Upadne vašemu dítěti rohlík na zem a vy jej hned běžíte vyhodit? Myjete si ruce před každým jídlem? Nebo jen ofouknete smítka a ruce vydrhnete mýdlem po návratu z venku. Málokdo ví, že je domácnost místem s největší koncentrací choroboplodných zárodků. Lidé většinou doma ignorují základní hygienická pravidla. Podle hygieniků bývají často i veřejné záchodky čistější než pracovní deska v kuchyni.

Podle odborné studie britských vědců více než dvě třetiny lidí nedodržují základní hygienická pravidla. Muži jsou na tom ještě hůř. Vědci zjistili, že mnoho lidí si například nemyje ruce po použití záchodu, před přípravou jídel nebo při kašli a kýchání. Důsledkem toho je, že doma mají mnohem více choroboplodných zárodků než na veřejných místech.

Jsme horší než čuníci?
Z výzkumu vyplývá, že 53 % lidí si nemyje ruce poté, co si jimi zakrývali ústa při kašli nebo kýchání. Jeden z deseti lidí si nemyje ruce po použití záchodu a téměř čtvrtina obyvatel se klidně pustí do přípravy jídla poté, co hladila svého zvířecího miláčka a nepoužila poté žádný dezinfekční prostředek.

Výzkum odhalil, že jen 3 % lidí jsou přesvědčeny, že má domov plný infekce, a jeden ze tří si je jistý, že jeho pracovní plocha v kuchyni je čistá. Podle virologa Johna Oxforda jsou dnes navzdory pokroku v medicíně a vědě domácnosti mnohem více zamořené bakteriemi než v době, než se začala ve 40. letech minulého století široce používat antibiotika. „Lidé dnes polevili v ochraně svého zdraví. Když dostaneme infekci, myslíme, že stačí sáhnout pro něco do lékárničky a vše se vyřeší. To je ovšem omyl,“ stěžuje si Oxford.

Důkazy vědců ukazují, že jednoduchá a správná hygienická pravidla mohou snížit riziko nemocí a infekce v domácnostech i ve společnosti. Musíme se však chránit sami tím, že budeme tato pravidla uplatňovat v praxi.

Nejšpinavější předměty v domácnosti
- houbička na nádobí
- prkénko na krájení
- kuchyňský dřez
- dveře od ledničky
- kartáček na zuby
- hračky v dětském pokoji
- sprcha
- záchod

Kde je nejvíc bacilů?
Závadnost nebo nezávadnost jednotlivých místností měřili vědci podle koncentrace bakterií, která se v nich nacházela. Například na druhém místě se podle tohoto měřítka umístila koupelna. Cokoli totiž žije v naší toaletě, najdeme údajně i na vlastním kartáčku na zuby. Bakterie mezi jeho štětinami přežívají 24-48 hodin. Proto bychom měli kartáček na zuby měnit minimálně jednou za měsíc a rozhodně po každé viróze či chřipce.
To, co tvoří načervenalý film ve spárech vaší vany či na závěsu ve sprše, je bakterie Sarratia marcescens, která může zapříčinit například infekce močových cest. Koupelna se vinou těchto obyvatel umístila na žebříčku bakterií ještě před dětským pokojem, kde se bakteriím také velmi daří.
Nejméně bakterií ze všech patnácti lokalit v domácnosti, které vědci zkoumali, obsahovala právě záchodová mísa a prkénko. Vedoucí studie o tom s nadsázkou říká: Kdybychom se měli orientovat pouze podle množství mikrobů v našich domácnostech, pravděpodobně bychom si myli ruce v záchodě. Lidé mají totiž toaletu zafixovanou jako hygienicky problematickou a věnují jí tudíž víc péče.

O hygienické hypotéze na Ženě-in ZDE a ZDE.

Jste úzkostlivě čistotná? Převlékáte dítě každý den do čistých svršků, nebo mu jen vyměníte prádlo? Strpíte vašeho dotírajícího domácího mazlíčka u večeře a dělíte se s ním o dobroty? 

S domácí hygienou jsme na štíru