Většina z nás už někdy absolvovala poznávací okruh zájezdovým autobusem. Napadlo vás ale, že byste mohli něco podobného uskutečnit i vlakem? Česká republika má možná nejhustší železniční síť v Evropě, a tak se nabízí myšlenka, proč tohoto fenoménu nevyužít a na místo autobusu pronajmout vlak. Ze zahraničí známe například Orient Expres nebo Sierra Madre Express, které nabízejí movitým turistům bohatý kulturní program spojený netradičně s jízdou historickým vlakem.

Za netradičními zážitky spojené s nostalgickou jízdou vlaku však nemusíte jezdit přes celou Evropu a vynakládat za takovou speciální dovolenou nemalé peníze. Už pátý rok se totiž koná původní česká a originální okružní jízda Klubu železničních cestovatelů.

 

Akce s názvem Dovolená s motoráčkem zahrnuje prakticky vše, na co si můžete vzpomenout. Vyrazíte historickým motoráčkem, známým pod názvem Hurvínek, během cesty se můžete občerstvit v bufetovém voze, ve kterém je k dispozici jak točené pivo, tak třeba teplé klobásy. Bohatý doprovodný program zahrnuje návštěvu turisticky zajímavých míst projížděné oblasti, jako jsou hrady a zámky, přírodní zajímavosti, muzea a podobně. Účastníci tohoto zájezdu vždy zavítají i do míst, kam se běžný smrtelník jen stěží dostane. Letos mezi taková těžko dostupná místa patří například provoz ČKD v Kutné Hoře, jízda po vlečce do Horoušan, návštěva jihlavského pivovaru nebo exkurze v jaderné elektrárně Temelín, spojená s jízdou po tamní železniční vlečce.
A pokud se ptáte, kam hlavu přes noc složit, dřevěných lavic historického motoráčku se bát nemusíte. V ceně zájezdu je zahrnuto kromě samotné jízdy a doprovodného programu i veškeré ubytování v hotelích a penzionech během cesty. Patříte-li mezi dobrodruhy, které očaroval klapot okřídlených kol a toužíte prožít aktivní dovolenou opravdu netradičním způsobem, pak můžete vyzkoušet cestu s KŽC ještě letos.

 

Pro zájemce je připravena i víkendová varianta, na kterou je možné se ještě přihlásit. Během víkendu 23.-24. 7. 2005 projede tento zvláštní vlak Kutnohorsko a Jihlavsko. Cestovatelé navštíví například katakomby nebo jihlavský pivovar Ježek. Historický motoráček „Hurvínek“ vyjede v sobotu 23. července v 8:16 ze stanice Kutná Hora město. Má namířeno přes Zruč nad Sázavou do Stvořidel, kde bude krátký turistický program. Dalším bodem programu bude jízda po trati Dobronín - Polná, kudy osobní vlaky už několik let nejezdí. Večer je naplánována exkurze do jihlavského pivovaru a prohlídka katakomb. Během neděle jistě ocení příznivci železniční nostalgie jízdu po Jindřichohradecké úzkorozchodné trati do Obrataně. Posledním bodem víkendového programu je prohlídka Chýnovské jeskyně.

 

Máte chuť vyzkoušet, jak takové cestování s historickým výletním vláčkem vypadá? Můžete se ještě přihlásit na tel. čísle 603 701 414 (p. Lacko). Přihlásit se je možné i emailem na adrese dovolena@kzc.cz.

 

Foto: archiv KŽC