeden z deseti lidí si nemyje ruce po použití záchodu a téměř čtvrtina obyvatel se klidně pustí do přípravy jídla poté, co hladila svého zvířecího miláčka a nepoužila poté žádný dezinfekční prostředek.
Výzkum odhalil, že jen 3 % lidí jsou přesvědčeny, že má domov plný infekce, a jeden ze tří si je jistý, že jeho pracovní plocha v kuchyni je čistá. Podle virologa Johna Oxforda jsou dnes navzdory pokroku v medicíně a vědě domácnosti mnohem více zamořené bakteriemi než v době, než se začala ve 40. letech minulého století široce používat antibiotika. „Lidé dnes polevili v ochraně svého zdraví. Když dostaneme infekci, myslíme, že stačí sáhnout pro něco do lékárničky a vše se vyřeší. To je ovšem omyl,“ stěžuje si Oxford.
Důkazy vědců ukazují, že jednoduchá a správná hygienická pravidla mohou snížit riziko nemocí a infekce v domácnostech i ve společnosti. Musíme se však chránit sami tím, že budeme tato pravidla uplatňovat v praxi.
Nejšpinavější předměty v domácnosti |
Kde je nejvíc bacilů?
Závadnost nebo nezávadnost jednotlivých místností měřili vědci podle koncentrace bakterií, která se v nich nacházela. Například na druhém místě se podle tohoto měřítka umístila koupelna. Cokoli totiž žije v naší toaletě, najdeme údajně i na vlastním kartáčku na zuby. Bakterie mezi jeho štětinami přežívají 24-48 hodin. Proto bychom měli kartáček na zuby měnit minimálně jednou za měsíc a rozhodně po každé viróze či chřipce.
To, co tvoří načervenalý film ve spárech vaší vany či na závěsu ve sprše, je bakterie Sarratia marcescens, která může zapříčinit například infekce močových cest. Koupelna se vinou těchto obyvatel umístila na žebříčku bakterií ještě před dětským pokojem, kde se bakteriím také velmi daří.
Nejméně bakterií ze všech patnácti lokalit v domácnosti, které vědci zkoumali, obsahovala právě záchodová mísa a prkénko. Vedoucí studie o tom s nadsázkou říká: Kdybychom se měli orientovat pouze podle množství mikrobů v našich domácnostech, pravděpodobně bychom si myli ruce v záchodě. Lidé mají totiž toaletu zafixovanou jako hygienicky problematickou a věnují jí tudíž víc péče.
O hygienické hypotéze na Ženě-in ZDE a ZDE.
Jste úzkostlivě čistotná? Převlékáte dítě každý den do čistých svršků, nebo mu jen vyměníte prádlo? Strpíte vašeho dotírajícího domácího mazlíčka u večeře a dělíte se s ním o dobroty?
S domácí hygienou jsme na štíru
Nový komentář
Komentáře
Curbes v toalete( asi z trubek), jak na to??
Jejda, právě jsem zjistila že jsem prase. Když vařím, klidně vystrčím psa z kuchyňského koutu rukou a pak si ji nevydesinfikuju. Taky mi pes občas leze do postele, i když běžně spí v obýváku kde má na křesle deku (holt v dvougarsonce není pro pelech na labradora takový velikosti, aby v něm moje čubina spala, dostatek místa).
Psí pelech peru tak 1x za měsíc. Vysávám denně (kvůli chlupům) jinak úklid 1x v týdnu prach, vytřít, umýt wc, koupelnu...záclony, utěrky, ručníky a povlečení peru, když uznám za vhodné, nemám žádné termíny. Savo používám jen to určené na podlahu, jinak mám čistič na koupelnu + nějaký ubrousky antibakteriální co používám i na čištění WC, prostě klasickou skříňku po dřezem mám na čistící prostředky a prázdná není, mno... Spíš ale jsem ujetá na spešl čističe plovoucí podlahy, aby se nepoškodila a nebyly na ní mapy a starožitnej nábytek (3ks skříněk) ten pucuju zásadně Diavou, je prostě nejlepší a připomíná mi vůní vánoční úklid když jsem byla malá.
Nádobí myju v myčce, sem tam něco ve dřezu, houbičku vyhazuju co 14 dnů, i když jí používám spíš na mytí dřezu a linky. Dřez drhnu tak 2x v týdnu, je nerezovej a mám v bytě tvrdou vodu, takže pokud v něm něco jen opláchnu je to samá mapa. Hadry nevedu, papírové utěrky to jistí. Pracovní desku teda denně nemyju, páč denně nevařím. Ale po každým vaření ano + vyleštím varnou desku.
risina: To je podle mě naprosto dostačující.
Jo, štír
Pracovní desku v kuchyni denně umývám detergentem (jar). Máme tekuté mýdlo antibacterial (i v kuchyni) od chvíle co jsme měli doma kojence. V koupelně občas použiju savo. Sice máme díky dvouletému prckovi denně byt vzhůru nohama, ale jakoukoliv špínu v zákoutích bych nesnesla, stejně jako společné kuchyňské prkýnko na syrové maso a zeleninu co se už tepelně neupravuje, nebo ukypané hrnce a pánve ze vnější strany. Kdykoliv přijdu na návštěvu ke tchýni, vyhodím jí nenápadně kuchyňský hadr a houbu na nádobí
Amálie: To dám přečíst manželovi - u nás vytírá on (a snad u toho myje i WC), ale stěží jednou za týden.. A to máme taky psa
Ježišmarja, no tak mám všude kolem sebe spoustu bakterií, no a co? Poslední dobou se s tím strašně nadělá
Kdybych měla doma nějakýho bacilonosiče nebo pacienta s infekční chorobou, tak bych to řešila, ale vzhledem k tomu, že jsme doma všichni zdraví, tak to ASI ničemu nevadí
Doma máme čisto, ale operační sál to není
Tak jsem na rozpacích...
Podle půlky článku jsem úklidový maniak...
a podle druhé půlky jsem
...Tak jsem asi normální...
Amálie: pro mě to není otázka chvilky, asi něco dělám blbě
Amálie: To je divný, já se můžu v práci vzteknout, jak se mi namokro mydlí chlupy po podlaze a zůstávají tam. Musím nejdřív zamést a pak můžu vytírat. A doma jedině vysavač
Andula: Vytřít a utřít prach je otázka chvilky
. Lyzol nepoužívam, ale voní mi (máti dělá ve zdravotnictví a jsem na tu vůni zvyklá).
Amálie: a kde na to bereš čas?
Nehledě na to, že denní používání lyzolu bych skoro považovala za útok na faunu i flóru.
Olka: Nejsem vůbec hrdinka, jen mám v bytě chlupatou šelmu a vytírání je nutnost. Na jemné delší chlupy na hladké podlaze platí jen vlhká cesta vytírání, nikoli lux nebo zametání
.
Amálie: Když jsem byla na mateřské, vytírala jsem obden, po podlaze se mi celý den batolilo batole, tak mi připadalo, že by mělo mít čisto. Ale k dennímu vytírání jsem se nedopracovala ani v tomto dovolenkovém období. Dneska, kdy se podlahy dotýkáme jen podrážkama, bych to považovala za zbytečný luxus, hodinu vytírat, pak se po tom ráno dvakrát projít sem tam, večer třikrát, a zase ráno vytírat. To bych nevydržela, jsi hrdinka.
Ťapina:
Nejkrásnější vůně úklidu = lyzol!
. A možná bych se na to i vybodla
.
Pere za mě pračka, pověšené je to za chvilku a vytírám (+ další drobnosti) ráno, než jdu pracovat. Jsem skřivan a ráno mi všechno jde rychle od ruky. Odpoledne už bych se s tim sakrovala 2x tak dlouho
Amálie: Někde jsem četla, že ani do WC se nemá lejt Savo a podobné prostředky častěji než 1x týdně.
Andula:
Který myslíš? Vytíram čistou vodou, občas octem. A Savem musim brát wc a okolí, mam ho vedle umyvadla
.
Amálie:
Jsi nominována na Cenu Evy_Fl, tzv. Zlatý lyzol
Nechápu, kdy během těch činností, co tu a tam vyjmenuješ, že děláš, chodíš třeba s šelmou ven. Já se k jakémukoliv náznaku úklidu dostanu jen o víkendu. A psí pelechy už jsem teda letos jednou prala
Amálie: každý den? Pak nemaj bejt ty bakterie odolný
Každý den vytírám a Savuju wc, jednou za týden převlékám postele, peru psí pelech a ručníky, desinfikuju koupelnu, vyhazuju houbičky a švantuchy na nádobí. Jednou rukou večeřim a druhou jsem schopná drbat šelmu za uchem, cokoli spadne na zem, šelma střelhbitě sežere a podlahu nejdu okamžitě desinfikovat.
Jo a v jedno testu vyšlo, že polštář je po houbičce na nádobí a prkýnku na maso tuším třetím nejhnusnějším místem domácnosti. A kartáčky na zuby by měly být 3 a každý den se má používat jeden.